Los Cristianos huhtikuussa

Ensimmäinen kerta kanarialle ja kohteena Teneriffa ja siellä Los Cristianos. Onkohan tuohon aikaan hyvät kelit ja millainen paikka on pieniä lapsia ajatellen? Mitä suosittelette tekemään/näkemään? Myös vinkkejä kaupoista, ravintoloista ym. kohteista vastaanotetaan.
9400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Huhtikuussa on melko taatusti lämmintä. Los Christianos on lapsille hyvä paikka kun se on rauhallisempi kuin Americas.

ravintolat: http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Spain/Canary_Islands/Los_Cristianos-262564/Restaurants-Los_Cristianos-TG-C-1.html

kauppa:
Mercadona C.C. Mencey: "Supermarket"
Los Cristianos Shopping Tip by akkipaa
Los Cristianos Shopping: 1 reviews and 0 photos

This is in the center and there are a restaurant area around (of course). For example Indian restaurant Tandoori Nites is close. There a a lot of small supermarkets around the town but this has wide selection and prices are reasonabe. And you can take slices Jamon Serrano with you (sliced 12-15€/kg). Wine and beer too, 12pack of Dorada was 3,22€!!!

Address: Camino Sne
Phone: 922 797 169
Theme: Food and Drink



Read more: http://members.virtualtourist.com/m/p/m/20b3e5/#ixzz1eQAmNn8D

Äänestä

Mekin lähdetään samaan paikkaan ja huhtikuussa. Kuulisimme myös mielellämme kokemuksia ja suosituksia paikasta ja sää ilmeisesti pitäisi olla lämmin jo tuohon aikaan...?

Äänestä
  • Kyllä siellä on lämmintä, vaikka menisit nyt sinne!

    Äänestä

"Onkohan tuohon aikaan hyvät kelit ja millainen paikka on pieniä lapsia ajatellen? "

Koska Kanarialla ei vuoria lukuun ottamatta sada koskaan lunta, keli on aina hyvä. Säässä on kuitenkin aika suuriakin vaihteluja. Huhtikuussa on yleensä jo öisinkin aika lämmintä.

Äänestä

Ettekö äipät ole googletelleet matkatoimistojen kohdesivuja, sieltähän ne keskilämpötilat löytyy helpoiten - ja varmaan luotettavampaa tietoa kuin mitä täältä saa.

Olen ollut monta kertaa Los Christianosissa lasten kanssa, viimeksi viime joulun yli ja jopa silloin tarkeni hyvin rannalla ja altailla.
Lapsiperheille suosittelen retkeä Loro Parqueen, tosin se on toisella puolen saarta. Siam Park on älyttömän hieno vesipuisto, ei kaukana. Ja näkemisen arvoinen oli myös Jungle Park, joka on ihan Christianosin lähellä ja sinne pääsee helposti bussilla.
Parhaiten löydätte tietoa ihan googlettamalla noita matkatoimistojen sivuja, sinnehän on kerätty kaikki mahdollinen, mikä matkailijaa voi kiinnostaa.

Los Christianos on kiva rauhallinen pikku paikka, jossa hyvä ranta, kiva rantakatu ja paljon hyviä ravintoloita. Rantakadulla oli ainakin viime talvena kova kilpailu ruokailijoista ja se näkyi hinnoissa. Lounasaikaan ruokaa sai tosi halvalla ja olutta tarjottiin hintaan 1e/tuoppi.

Äänestä
  • Juu, muuten on kiva ja rauhallinen, paitsi tosiaan se rantakatu, ja sitten se alue missä valtaosa ravintoloista sijaitsee. Siellä ei kyllä rauhasta tietoakaan. Pää kylmänä vaan. Americasin keskustan tuntumassa on tosi kiva minigolfrata, joka kannattaa käydä kokeilemassa, jos lapset ovat sen ikäisiä, että se heidän kanssaan onnistuu.

    Sää on yleensä tosi hyvä, mutta saattaa sattua joku huonompi päivä/iltapäivä. Sitten voi lähteä vaikka käymään jossain muualla, esim siellä Loroparquessa tai ajelemassa jos autonvuokraus kiinnostaa. Teneriffa on iso ja monipuolinen saari.

    Äänestä

Kiitokset vastauksista! Yleensä nuo säätiedot eivät ole ihan paikkansa pitäviä vaan ovat keskilämpötiloja ja sillä kyselinkin, josko joku olisi ollut siellä huhtikuussa. Hintataso on hieman "pelottanut", että kuinkahan kallista eläminen siellä on. Toivottavasti kilpailu jatkuu edelleen...;)

Äänestä

Matkatoimistojen nettisivuilla kerrotaan yleensä pitkän ajan keskiarvot päivän ylimmästä lämpötilasta ja yön alimmasta lämpötilasta. Kyllä nuo luvut ovat ihan luotettavia. Niistä saa jonkinlaisen käsityksen todennäköisestä säästä. Loppu on sitten tuurista kiinni. :)

Äänestä

Eli toisin sanoen huhtikuussa voi olla lämmin tai sitten kylmä. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äippä76 kirjoitti:

Ensimmäinen kerta kanarialle ja kohteena Teneriffa ja siellä Los Cristianos. Onkohan tuohon aikaan hyvät kelit ja millainen paikka on pieniä lapsia ajatellen? Mitä suosittelette tekemään/näkemään? Myös vinkkejä kaupoista, ravintoloista ym. kohteista vastaanotetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu