fordi on kestävin???

naurua naurua

tuossa sukulaisjuhlissa aina vuosittain tulee pakolliseksi keskusteluissa autot ja niillä elvistely, itsehän ajan vanhalla paskalla voortilla jolla ei oikeen kehtaa elvistellä kun ruosteinenkin kun on , mutta kun kuuntelee muitten remontteja mitä niillä on mennyt mersuista ja ns. hienoista autoista niin meinaa nauru päästä.miten voi autoon saada remontteihin kulumaan yli 1000e vuodessa? ja se ei tarkoita huoltoa vaan rikkinäisiä osia mitä niihin menee.
vaikka ajankin voortilla niin ei oo osia tarvinnu ostella vaikka 50tkm tulee vuoteen mittariin. kokemus tämäkin.

15

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voorti on ikuista

      Täytyy yhtyä mielipiteeseen nyt kun kohta 100tkm on ajanut ilman ongelmia 2005 Focuksella. Akun olen vaihtanut suurinpiirtein varmuuden vuoksi kun oli niin kylmiä talvia eikä pistoketta, pyöränlaakerin 1kpl ja 1 etuvalopolttimen. Mutta tämä ei ole ruosteessakaan kun on suojattu.

      • Näin se vaan on

        Et varmaan tiedä mutta suojaus ei auta fordin ruoste ongelmaan ovissa ja luukuissa.väärän särmäys tavan vuoksi ovetkin ruostuu sisältä päin peltien välistä.kotelo suojaaine ei sinne mene ja sit ne saumanauhat lähtee ruosteen työntämänä irti.


      • Ihmeitä tapahtuu
        Näin se vaan on kirjoitti:

        Et varmaan tiedä mutta suojaus ei auta fordin ruoste ongelmaan ovissa ja luukuissa.väärän särmäys tavan vuoksi ovetkin ruostuu sisältä päin peltien välistä.kotelo suojaaine ei sinne mene ja sit ne saumanauhat lähtee ruosteen työntämänä irti.

        Onnittelut.satatonnia focuksella on kova juttu.


      • föörti
        Ihmeitä tapahtuu kirjoitti:

        Onnittelut.satatonnia focuksella on kova juttu.

        entä kaks sataa tonnia eskortilla? se on jo erittäin kova juttu niinhän :)


    • Voorti on ikuista

      No enpä tiennyt tuosta että suojaus ei auta ovien ruostumiseen. Mutta silti ne ei ole onneksi ruosteessa. Aion kyllä pitää vielä kauan tämän koslan, kun on niin hyvä ja varmatoiminen. 145heppaakin pellin alla. Jiihaa! Ja hajotkaa ja sillee.

    • kova peli

      kohta tiedät ettei suojaus auttanut,etpä tuolla vaihdossakaan saa enää mitään.ajelee niin kauan kun kulkee ja ladon taakse sit ruostumaan

    • escovoorti

      täällä näyttää olevan paljo kateellisia ihmisiä kun foortia haukkuuvat...itellä on -96 escortti 1.8 konneella ja on ollu käytössä jo viis vuotta ilman suurempia ongelmia. ja ruostetta ei oo sit yhtään missään...tuossa pari viikkoo sit käytin katastuksessa ja katastusmies kehu kuinka hyväkuntonen escortti mulla on...se auton kestävyys riippuu paljolti auton pito tyylistä. jos autosta ei piä yhtään huolta nii ei se tule kestämään.minä yleensä pesen auton kerran kuussa tai jos keli vaatii niin usseemminkiin oon pessy.

      • paljon pahaa puhutaan??

        taitaa kirjoittelija olla joku pipipää, joka vastailee itselleen!!
        Ei o varmaan ikinä Fordia nähnykkä, ku koko suvulla on tojota ja muusta ei saa edes ääneen puhua..ja tojotahan ei nykyään kestä 50tkm pitempään ku hajoo ja mätänee, ni kaveri luulee et kaikki autot on samanlaisia!!


    • Voorti on ikuista

      Tuo kateus on kyllä imartelevaa. Nämä kateelliset ovat myös liikuttavan innokkaita ennustamaan, mutta helppoahan se onkin, koska ennusteen paikkansapitävyydestä ei näin netitse tarvitse olla vastuussa.
      On mukava kuulla escortistasi, että se voi hyvin ja virtaa riittää. Naapurissa on muuten 1978 Taunus edelleen täydessä käytössä kesäaikaan :)
      Oma esco -92 oli vielä hyvässä tikissä, kun vaihdoin sen 2003 Golfiin. Siihen en ollut tyytyväinen, en myöskään sen seuraajaan Corollaan. Suurin pettymys oli Corollan seuraaja Bora. Mutta tämä Focus on kaikin puolin pätevä peli. Lahjoitan sen sitten 15 vuoden päästä, kun vaihdan sen johonkin uuteen voortiin, jollekin palstan köyhistä, niin ei tarvi nurista vaihtoarvostakaan.

