Eberin polttoainepumpun paikka

tojotalla mennään

Kysymyksessä 2000-vuoden d4d, joss Eberin lisukkeena ajastin. Etenkään kovilla pakkasilla ei lämmitin meinaa läheä tulille huonostikaan: vaatii ainakin monta yritystä. Laitteen polttoainepumppu on laitteen itsensä kupeessa ja imee aineen moottorin diesel-suodattimen läpi tankista. On ehdoteltu, että pumppu pitäisi olla tankin lähellä. Paikallinen liike veloittaisi pumpun siirrosta noin 250. Arveluttaa, kun ei ole edes varmuutta, auttaisiko se.

Mielipiteet ovat tervetulleita! =)

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      auttaa se

      • Paksunnos

        Jossain on mainittu että ne polttoainelämmittimien polttoaineletkut ovat turhan ohkaiset, paksummilla pelaisi paremmin.


    • herran pieksut

      Kaikenlaiset T-kappaleviritykset polttoainekäyttöisen lisälämmittimen yhteydessä on varmin tae ongelmille. Väärin asennettu siis. Eberi tai Webasto täytyy asentaa omilla polttoainelinjoilla tankista saakka eli ei mihinkään yhteyteen (poislukien tankki tietenkin) auton oman polttoainejärjestelmän kanssa.
      Eberin yhteydessä olevan pumppu jaksaa hyvin imeä polttoaineen tankista jos aikaisemmin mainitut edellytykset täyttyy.

    • Mr. X

      Mulla Eberin pumppu oli asennettu moottoritilan rintapeltiin. Kovilla pakkasilla ei toiminut. Pumppu siirrettiin lähelle polttoainetankkia ja sen jälkeen ei ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe