Kannattaako merkonomiopinnot?

merchantti

Hei kaikki toimistoihmiset. Olen pian uhkaavan työttömyyden takia harkinnut merkonomiksi opiskelua. Merkantin paperit löytyy vuosien takaa. Mikä hyöty teidän mielestänne on omata merkonomin paperit töitä hakiessa? Onko pk seudulla jo miljoona työtöntä perusmerkonomia työttöminä työnhakijoina? Onko merkonomin opinnoilla mitään merkitystä toimistoalan hommia hakiessa? Tänks!

6

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6345345

      Onhan siitä apua toimistoduuneissa, varsinkin aloittaessa niitä. Toimistohommiin pääsee helpommin koulutuksella kuin ilman. Sitten myöhemmin sielläkin edelliset työpaikat ja kokemus antaa sen CV:n jolla parempipalkkaisiin hommiin voi päästä jos haluaa.

      Ihan huipulle merkonomin papereilla on vaikea päästä, usein asiantuntijahommiin toisen alaisuuteen vaaditaan maisterin, ekonomin tms papereita tuolla alalla. Mutta onhan noita menestyneitä merkonomejakin tosin enemmän vanhemmassa ikäluokassa.

      Itse sain nuorempana(olen vielä alle 40v) merkonomin papereilla pari työpaikkaa jotka eivät olleet kovin kaksisia, nykyinen työpaikka tuli toisen tutkinnon avulla joten en ole ehkä itse paras esimerkki merkonomin papereiden hyväksitoteamisesta.

    • ..............

      Käsittääkseni merkonomeja on paljon ja työttömänä nimenomaan.

    • Näin on...

      Hei aloittaja. Eipä sillä merkonomin koulutuksella oikein mitään erityistä arvoa nykyään ole. Pelkkä persoonakin painaa työnhaussa enemmän. Kyllä, merkonomeja on työttöminä pilvin pimein, samoin kuin paljon korkeammin koulutettuja "toimistotyöläisiäkin". Siis, jos opiskella haluat niin opiskele vaikka mieluummin tradenomiksi tai jos suinkin mahdollista, niin jotain kokonaan uutta alaa, jolla varma työllistyminen (esim. hoitoala).

    • ...

      Merkonomipapereilla olen saanut hyvin töitä ja hyvin palkattua työtä, jopa silloin kuin itse ei edes ole etsinyt aktiivisesti.

      Opiskelu kannattaa aina. On myös kiinni omasta aktiivisuudestasi ja innokkuudestasi (työnantajat arvostavat reippautta, hyvää motivaatiota jne) miten saat työtä. Kannattaa harjoitteluaikana mennä suuren työnantajan palvelukseen, missä on paljon vaihtoehtoja työllistyä jatkossakin. Jo opiskeluaikana kandee hankkia alan kokemusta, jotta on helpompi työllistyä.

    • merkonomi1

      Itse olen merkonomikoulutuksessa ja tää on kyllä ihan hirveetä p*skaa.

      Siellä ei tehä käytännössä mitään ja useissa kokeissa saa käyttää kirjaa niin

      kaikki opiskelu ollu ihan turhaa.

      Usein löytyy merkonomikoulutukseen vapaita paikkoja ku ihmisten kiinnostus (ymmärrettävästä syystä) loppuu usein tosi nopeesti ku nähny millasta se on.

      Omalta kylältä lukiolaiset vei merkonomille soveltuvat työpaikat.

      Ei ollu tästä tutkinnosta pa*kaakaan hyötyä

    • officenainen

      Itse opiskelen merkonomiksi kahden vuoden opinnoilla, merkonomi linja on hyvä tie päästä työharjoitteluun hyvään paikkaan ja siitä mahdollisesti jäädä töihin kyseiseen paikkaan. Itse menin työharjoittelun kautta töihin nykyiseen työpaikkaani, josta tykkkään erittäin paljon. Vaikka papereila ei hirveästi minnekään haetakaan, on työharjoittelujaksot hyviä mahdollisuuksia suhteiden luomiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      87
      3428
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2847
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2356
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2308
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2261
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2236
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2123
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2067
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1964
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      114
      1936
    Aihe