Hei en ole varma onko tämä oikea paikka kysyä tätä, mutta kysyn silti, koska en tiedä muutakaan paikkaa josta kysyä.
Onko kellään kokemusta bumerangeista, onko heittämistekniikka vaikea oppia ja ennen kaikkea tarvitaanko heittämiseen paljon voimaa etenkin puisiin bumerangeihin?
http://www.varuste.net/tuotetiedot2.asp?_prodid=16208&nimi=Rangs Boomerangs Rangemaster
Bumerangia ostamassa.
4
332
Vastaukset
- CopTeri20
Mitä mää oon joskus jotain lasten muovisia bumerangeja heittänyt niin ne toimi ehkä puoliks. Näki et kyllä ne meinas takasinpäin kääntyä, mutta jäivät kuitenkin matkalle kun ei ollu tarpeeks painoo ja viimeistely oli mitä oli...
Mutta tollane oikeen kunnollinen bumerangi varmaan toimiikin :)
Ei pitäs kyllä vaatia paljoo heittovoimaa. Esim lasten/nuorten keihäs painaa 400g ja useemmat alle 10v. jaksaa heittää sitä 15-20m. Toi bumerangihan oli jotain 170g painoltaan ja se on aika köykänen.... noin Pringles-purkin painonen eikös ookin?
Mut tärkeintä tossa on se heittotapa. Pitäs saada ranneliikettä käyttämällä tai muulla tavoin sellanen sopiva kierre siihen bumerangiin, että se sit lentää ja lähtis kiertään takasinpäinkin.
Heittosuunta tais olla niin, että pystyasennosta heitetään ja se tulee vaakasuunnassa takas...
Mutta niillä ohjeilla mitkä paketissa löytyy pitäs päästä alkuun. Ja heittelemällä sitten oppii paremmin :)
Ei oo tosiaan ihmeempää kokemusta.- ihmislinko
aika hyvää tietoa. juurikin noin
- paskimossa asun
Mulla joskus oli. Ihan törkeen vaikaa saaha lentämään se oikein.
- RC-m-a-n
Itelläni on kaksi puista ja kaksi muovista bumerangia.
Nyrkkisääntönä voisi pitää että mitä painavampi sen enemmän vaatii heittovoimaa ja lisäksi sitä pyörimisliikettä.
Kaikki on tietysti helppoa kuin osaa, mutta oikean heittotekniikan kyllä oppii ja harjoitus tekee mestarin, periaatteelliset heitto-ohjeet tulee kyllä bumerangin mukana.
Tähtää 45 astetta sivutuuleen horisonttia kohti ja viskaat niin maanperusteellisesti etiäpäin ja samalla pyöräytät letkeellä ranneliikkeellä riittävän pyörimisliikkeen rangiin niin siinä se...ja varo sormia jos meinaat koppia yrittää... ainakin painavampien puisten kanssa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723023
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322285- 792168
- 951976
- 351785
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301350Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329