ARPANET

Pentti Nelonen

Täytyy palauttaa linux käyttäjät maan pinnalle ja muistuttaa mistä
internet on lähtöisin.

"ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) oli Yhdysvaltain sotilaallista tutkimusta varten vuonna 1969 perustettu, vuodesta 1983 lähtien TCP/IP-protokollaa käyttänyt tietoverkko, josta kehittyi Internet."

http://fi.wikipedia.org/wiki/ARPANET

Ja näin linux käyttäjä nöyristyy ja kyykistyy, hahaha

Minä upseeri ja herrasmies käsken kaikkia linux käyttäjiä ottamaan asennon.

ASENTOOO... LAKKI..PÄÄSTÄ... ja sitten TAAAKSE POISTUU!!

HAHAHA

Kippis

5

317

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Ja tuota verkkoa käöyttivät nimenomaan Unixia ja muita kehittyneitä käyttöjärjestelmiä käyttävät koneet. Windowsiin tuo TCP/IP on jälkikäteen lisätty, alunperin Bill Gates oli sitämieltä että Windowsiin ei tule tukea TCP/IP:lle vaan Windowsin kanssa käytetään MicrosoftNetworkkia. Tuossakin asiassa Microsoft joutui lopulta nöyrtymään.

    • Juoksesinähumma

      Pentti taitaa olla sivariupseeri.
      Asento - lakki päästä - taakse poistu. Aika omituista.
      Tai sitten kukaan ei kutsunut takaisin taaksepoistumisen jälkeen ja hän juoksee vieläkin.

    • Life is like a sinolbottle? Run, Pentti, run!

      Kohtaus elokuvasta Forrest Nelonen.

    • On muuten hämmästyttävää kuinka Bill Gates sai käännettyä Microsoftin reitin turvallisille vesille vaikka pitkään ylenkatsoi internetin mahtia. Pienempi kioski olisi mennyt nurin noin suuren kardinaalivirheen vuoksi. Windows NT 3.1 taisi olla ensimmäinen Windows, jossa TCP/IP -protokollapino oli vakiona alusta lähtien. Se ja WfW 3.11:n kehitysversio oli tarkoitettu ammattilaisille, joten kuluttajille Windows 95 oli ensimmäinen internet-Windows.

      Reilusti Linuxien perässä, joten taas Pentti on se kyykistyvä.

    • Niin... M$ käytti jonkin aikaa jopa TOIMIVAA IP stackia... Ja kuten tiedämme, se EI OLE M$ omaa koodia! ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1039
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      186
      732
    3. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      200
      651
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      644
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      160
      625
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      595
    7. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      517
    8. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      30
      499
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      498
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      34
      442
    Aihe