Pelottaa!! en ole mennyt vielä lääkärille, suunnitelmissa on! en vain tiedä menisinkö työterveyslääkärille terveystaloon, lääkäritaloon vai kunnalliselle......
pukamat on todella pahat! ei edes viitsi itse katsoa. hyi olkohon. :/ kokemuksia?
jos menen lääkärille ja pääsen leikkaukseen niin jännittää töihin meno! mitä sitten kun kaikki kyselee mikä mun on ollu? :O minkä koodin lääkäri kirjoittaa sairasloma lappuun? ei kiinnosta esimiehellekkään kertoa ongelmistani :p en luota pahemmin.
pukamat on todella pahat! ei edes viitsi itse katsoa. hyi olkohon. :/ kokemuksia?
jos menen lääkärille ja pääsen leikkaukseen niin jännittää töihin meno! mitä sitten kun kaikki kyselee mikä mun on ollu? :O minkä koodin lääkäri kirjoittaa sairasloma lappuun? ei kiinnosta esimiehellekkään kertoa ongelmistani :p en luota pahemmin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eihän se työtovereille kuulu, miksi olet sairaslomalla ollut. peräpukamat ovat tosi yleisiä, mutta niistä ei vaan puhuta. itse olen 30v taaperoikäisen tytön äiti ja mulle tuli pukamat raskauden aikana. ulkoiset pukamat. eivät ole kovin suuret, mutta kolme roikkuvaa helttaa perseessä eivät ole kovin kaunista katseltavaa. itsekin meinaan leikkaukseen hakeutua, vaikka tiedänkin etten kunnalliselle puolelle pääse. itse menen lähinnä esteettisistä syistä. varaa nyt ensin aika työterveyslääkärillesi ja vaadi päästä leikkaukseen. kunnallisen puolen leikkaukseen pääsee tietääkseni, jos pukamista todellista haittaa. kipu, verenvuoto ym. joihin ruokavalio ja paikalliset lääkkeet eivät auta. muista ettet ole yksin vaivasi kanssa. varmaankin joka toisella vastaan tulijalla on jonkinmoiset mollukat hanurissa.
Kun olin viimeksi julkisella puolella sisäisten pukamien hirtossa, kirurgin muistutti vielä viimeiseksi ettei peräaukkoni ulkopuolella olevat heltat ole pukamia.
Ai ne heltatko ei ole pukamia. No mä olen ainakin menossa ensi kuussa leikkaukseen kunnalliselle juurikin noiden helttojen takia.
On siis helttaa ja ulkoinen pukama joka on kylläkin tyhjä. En tiedä sisäisistä kun ei ole tähystetty vaan hieman sormella kokeiltu. Verta ei ole tullut kuukausiin ja muutenkaan ne ei edes häiritse hirveästi. Kunhan hieman kirvistelee silloin tällöin.
Yleislääkäri kyllä yritti ehdotella kaiken maailman rasvoja, mutta kieltäydyin ja kerroin haluavani vaivasta eroon, en hoitaa vaivan oireita.
Yleensä olen todella nöyrää poikaa, mutta olin päättänyt jo hyvissä ajoin, että tämä asia joka on ollut ns. vaivana jo kymmenen vuotta hoidetaan nyt pois.
Aion myös kertoa kirurgille, että kun operaatioon ryhdytään niin tehdään se sitten kanssa kunnolla. Saa tehdä mulle kokonaan uuden perssilmän:)
Jos noi heltat ei kuulu sen mielipiteen mukaan leikkaukseen niin aion kertoa sille, että voit sitten pitää pidennetyn ruokatunnin sillä koko operaatio tullaan peruuttamaan. Käytän sitten säästöjä ja vaihdan yksityiselle puolelle.
Muutenkin hieman ihmeellistä mielestäni, että menen leikkaukseen suoraan kotoa. Operaation suorittava kirurgi näkee leikattavan kohteen vasta kun saavun leikkaukseen.
Lähetteen kirjoittanut lääkäri ei paljoa koko pukamista puhunut ja leikkausjonoa hoitanut hoitaja kertoi, että leikkauksesta kirjoitetaan viikon sairasloma.
Täällä konsensus taas tuntuu olevan, että paranemisen menee paljon kauemman. Riippuu varmaankin pukamien laadusta.
Nyt kun sitten pitäisi sumplia miten työt tulee hoitumaan niin olisi kiva tietää etukäteen, että riittääkö se viikko. Asiaan voisi varmastikin antaa asiantuntijan arvion leikkaava kirurgi, mutta kun nähtävän resurssipulan takia hän ei näe potilasta ennen kuin leikkauspäivänä.
Että tälläinen valitusvirsi tällä kertaa:)
Minulla peräpukamaleikkaus tulossa viikon sisään. Jännittää ihan hirveästi!!! Onko kenelläkään kokemuksia siitä kuinka nopeasti voi toivoa pääsevänsä takaisin töihin?!?
Tehdäänkö leikkaus narkoosissa vai selkäpuudutuksessa? Saako rauhoittavia ennen operaatiota?? Kiitollinen vastauksista!!
Esilääkityksenä mulla oli ainakin särkylääke ja rauhoittava, vaikka en sitä erikseen pyytänyt. Sillä lähti kivasti taju. Heräsin kun mua tultiin hakemaan leikkaukseen.
Tehtiin ns. satulapuudutus. Eli puudutuspiikki selkään, mutta tunto ei lähde jaloista asti vaan vyötäröstä kaiketi johonkin polviin asti.
Ja ne heltat, mitkä on jotain pukamakomplikaatioiden jäänteitä siinä peräaukon suulla ei kirurgin mukaan olisi kuulunut operaatioon. Pidin kuitenkin kantani ja sanoin, että kaikki pois kun kerta tänne asti ollaan päästy. Niin se sitten leikkas nekin. Kyllä sen piti päästä sanomaan, että ne otettiin pois esteettisistä syistä. No mulle on aivan sama kunhan ne on nyt pois:)
Se mitä luulin ulostulleeksi pukamaksi olikin polyyppi. Nyt odotellaan patologin lausuntoja, että se on hyvänlaatuinen (sormet ristissä:)
mitä teillä on lukenut siinä sairasloma lapussa? kai voi suoraan varata aijan semmoiseen terveystaloon jossa leikkauksia tehdään eikä oman kunnan jossa ei tehdä? tuntuisi helpommalta kun saisi mennä suoraan sellaisessa paikassa lääkärille niistä :)
Enpä ole ennen hauskempaa vitsipalstaa lukenut: peräaukon siistiminen esteettisistä syistä! Noo, voihan meissä joku peräaukkomannekiini ollakin, kaikkea nykyään löytyy!
Sitä nämä pornokuvat on tehnyt. Kukaan ei ajattelekaan että kuvia on siistitty teknisin keinoin. Siksi lääkäreiltä pyydetään peräaukon siistimistä ja vaalentamista.