Scania G ja R sarjat - Mitä eroa?

Kyselijä vaan

Tässä yksi tietämätön kyselee, että mitä eroa on Scanian G ja R sarjoilla? P sarjahan on selkeästi se pienin. Ymmärtääkseni G sarjaan ei saa V8 konetta, joka R sarjaan on tyrkyllä. Oon ajatellut, että G sarja olisi vähänkun halpis R, jos vaikka verrataan vastaavan tehosia malleja..

Kertokaa viisaat, että mitä eroa näillä G ja R sarjoilla todellisuudessa on? Tarkotan siis näitä uudempia, missä mallimerkinnät menee vaikka R420, tai G420.

5

5071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yx kuski vaan

      g sarjalaisessa on tupa jotain 8 cm matalammalla kuin r sarjassa. jos vinkkeliä siihen ei saa on syy varmaan juuri tuossa. scanian sivuilta löytyy tietoa ohjaamoista tais siellä olla ihan mittojakin noista.

      ostettiin tuossa pari vuotta sitten yksi g scania kun oli valmis auto. ei sitä r scaniasta erota päältä päin juuri ollenkaan. nyt kun viimeistä autoa olltiin hankkimassa niin otettiin tarjoukset molemmista ja tulos oli se että, jos g sarjan olisi ottanut samoilla varusteilla mitä r sarjaan tulee jo vakiona niin hinta oli melkein sama. ainakaan meille ei tule g sarjalaisia etenkään jos niihin ei vinkkeliä saa. tuokin selviäisi varmaan scanian sivuilta kun vaan viitsisi katsoa.

    • pena-ali

      Scanian G malli ohjaamo on mitoiltaan sama kun vanha nelossarja,korkea moottoritunneli ja ohjaamo 7cm matalammalla kun R..

    • Kyselijä vaan

      Okei, kiitos. Joo, olen tuon huomannutkin Scanian nettisivuilta, että G sarja on R:ää muutaman sentin pienempi, ja V8 konetta ei G:hen ole saatavilla.. Silti on aikaisemmin jäänyt G sarjan merkitys mulle mysteeriksi. Kuitenkin lähes saman kokoluokan autoista puhutaan, kun R:ään verrataan. Oon vähän ajatellut, että G sarja olis tavallaan R sarjan halpaversio, R:stä vähän riisutumpi malli.

      Ehkä juuri siksi on aina hämännyt mua, kun G ja R sarjat on niin lähellä toisiaan. P sarjan ymmärrän kyllä.

    • sentit käyttöön

      G sarjan kopin saa lyhyenä, R sarjan lyhyin on päiväohjaamo ero 29cm

      • Kyselijä vaan

        Seelvä homma :). Eli G sarja sijoittuu nyt ymmärrykseni mukaan kooltansa P ja R sarjojen väliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe