Onko kellään kokemusta siitä, että olisi lähtenyt korkeakoulun kautta vaihtoon ja ottanut puolison mukaan? Miten asiat järjestyivät, mitä toinen osapuoli teki kohteessa? Saiko hän töitä, millaisia, mitä kautta vai opiskeliko kenties jotain?
Vaihtoon ja poikaystävä mukaan
2
509
Vastaukset
- 543543543
Hakekaa opiskelupaikkaa samasta yliopistosta ja menkää sinne opiskelemaan. Asunnon hankkiminen voi olla ongelma, koska opiskelija-asunnoissa ei välttämättä voi asua eri sukupuolen edustajan kanssa. Jos menette EU:n ulkopuolelle, ette välttämättä saa työlupaa.
- ExHexVaihtari
Silläkin voi olla iso merkitys onko kyseessä poikaystävä vai puoliso (avio- /avomies). Pelkkä poikaystävä tuskin saa minkäänlaista oleskelulupaa EU:n ulkopuolella perhesiteen perusteella (esim. dependent-viisumi).
Muutenkin hieman epäilen, että vaihto-opiskelijaohjelmissa olisi sinänsä mahdollisuutta ottaa perheenjäseniä mukaan (ei ainakaan omassa yliopistossa ollut). Tietysti omillaan voi tulla "mukaan" kunhan saa järjestettyä itsenäisesti viisumit jne, mutta ei kannata luottaa, että niihin järjestelyihin saisi apua omalta tai kohteena olevalta oppilaitokselta.
Muistan omalta vaihtovuodeltani yhden tapauksen, jossa kaveri toi vaimonsa mukanaan (tai oikeastaan n. vuoden perässä), mutta hän oli tutkinto-opiskelijana 3 vuoden stipendiohjelmassa (EU:n ulkopuolinen maa). Tuolloin vaimo sai perhesiteen perusteella oleskeluluvan, jolla sai tehdä muutaman kymmentä tuntia töitä per viikko). Asunnon joutuivat hankkimaan itsenäisesti vapailta markkinoilta, yliopiston asuntolassa ei saanut asua.
EU-alueella ( Sveitsi ja Norja jne.) tilanne on tietysti helpompi, kumppanisi voi tulla siviilisäädystä riippumatta mukaasi, mutta todennäköisesti joutuu etsimään kämppänsä itse (tai te yhdessä, jos ette halua erikseen asua).
Jos suhde on kunnossa ja hyvällä pohjalla, niin kyllä se sen puoli vuotta tai vuoden kestää erossakin ollessa. Vierailuillahan voi toki vuoden aikana käydä puolin ja toisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841666Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691571Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2761317Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57895
- 66864
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841- 42838
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44801