Hellyyttävä vammainen?

bullabulla

Käsittämättömän julmaa ja itsekästä ihmiseltä on joidenkin seurakoirarotujen jalostaminen vammaisiksi. Vääntyneillä lyhyillä raajoilla avuton taapertaminen on meistä "söpöä", rohiseva hengitys epämuodostuneilla ahtailla hengitysteillä "persoonallista". Päästä pullottavat silmät "veikeitä" ja ihopoimujen alla tulehtuvat silmät "hellyyttäviä".
Tolkuton turkinkasvu tyydyttää meidän omaa sukimisentarvettamme, vaikka koiran iho hautuisikin huopamaisen peittonsa sisässä. Pentumaisen lyhyt päänmuoto on meistä suloinen, viis siitä, että koiran aivot eivät enää mahdu kallon sisään. Melko kivuliasta. Pitkä selkä yhdistettynä mataliin raajoihin huvittaa meitä makkaramuodollaan, koiran se altistaa vakaville selkäkivuille ja halvaantumiselle.

Haluamme koiran hoideltavaksemme ja ilmeisesti vain plussaa jos se on myös sairas. Voimme tyydyttää pohjatonta hoivaamisviettiämme kiikuttamalla sitä lääkäriin, hoitoihin ja terapioihin ja huolehtimalla päivät pitkät eläinparasta, joka ei ruumiinrakenteensa takia kykene itseään edes puhtaana pitämään.

Tässä lueteltuna vain muutamia ulkonäköjalostuksen tuottamia ongelmia. Ihmisten kohdalla pitäisimme epäeettisenä vammauttaa syntyvää lasta tarkoituksellisesti. Koirien kohdalla ajattelemme toisin. Miksi?

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehe

      Hihi, pakko kai tähän muutama kommentti laitta :D Vaikka hyvää provoa pistätkin..

      " Ihmisten kohdalla pitäisimme epäeettisenä vammauttaa syntyvää lasta tarkoituksellisest"
      - Eihän syntyviä koiran pentuja vammauteta. Sitä paitsi kyllähän ihmiset saavat lisääntyä miten haluaa, oli perinnöllisiä saurauksia tai ei, kehitysvammainen tai ei..

      "Pitkä selkä yhdistettynä mataliin raajoihin huvittaa meitä makkaramuodollaan"

      -Esim. mäyräkoira: jalostettu metsästyskoiraksi aikanaan. Mautuu mäyrän ja supikoiran luolaan, eihän tuo kauheen kiva olisi jos koira jäisi luolaan jumiin (tiedän että parsoneilla käy näin). Mäyräkoira mahtuu luolasta paremmin ulos. Tiedän monia monia terveitä, eloisia ja oikeita metsästys mäykkyjä. Tiedän jopa elinvoimaisen 12 vuotiaan mäykyn :O

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 4 kuoli kolarissa

      Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.
      Joensuu
      136
      5225
    2. Suomea odottaa karu kohtalo

      Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.
      Maailman menoa
      244
      1510
    3. Kerro mistä alkaen

      Se ihastuminen alkoi? Mikä vuosi?
      Ikävä
      65
      1188
    4. Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa

      Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei
      Ikävä
      64
      1054
    5. Tosiaankin, jos julkaisette täällä henkilötietoja

      Minkäänlaisia, se on poliisiasia. VPN, proxy- tai julkinen yhteys ei salaa mitään. Poliisi pystyy jäljittämään ja saamaa
      Ikävä
      88
      1024
    6. Bachelor-Joonas tapasi Monican isän - "Appiukko" antoi koulutusta vävypojalle - Katso kuvat tästä!

      Joonas ja Monica ovat pitäneet yhtä Bachelor Suomi -kuvausten jälkeen. Tämä todistaa, että tosi-tv:ssä voi syntyä rakkau
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1008
    7. Mikä on lempikuvasi

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      52
      995
    8. Gallup: Mitä mieltä olet uudesta Putous-kaudesta: hyvä, keskinkertainen, huono?

      Putous on saanut kuraa niskaan mm. kaksimielisistä jutuista. Ohjelma on lasten suosikki ja lapset toistelevat hokemia ti
      Tv-sarjat
      47
      980
    9. Olet upea nainen

      Upea nainen oot.
      Ikävä
      34
      930
    10. Kuka on oikein

      Kaivattusi?
      Ikävä
      43
      917
    Aihe