Arne Dahl: Jälkijäristys

alvari.raappavaara

Ruotsin poliisin parasta A-ryhmää seurailevan sarjan loppua ei näy, vaikka toista välillä uutisoidaan. Alunperin 2006 ilmestynyt Jälkijäristys alkaa melkoisesta tömähdyksestä, kun metrojunan viimeisen vuoron viimeisessä vaunussa räjähtää. Sotkua ja vainajiahan siitä syntyy, kymmenkunta. Kunnon kriisinhallintamaassa perustetaan tietennii yli hallinnonhaarojen koottu tutkimusryhmä, jossa ennestään tuttu A-ryhmä on mukana yhdessä läänin-, paikallis-, keskusrikos- ja turvallisuuspoliisin kanssa. Poliisihallinnon sisäinen tutkintakin häärää mukana. Kokouksiahan piisaa ja alkupuoli kirjasta onkin ennemminkin tyhjäkäyntistä jaarittelua raportointi- ja komentosuhteista valtaisan tutkimusorganisaation kesken. A-ryhmän eläkkeelle siirtynyt pomo Hultin kutsutaan hätiin johtamaan koko hommaa. Vähän kuin meidän Södermanin Jaakoppi haetaan hätiin silloin kun on paha paikka. Vaikka valelääkäriskandaali.
Melko mahdottomalta A-ryhmän tehtävä näyttääkin, kun edes kaikkia uhreja ei mitenkään pystytä tunnistamaan vähäisistä jäänteistä. Tavattoman pikkutarkasti ja hetkittäin pitkäveteisesti Dahl kuvaa miten pienistä tiedonmuruista juttua ruvetaan ratkomaan.
Jonniinmoinen yllätys on, kun ennestään tuntematon "Stiffinin pyhät ratsastajat" ottaa vastuulleen terroriteon. Länsimaiden moraalinen rappio riittää syyksi heidän puhelinviestinsä mukaan. Muslimifanaatikot olisikin helppo ja nopea ratkaisu, mutta niin helpolla Dahl ei lukijoita päästä. Ensin pitää selvittää minne ja miksi räjäytetyt miehet olivat menossa, kun junan kulkusuuntakin vie jokaisen kotoa poispäin. Samantien kun poliisit pääsevät näitten ratsastajien jäljille, heitä menehtyy onnettomuuksissa ja oman käden kautta. Tässä vaiheessa lukijakin tajuaa suurempien voimien olevan liikkeellä. Silläkin lukijaa hämätään pitkälle, että matkustajat junaan houkutelleilla ei näytä olevan mitään tekemistä pommin räjähdyksen kanssa. Vai onko? Enpä kerro aivan kaikkea.
Ennestään A-ryhmän tunteva lukija tietää porukan taustat ja persoonat syvenevät tämänkin teoksen myötä. Jos aloitat A-ryhmän seuraamisen tästä kirjasta on ehkä hieman vaikea päästä sisälle jätkien ja tätien keskinäiseen kommunikointiin. Jokaisella on vaivansa ja vahvuutensa, joita ei hirveästi uudelle lukijalle selitellä. Sitäkin paremman peruskurssin islamin historiaa tuntematon saa esimerkiksi uskonnon kahtiajakautumisesta sunnien ja siiojen pääsuuntiin.
Dahlilla on ikäänkuin kaksi vaihdetta kirjoittaessaan. Ensin mennään pitkään ja perusteellisesti perustutkintaa. Välillä raivostuttavan tarkasti yksityiskohtia selittäen. Kun toimintavaihde hyppää päälle niin maailma lopulta pelastuu muutamalla sivulla. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään herkulepoirotmainen vihjeleikki, jossa alkupuolen yksityiskohdista pitäisi nerokkaan lukijan tajuta loppuratkaisu ennen kirjoittajaa. Ennemmin kai realistinen poliisityön kuvaus, jossa tulokset syntyvät rankan puurtamisen ja hetkellisen oivalluksen kautta.
Rohkenen suositella.

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nani

      Meillä näyttää olevan sun kanssa samanlainen kirjamaku :)

    • A.R. itte

      haittaakse?

    • Mielestäni varsin osuva arvostelu tästä kirjasta. Aina kirjailija ei voi täysin onnistua aivan nappiin, mutta kyllä Dahl melko takuuvarmaa luettavaa on. Ainakin minä olen tykännyt. Kyllä Dahl kuuluu ehdottomiin kirjahankintoihini. On totta, että päähenkilöiden historiaa on pitänyt seurata jo aiemmin, että pääsee jyvälle toimintatavoista yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3896
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3099
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2143
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2073
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      54
      1921
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    8. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe