ARPANET

Pentti Nelonen

Täytyy palauttaa linux käyttäjät maan pinnalle ja muistuttaa mistä
internet on lähtöisin.

"ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) oli Yhdysvaltain sotilaallista tutkimusta varten vuonna 1969 perustettu, vuodesta 1983 lähtien TCP/IP-protokollaa käyttänyt tietoverkko, josta kehittyi Internet."

http://fi.wikipedia.org/wiki/ARPANET

Ja näin linux käyttäjä nöyristyy ja kyykistyy, hahaha

Minä upseeri ja herrasmies käsken kaikkia linux käyttäjiä ottamaan asennon.

ASENTOOO... LAKKI..PÄÄSTÄ... ja sitten TAAAKSE POISTUU!!

HAHAHA

Kippis

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Ja tuota verkkoa käöyttivät nimenomaan Unixia ja muita kehittyneitä käyttöjärjestelmiä käyttävät koneet. Windowsiin tuo TCP/IP on jälkikäteen lisätty, alunperin Bill Gates oli sitämieltä että Windowsiin ei tule tukea TCP/IP:lle vaan Windowsin kanssa käytetään MicrosoftNetworkkia. Tuossakin asiassa Microsoft joutui lopulta nöyrtymään.

    • Juoksesinähumma

      Pentti taitaa olla sivariupseeri.
      Asento - lakki päästä - taakse poistu. Aika omituista.
      Tai sitten kukaan ei kutsunut takaisin taaksepoistumisen jälkeen ja hän juoksee vieläkin.

    • Life is like a sinolbottle? Run, Pentti, run!

      Kohtaus elokuvasta Forrest Nelonen.

    • On muuten hämmästyttävää kuinka Bill Gates sai käännettyä Microsoftin reitin turvallisille vesille vaikka pitkään ylenkatsoi internetin mahtia. Pienempi kioski olisi mennyt nurin noin suuren kardinaalivirheen vuoksi. Windows NT 3.1 taisi olla ensimmäinen Windows, jossa TCP/IP -protokollapino oli vakiona alusta lähtien. Se ja WfW 3.11:n kehitysversio oli tarkoitettu ammattilaisille, joten kuluttajille Windows 95 oli ensimmäinen internet-Windows.

      Reilusti Linuxien perässä, joten taas Pentti on se kyykistyvä.

    • Niin... M$ käytti jonkin aikaa jopa TOIMIVAA IP stackia... Ja kuten tiedämme, se EI OLE M$ omaa koodia! ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      157
      2219
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2074
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      492
      1616
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1378
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1209
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1168
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1056
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1045
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1035
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      880
    Aihe