omatekoisen kynttilän värjäys

sannali

elikkäs ensimmäistä kertaa ajattelin tehdä itse kynttilöitä valmiista massasta. voiko niitä värjätä elintavikeväreillä ja lisätä ennen muottiin kaatamista massaan glitter-hileitä? pakkauksessa tuli kyllä pari väriä mukana, mutta jos ne ei kauheesti miellytä..

2

3734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piituli

      Niitä värejä mitä tulee siinä valmis massan mukana voi myös yhdistellä. Mä just koklasin vihreää ja tuli tosi hienoo :) mut sinistä pitää laitta tosi vähän aina kerralla. Mut jos ei sekottaminen kiinnosta niin sinelli ainaskin myy kynttilä värejä erikseen,jokseenkin aikas kalliita mut sit netistä löytyy sellanen kun Lahtisen vahavalimo missä kans myydään eri värejä.

    • hlglgjjgl

      En ole itse vielä kokeillut, mutta sen verran luin, että vettä ei saa kynttilämassaan joutua, tai kynttilä räiskyy poltettaessa. Osa elintarvikeäväreistä on ainakin nestemäisessä muodossa. Räiskyykö kynttilä silloin palaessa? Kynttilävärinpitäisi olla rasvaliukoista.

      Itsekin aion tehdä tänä syksynä kynttilöitä. Sydämet ajattelin punoa kalastajalangasta ja ostaa soijavahaa massaksi. Sitä saa samasta nettikaupasta, josta olen tilaamassa tarvikkeita omatekoista kosmetiikkaa varten. Väriasiaa en ole päättänyt, toisaalta luonnonvaalea on ihan ok kynttilöissä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe