neuvoa räätälöinnille

Onko koneen kokoaminen osista helppoa? (prosessori,emolevy,näytönohjain,levy jne..)
Onko siinä jotain huolta, että ostaa kaikenlaista ja kokoaa ja se ei toimikaan.. no siis tarkoitan että mistä löytyis NEUVOJA siihen, joku nettisivu? Onko kannattavaa koota itse koneensa?
5579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itse kokoaminen yleensä onnistuu mutta kokematon voi rikkoa esim.prosessorin laittamalla väärin coolerin prosessorin päälle

Parempi antaa liikkeen koota kone jos ei ole varma että osaa

Äänestä

aina on olemassa ongelmia kun itse kokoaa,
osat ei välttämättä ole yhteensopivia,
ne ovat hajalla, etkä tiedä sitä, sotket niitten kans pari viikkoa ja nakkaat ne nurkkaan,
eli joko kokoat itse tai viet liikkeeseen, kokoamishinta joku 25-45€ luulisin, prosessori on koottaessa varmaan vaikein osuus jos ei tiedä miten se laitetaan. jos kiinnostaa enemmän mailaa, [email protected]

Äänestä
  • Tosiaan, siinä on helppo mokata. Yhteensopivuusongelmat lienevät ensimmäinen asia, josta pitää huolehtia. Eli ensin katsotaan emo, jolla on halutut ominaisuudet. Sen jälkeen hankitaan oikean tyyppiset osat siihen (prossun kanta, muistien tyyppi, kiintolevyjen liitäntä tärkeimpinä). Kyllä kokoamisen pitäisi onnistua, kunhan suunnittelee paketin huolella ja sitten seuraa huolellisesti ohjeita. Osien mukana tulee kyllä yleensä ohjekirjassa tarpeeksi kattavat ohjeet kaikkien osien asennukseen.

    Totta on, että esim. prossun voi saada helposti hajalle tai jos jotain tekee väärin alkuun, niin voi olla vaikea löytää sitä vikaa sitten jälkeen päin. Mutta eipä sitä koskaan opi, jos ei edes yritä.

    Äänestä

Yksi juttu vielä, mistä tietää millaiset komponentit kelpaa millaisten komponenttien kanssa? Mistä sen tietää? Onko jotain nettisivua koneen kokoamisesta tai jotain tietoa että mitkä komponentit (prosssut,emot,näyttikset,muisti) kelpaavat yhteen?
Esim. kelpaako 5-vuotta vanhalle koneelle joku ihan uusi näyttis? Mistä löytää ne "säännöt" eri komponenttien yhteensopimiselle? Kiitos..

Äänestä

Jos sinun pitää kysellä noin typeriä niin mieti nyt pari tuntia saunan lauteiden alla ennenkuin teet mitään ja sitten kun et vieläkään tiedä mitä tehdä niin kävelet citymarkettin ja ostat tasoisesi (alitehoinen, ylihintainen) koneen.
Kristuksen vittu saatana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmyri kirjoitti:

Onko koneen kokoaminen osista helppoa? (prosessori,emolevy,näytönohjain,levy jne..)
Onko siinä jotain huolta, että ostaa kaikenlaista ja kokoaa ja se ei toimikaan.. no siis tarkoitan että mistä löytyis NEUVOJA siihen, joku nettisivu? Onko kannattavaa koota itse koneensa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu