Olen lähdössä ensi sunnuntaina 1-vuotiaan poikani kanssa teneriffalle viikoksi. Nyt sitten mietityttää tuo vauvan ruokapuoli. Itselläni on a-hepatiittirokote voimassa, mutta neuvolasta suositeltiin etten noin pieneen pistäisi sitä, sillä poika on vähän herkkä rokotteille. Ajattelin siis tuoda pilttipurkkeja suomesta (poika on omenalle ja kananmunalle sekä joillekkin hedelmille allerginen). En oikeen osaa edes ajatella kuinka paljon tuollainen määrä vauvanruokaa painaa, sillä pikkupurkkeja saattaa tulla 10 per päivä.. Löytyykö teneriffalta samoja ruokapurkkeja, joissa olisi englanninkielistä tekstiä? Että osaan tarkistaa ettei niissä ole mitään mille poika olisi allerginen.Entäs maito, poika ei pysty juomaan normaalia maitoa vaan tarvitsee laktoosittoman, löytyykö kaupoista. Pitääkö se keittää? Onko pojalle omat matkatavarat vai lasketaanko meidän matkatavaroiden paino minun matkatavaroiden painoksi?
Miten tuo lentäminen, en ole itsekkään ikinä lentänyt ja mietin että miten se ylipäätään noin pienen kanssa onnistuu?Entä jos lapsi hörppii uima-altaasta vettä, onko vaarallista? Pystyykö autonvuokrauspaikoista vuokraamaan turvaistuinta?
Miten tuo lentäminen, en ole itsekkään ikinä lentänyt ja mietin että miten se ylipäätään noin pienen kanssa onnistuu?Entä jos lapsi hörppii uima-altaasta vettä, onko vaarallista? Pystyykö autonvuokrauspaikoista vuokraamaan turvaistuinta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Laktoositonta maitoa on vain ns. kestomaitona (siis ei jääkaapeissa). Se ei maistu yhtä hyvälle kuin Valion laktoositon.
Vauvanruokia on valtava valikoima ainakin isommissa kaupoissa, Hyperdino, Supermercado...En ole varma englanninkielisestä tekstistä, ota sanakirja mukaan.
Maitoa ei tarvitse keittää.
Pojallasi ei ole omaa paikkaa lentokoneessa(?), joten ei omaa matkatavara-määrääkään. Ota itsellesi vain parit shortsit, 1 pitkäthousut, 2 yöpyjamaa, 2 villasukat, 2 toppia, 2 villatakkia, 1 pusero. Vie vaatteet pesulaan, josta saat samana tai seuraavana päivänä pois.-Pidä poika lämpimänä kylmillä lattioilla ja altaassa. -Ei varmasti olisi hyvä, jos pääsee juomaan allasvettä. Varalle vatsalääkettä, meillä auttaa Probi Mage.
1 vuotias syö 10 pilttipurkkia päivässä?
Hei, me lähdemme ensi maanantaina Teneriffalle ja mukaan lähtee moniallergikko lapsemme. Meillä muilla on all inc ruokailut, mutta hänelle me otamme KAIKKI ruoat mukaan: riisimaito, sininen keiju, riisimakaroni, vatajan nakki, vuohelan karjalanpiirakat ymymym. Meille sopivia purkkiruokia on vain kaksi ja nekin menee vasta rotaatiossa eli emme voi laskea purkkiruokien varaan.
Meillä on mukana espanjankielinen lappu lapsemme allergioista, mutta en silti taida luottaa ravintoloissa että mitään pahista ei olisi ruoassa, Reseptit meillä on myös englanninkielisenä eli saamme esim. Epipenin käsimatkatavaroihin. Lääkärin todistuksella saa myös matkustamoon enemmän ruokia.
Matka menee varmasti hyvin ja nautitte reissusta =) Allergisen kanssa pitää vain vähän enemmän miettiä asioita etukäteen...
Me raahasimme aikoinaan purkkiruuat mukana, samoin maidot ja vellit myös. Lämpimällä meni varsinkin juomista. Paikalliset purkkiruuat eivät meidän jälkikasvulle oikein maistuneet, nirsoja olivat (tuolloin...).
