Kovasti haluaisimme poikasia, mutta ei ole munia näkynyt, vaikka pesät ovat paikoillaan häkissä. Onko seeprapeippoilla lisääntymiskausi enemmän keväämmällä, kun valoisuus lisääntyy? Muutoin ovat sopuisa pari, aina vierekkäin. Eikös seeprapeipon pitäisi olla kova lisääntymään? Ei ainakaan täällä.
Miten saada peipot pesimään?
1
118
Vastaukset
- -M-
Joo, ylipäätään seeprikset ovat sen verran tuotteliaita että kannattaa olla vaan kiitollinen siitä että sarjamunintaa ei ole. Ylipäätään noiden pesitystä kannattaa vähän harkita, seepris kun ei varsinaisesti mitenkään harvinainen tai hankalasti saatava laji ole, niin kotipesitystä kannattaa harjoittaa vain jos siihen on ihan erityinen syy (esim aikoo vakavamminkin kasvatella, jolloin kyllä tarvitaan useampi pari kantayksilöitä tai haluaa yhden poikueen vaan "omaan käyttöön" parvenlisäksi).
Mut jos nyt pesimäinnon puute ihan ongelma on, niin ensin toki kannattaa varmistua siitä että tiput ovat varmasti eri sukupuolta (hyvin vaaleilla värimuunnoksilla voi tulla sekaannuksia jos koiraan merkkikuviot ei erotu kunnolla). Sitten varmistaa että ne ovat riittävän vanhoja (ainakin naaras lähemmäs vuoden vanha ettei muninta rasita liikaa) mutteivät liian vanhojakaan, eivätkä liian läheistä sukua toisilleen.
Häkkioloissa vuodenajalla nyt ei niin hirveästi ole merkitystä pesityksessä kun olot on muutenkin suht. tasaiset ja ruokaa tarjolla jatkuvasti, mutta toki valon määrällä on vaikutus lintujen vireyteen ja pesimäintoonkin. Lintulamppu häkin päällä lienee antamassa virkeyttä ja tärkeää UV:tä, sopivalla päivänpituudella? Riittävästi tuoreruokaa, proteiineja, vitamiineja, kalkkia tankattu varmistamaan hyvät eväät muniin ja emojen hyväkuntoisuus? Säännöllinen kylpymahdollisuus (luonnossa pesintä tapahtuu sadekaudella kun ruokaa ja vettä on varmasti tarpeeksi tarjolla) ? Emoilla riittävästi lentotilaa että pysyvät virkeinä ja hyväkuntoisina? Pesänrakennusaineksia korin lisäksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38708- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689