    • hddffsa

      Itse ajoin 1997 mondeolla yli 500 000 km ja jai edelleen ajoon .Lujia tuntuvat olevan
      Pitää aina muistaa ettää osia tosin vaihdettiin muttei mitään mahdottomia.
      Toisela Fordilla ajoin vähän alle 400 000 km sekin jäi vieläkin elämään
      Joten kiitos autolle

    • muut hajoo, ei FORD!

      Samaa olen huomannut!!
      Tällä hetkellä itselläni on 2004 ja 2008 Farkku mondeot, ja hyvin ovat pelittäneet!!!
      Tuo uudempi on 6.mondeoni ja vuodessa ajan n.65tkm työajoa, eli kokemusta ja kilsoja fordilla on takana...

      Ainoat isot korjaukset on olleet etulaakerit 220tkm kohdalla, yksi vetonivel ja takuuna korjatut 2001mallin ovet!!!
      Huollot on halvat verrattuna esim.volvoon!!! ja auto muutenkin käyttövarmempi!!

      En usko että moni muu merkki kestää näin hyvin...Eli fordilla jatketaan!!!

    • Juu olen luvannut vaihtaa merkkiä kun kestävämpi löytyy.Edelleen on ajettava voortilla kun ei ole parempaa löytynyt.Kun tuossa kuuntelee noita muilla merkeillä ajavia niin ei tule mieleenkään vaihtaa merkkiä.Esim.Transit 100tkm vuodessa ja 4 vuotena varaosat ja huoltoosat maksaneet 1000euroa.Aika hyvällä katteella kulkee.Jokaisella Transitilla ajettu vähintään 500tkm ennen vaihtoa.
      Mutta vanhaa escorttia kestävämpää ei ole tehty ovat todella lujia.Meillä ajettiin varkku eskolla yli 700tkm pikkupaketteja ympäri suomen ja ainoat remontit mitä tehtiin tuli loppupuolella kun aika rupesi syömään.
      Itse kun tekee huollot ja remontit niin voortin kulut ovat kuin pistäisi rahaa pankkiin eikä tule kalliita seisonta päiviä.Kokemusta 12 ransua 6 escorttia 4Mondeoo 2 Focusta.Edelleen pysyn voorteissa.

      • Vanha esko

        Nyt on joku taas pahasti sekaisin.noita et usko itekkään.esim transit ei kestä mitään.moni yritys kokeillu ja vaihtanu pois.ja eskortti ollu itelläkin.paljon oli vikoja.vetopyörästön laakerit.vaihdelaatikko.mittaristo moottorin anturit ja muuta kivaa.esko huonoin auto mitä mulla ollu.ja ruostu pahasti takarunko palkit.


    • huonoo provoo...

      Taitaa olla vanha esko ruosteessa ja "mittaristo moottori anturi" menny sekasin!!!

      olen minäkin kuullut veljen vaimon siskon kaiman kummilla olleen Focus joka ruostui....Mutta epäilen sitäki pa**a puheeks, ku ei ne itsellä o ruostuneet...

    • .......

      Et varmaan tiedä mutta suojaus ei auta fordin ruoste ongelmaan ovissa ja luukuissa.väärän särmäys tavan vuoksi ovetkin ruostuu sisältä päin peltien välistä.kotelo suojaaine ei sinne mene ja sit ne saumanauhat lähtee ruosteen työntämänä irti
      Kyllä minun kokemukseni on kyllä toinen. Omistin uudesta pitäen 99-mallisen Focuksen. Se uutena täydellisesti ruostesuojattiin ja homma ohjelman mukaan kerran tarkistettiin kolmen vuoden päästä. Auto oli minulla 9 vuotta ja se oli minulta lähtiessään täysin ruostevapaa, ei ilmennyt lainkaan näitä nk. kittisaumarusteita ovissa. Että kyllä se ruostesuojaaine sinne saumoihin todennäköisesti imeytyi tai sitten sattui valmistusjaksolle oikeanlainen kitti. Autoni oli5-ovinen eli Saksassa valmistettu.
      Ainoat viat tuona aikana olivat, että vaihdettiin eteen kallistuksen vakaajan tangot 50 eur/kpl. Akku, pakoputkisto olivat alkuperäset, yksi poltimo vaihdettiinja se oli takarekisterivalon polttimo. Minulla on ollut myös kolmea muun merkistä autoa ja kyllä Ford on ollut vähävikaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      38
      1840
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      786
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      750
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      671
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      651
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      579
    9. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      59
      492
    10. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      144
      485
    Aihe