Frankfurtissa vaihto

nanananaaa

Oon lentämässä Lufthansalla Frankfurtin kautta Linziin, ja koneen vaihto tapahtuu Frankfurtin kentällä. Matkalipussa lukee, että jatkolennon operoi Tyrolean Airways (mikä on lufthansan tytäryhtiö, i think?) Pitääkö mun tsekata mun matkatavarat vielä uudestaan siellä Frankfurtissa, vai siirtyykö ne suoraan siihe koneeseen mikä menee Linziin? Onks kellään kokemuksia Frankfurtin lentokentästä, onko helppo löytää oikea portti?

10

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tty.

      Tyrolean on itävaltalaisen Austrian Airlinesin kanssa samaa firmaa ja kuuluu samaan Star Allianceen kuin Lufthansa. Matkatavarat siirtyvät siis jatkolennolle ilman, että sinun tarvitsee asiaan puuttua.

      Frankfurtissa, kuten kaikkialla muuallakin, on helppo löytää oikea portti, kun vain seuraa kylttejä. Kun tulet koneesta putkea pitkin terminaaliin, vastassa on heti monitori, jossa on sinun lennoltasi saapuvien matkustajien jatkolentojen portit.

      • allianssi

        Noin on, mutta ei taas sotketa allianssia asiaan, johon se ei kuulu. Laukkojen siirtyminen lennolta toiselle riippuu siitä ovatko lennot samassa varauksessa. Samassa varauksessa voi olla myös eri alliansseihin kuuluvien yhtiöiden lentoja.


      • einari
        allianssi kirjoitti:

        Noin on, mutta ei taas sotketa allianssia asiaan, johon se ei kuulu. Laukkojen siirtyminen lennolta toiselle riippuu siitä ovatko lennot samassa varauksessa. Samassa varauksessa voi olla myös eri alliansseihin kuuluvien yhtiöiden lentoja.

        Allianssi liittynee asiaan siinä mielessä, että samaa yhtiötä Tyrolean ei ole Lufthansan kanssa, kuten aloittaja arveli, mutta kuuluu samaan allianssiin. Varsinainen asia tuossa ensimmäisessa vastauksessa tuli kuitenkin selväksi. Ketä kiinnostaa, miksi tavarat siirtyvät, kunhan ne siirtyvät. ;)


    • 11+16

      Vaihto on tuossa tapauksessa todennäköisesti hyvinkin yksinkertainen. Melko todennäköisesti molemmat lennot tulevat ja lähtevät terminaalin 1 A-siivestä Schengen-alueelta. Eli katsot vain jatkolennon portin ja kävelet opasteiden osoittamaan suuntaan. Pieni mahdollisuus on, että jompi kumpi, todennäköisemmin Tyroleanin lento, lähteekin B-siiven Schengen-alueelta. Tällöin pitää mennä kentän ali menevää tunnelia pitkin B-siiveen, jotta välttää ylimääräisen turvatarkastuksen. Sekin on kyllä ihan selkeästi opastettu. Käveltävää voi kyllä tulla aika paljon, vaikka pysyttäisiin samassa siivessä. Tuurilla tietenkin voi olla vaikka viereinen portti.

      Ihan nyrkkisääntönä oudoilla lentokentillä kannattaa käydä katsomassa missä lähtöportti on ennen kuin alkaa suunnittelemaan shoppailuja, syömistä tai juomista kentällä. Joskus kävelymatkat voivat yllättää. Tosin jos vaihtoaikaa on reilusti, niin Frankfurtissa usein tulee itse portti näytöllä vasta aika myöhään, terminaali ja siipi kyllä kerrotaan ajoissa. Tarkastuskortissa ilmoitettu portti pitää paikkansa kohtuullisen usein, mutta aina kannattaa tarkistaa onko se muuttunut.

    • uhiuhuihiuh

      tyrolean airwaysin kone putosi 2 päivää sitten tyynellevaltamerelle

      onnee matkaan

    • das beste Flughafen

      Olen vaihtanut konetta Frankfurtin kentällä toistakymmentä kertaa ja mielestäni se on kaikista maailman lentokentistä helpoin ja selkein. Vaikka toinen lento lähtisi eri terminaalista, sen löytää ja sinne pääsee nopeasti. Saksalaisella perinpohjaisuudella kaikki on merkitty niin selkeästi ja fiksusti, että et mitenkään voi erehtyä oikeasta suunnasta. Kentällä pyörii myös paljon sellaisia pieniä matkustajan kuljetusajoneuvoja, joiden kyytiin voi mistä vain nousta, kertoa portin jolle haluaa ja saat kyydin nopsasti ja ilmaiseksi.

    • matkakuumeinen

      Frankfurtin lentokentästä osaan sanoa vain, että suht. selkeä, mutta saattaa olla ruuhkainen. Liikkumistilaa on kumminkin tarpeeksi eikä ahdistusta pitäisi tulla. Jos osaat seurata opasteita, oikean portin voi löytää helposti ajoissa. :)

      Hyvää matkaa!

    • LH-OS-VO

      Tyrolean yhtiön omistaa Austrian Airlines, jonka omistaa Lufthansa. Eli kyllä voidaan sanoa, että Lufthansa omistaa Tyroleanin.

    • reissssuu

      Minullakin vaihto frankfurtissa ja pohdin sitä että osaanko perille. Onneksi minut on luotu suuntavaistolla niin enköhän selviä. Varsinkin kun vaihtoaikaa tulee olemaan joku 2h. Helsinki-Frankfurt-Wien. Jihuu :)

      • fffra

        Frankfurtin kenttä kuuluu paikkoihin, joissa kannattaa luottaa enemmän opasteisiin kuin suuntavaistoonsa. Mutta ei tuossa pitäisi ongelmia tulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2673
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      891
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      865
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      837
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      817
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      64
      787
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      714
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe