Tänään isäni kertoi mulle hyvän työvaihtoehdon. Eli kun haaveena olisi muutto Nyciin, ja harrastan laulamista (unelma on tulla laulajaksi:--DD).
Mutta nyt tietenkin tarvitsen ammatin, mihin opiskelen. Eli isäni ehdotti , että olisin opettaja ulkomailla (tässä tapauksessa Nycissä, koska sinne niin kovasti haluisin muuttaa!), koska siellä on myös suomalaisia lapsia, joilla ei englanti vielä niin hyvin suju, joten he tarttevat opetusta. Niin isäni ehdotti jotain ton tapasta.
Kuitenkin palkka on mulle tärkeä, joten haluaisin tietää, mikä palkka on opettajilla USA:ssa, varsinkin tällaisilla suomalaisilla, joilla on mahdollisuuksia opettaa suomalaisia oppii englantia. Osaan myös latinaa, koska sitä opiskelen tuolla ylä-asteella (8lk), niin voisin opettaa sitäkin! :--D
Katoin jostain "world of education, teacher salary information" , niin siellä luki aloittavien opettajien palkka vuodessa 35,259 $ eli kuukaudessa 2941.25$ ELI 2171.53 € ! Eli aikas hyvä sinäänsä. Saako bonusta, jos opettaa suomalaisia, ja latinaa kaikille ;) Ainakin mun latinan ope käyttää guessin farkkuja! (haha joo älkää ottako liian totisesti!). Englantini on 10, ja aion yrittää kulosaaren englannin kieliseen lukioon. :)
Kiva jos osaisitte neuvoa tällaista epätietoista nuorta! Kiitos!
Opettajan palkka USA:ssa?
4
2246
Vastaukset
- ökfgqq+ero
Jostain aiempaa tällä palstalla luin aiemmin syksyllä jonkin linkityksen, joka vei keskustelupalstalle USA:ssa, paikalliset opettajat kauhistelivat jonkin osavaltion koulutuspolitiikkaa ja rahoitusleikkauksia. Siis ihan samat ongelmat kuin Suomessa, mutta paljon suuremmassa mittakaavassa.
- ope...
USA:ssa opettajan palkka riippuu hyvin paljon siitä, missä koulussa opetat ja millä koulutuksella. Siellä tienataan joko hyvää palkkaa tai huonoa palkkaa.
Yleisesti ottaen USAlaiset (ja eurooppalaisetkin) ihmettelevätkin sitä, miksi Suomessa opettajat, joilla kaikilla on ylempi korkeakoulututkinto ja opettajan pätevyys, tekevät tällä palkalla töitä.
Tähän voisi englanniksi varmasti joskus tokaista "Suomessa ei kouluttautuminen kannata!" XD - Anonyymi
Moi, ite oon miettimässä ihan samoja juttuja. Nyt vaan reilu 10v myöhemmin. Miten sun pläänit toteutui?
- Anonyymi
siellä taitaa olla niin erilainen systeemi. eikös opettajat opeta vain yhtä ikäryhmää, eli olet eism. 3. luokan opettaja, ja oppilaat vaihtuu joka vuosi. Tai 5.luokan opettaja. En sit tiedä onko suomalainen eli heille ulkomaalainen pätevä mihinkään kun ei puhu englantia oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684