Vaatetta ei kannata ottaa liikaa mukaan, eikä varsinkaan mitään hienoja vaatteita. Kahden viikon lomalla olemme pesettäneet pyykin kerran tai kaksi.
Maitohappobaktereja kannattaa syödä, kaikkien, uima-altaan vettä tulee yleensä nieltyä (vaarallista se ei ole). Pienten mielestä myös rannan laavahiekka on ah-niin-herkullista!
Autonvuokraamoista saa turvaistuimia, mutta suomalaisen silmin ne yleensä ovat olleet aika epäilyttäviä.
1 vuotias syö 10 pilttipurkkia päivässä?
niin siis kyse on pienistä purkeista, syö 5xpv kaks pikkupurkkia kerralla. Kiitos vastauksista!
Hei semmoinen kysymys vielä, että kun kuljemme linja-autolla lentoasemalta hotellille onko linja-autossa turvaistuinta vai pitääkö se raahata kotosuomesta?
Oootte te huvittavia, menette sellaiseen paikkaan jossa lapset ei voi syödä oikeaa ruokaa, vihaatteko lapsianne kun viette niitä huonoihin oloihin ja alttiiksi vaaroille, sekä bakteereille.
Rakastakaa lapsianne ja menkää sellaisiin maihin jossa lapsenne on turvassa.
niin siis lapseni ei voi syödä mitä sattuu ihan täällä suomessakaan. Täysin turvassa hän ei ole täälläkään ruokamyrkytyksiltä. Espanjassa ei ole vain samanlaista pilttipurkkiruokakulttuuria kuin meillä. Lapseni on varsin turvassa, älä huoli.
Hiperdinomarketeissa on esim. beechnut purkkiruoka
"Tarjouslehti"
http://www.hiperdino.es/Club/frontend/folletos/ofertas.php?idfolleto=5
Beechnut ruuat
http://www.beechnut.com/Our Baby Food/Results.asp
Jos jostain huolehditaan Espanjassa hyvin, niin se on lapsista. Näet sen itse, kun menet ostoksille isoihin ruokakauppoihin. Myös lastenvaatteita on paljon ja edullisia saatavissa. Otat kai mukaan lastenrattaat, vai onko hotellissasi tarjolla sellaiset? (nimimerkki vauva=bebe, vauvanvarusteet=canastilla, äännä canastiia)
1 vuotiaalle voi antaa jo muutakin ravintoa kuin pilttipurkkeja, eli sellainen taapero nälkään kuole vaikkei kaupassa olisikaan suosikkipurkkeja.
heli.stin lueppa vaikka mitä tuohon aloitukseen on kirjoitettu ennen kuin kommentoit,jookos?kyseessä on allergiat..
Kaupasta voi ostaa ruoka-aineita ja tehdä lapselle ruokaa hotellilla ja ravintolassa voi varmistaa ettei ruuassa ole aineita jotka allergisoivat. 1-vuotiaat eivät todellakaan enää tarvitse vauvamössöjä.
Teneriffalla on suuria ruokamarketteja joista varmasti löytyy kaikkea tarvittavaa. Ihan hassua raahata suomesta mitään. No ehkä sen verran, että alkuun pääsee. Netistä kannattaa etsiä nuo suuret ruokamarketit jo valmiiksi ja suunnata sinne sitten.
Kotimaassakin ravintoloissa tietotaito allergioista on valitettavan huono (esim. gluteenittoman ja viljattoman ruokavalion ero), joten en todellakaan luota siihen että lomakohteessa osaisivat sen paremmin. Ruokaostokset ovat todella työläät jopa koti Prismassakin, koska kiellettyjä ruoka-aineita on niin paljon. Joten en halua viettää lomaa kiertelemällä kauppoja ja lukemalla tuoteselosteita. Eli on huomattavasti helpompaa kuljettaa ruoat mukana ja syöttää muksulle samoja ruokia kuin kotonakin.
Eu:n myötä tuoteselosteissa ei tarvitse ilmoittaa onko joku tärkkelys tai fruktoosisiirappi peräisin esim. perunasta, maissista tai vehnästä vaan asia pitää selvittää valmistajalta.
Mutta kukin matkustaa omalla tavallaan ja perheelleen parhaiten sopivimmalla tavalla... hyvää matkaa ap:lle!