Sukelluskohteet

_Tero

Aikomuksena on lähteä vuodenvaiheessa kahdeksi viikoksi Sri Lankan länsirannikolle.

Onko joku liikuskellut akselilla Negombo-Hikkaduwa, ja saanut selvitettyä missäpäin ovat parhaat sukelluskohteet? Verkosta aiheesta löytyy suhteellisen vähän tietoa, joten ajattelin kokeilla näin S24:n kautta.

Kiitos.

10

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OPEN WATER

      (POSEIDON DIVING STATION HIKKADUWA) MIELESTÄNI PARHAAT SUKELLUS PAIKAT SIJAITSEVAT HIKKADUWASSA.

      • säääkkkii

        Ihan vaan uteliaisuuttani kyselen... Oletko paljonkin sukellelut Sri Lankan muissa osissa?

        Mielestäni Hikkaduwa tarjoaa kaikki huonoimmat mahdollisuudet harrastaa sukellusta... Ainoa aika, kun suostuisin tekemään sukellukset Hikkaduwassa olisi merikilpikonnien parittelu aika. Kerran vuodessa ne kerääntyy Coral Garden hotellin edustalla panemaan... Saattaa olla että nekin on jo huomannut, että Hikkaduwaan ei kannata mennä :-)


    • säääkkkii

      Mun sukelluskokemukset on 10 vuotta vanhat, asun siellä yli vuoden.
      Hikkaduwassa ainoastaan kerran tein reissun ja se oli reissun huonoin sukellus. Ei mitään nähtävää niin lähellä rannikkoa.

      Suurinman osan sukellusreissuista tein etelässä eli Mataran/ Dickwellan alueelta lähettiin. Siellä oli rauhallista sukeltaa... Johtuen siitä, että 50 kilsan säteeltä löytyi ainoastaan tämä yksi sukelluskoulu.
      Nähtävää oli... Hylky sukellusta 25 metrissä, "japanilaista puutrahaa" parhaassa mahdollisessa sukellussyvyydessä eli 10 metrissä. Näkyvyyttä parhaimpaan aikaan opa 50 metriä.

      Paras sukelluskokemus kuitenkin Sri Lanka ajalta löytyy, kun vuokrattiin kalastajailta sellainen pikkuinen katamaraani vene ja mentiin sellaiseen paikkaan sukeltamaan Kaakkois saarella, johon ei ihan äkkiä pääse mailmassa muin promillen verran sukeltajia. Sinne ei mikään sukelluskoulu tee retkiä vaan sinne on itse hankkiuduttava. Tuli mm. törmättyä tällä reissulla valashaihin... Hienoin dyykkauskokemus 15 vuotta kestäneessä sukellusharrastuksessa

    • Jere123

      Lähdössä myöskin huudeille 17.12-1.1
      Osuuko ajat yhteen?

    • _Tero

      Kiitos kommenteista,

      olen itse Padi divemaster, ja ensimmäistä kertaa suuntaamassa Sri Lankaan (lähtö 31.12.). Tuosta Hikkaduwasta on suhteellisen ristiriitaista tietoa webassa, eli jotkut ovat pitäneet kun taas toiset kehoittavat menemään muualle.

      Ymmärtääkseni Sri Lankan tieverkosto on aika alkeellisessa kunnossa, joten 50 km siirtyminen paremmille apajille voi kestää monta tuntia.

      Oliko tuosta merikilppareiden paritteluajankohdasta tarkempaa tietoa (tai oikeastaan: onko tammikuussa tiedossa mitään merkittäviä vedenalaisia luonnonilmiöitä)?

      • sääääkkkiii

        No Lankalaiset kertovat aina etäisyydet ajassa eli ei puhu 50 km siitymästä vaan tunnin ajomatkasta. Kyllä tiet (tarkoitan päätietä, joka kiertää koko saaren rantaa seuraten) on ihan ok kunnossa, mutta se liikenne aiheuttaa hidastelua.

        Edelleen kokemukset ovat 10 vuoden takaa... Galleen asti oli tie hyvässä kunnossa, mutta siitä eteen päin etelään Mataraan asti oli korjaamisen varaa.
        Matarasta Hambandotaan oli taas ok ja liikennettä huomattavasti vähempi kuin Colombo- Galle välillä.

        Jos sulla on mahdollisuus sukellella saaren kaakkois- Itä puolella, tee se ja unohda länsipuolen turistirysät.


    • jullero

      Minun on pitänyt joka reissulle / lomakohteeseen ostaa snorklausvälineet mutta ainahan ne on jääneet ostamatta, myös nyt kun loma-ajankohta 7-22.1.2012.
      Kannattaako vuokrata vai ostaa paikanpäältä kamppeet ?

      • säääkkkii

        Snorklaus vehkeet nyt ei paljoa maksa eli osta omat vaan. Et sitten ole situotunut mihinkään tiettyy paikkaan vaan voit itse hoitaa snorklaus reissusi vaihka 10 kilometrin päähän etelään Hikkaduwasta. Siellä on hienoja kivikkorantoja eikä liikaa muita alan harrastajia


    • kuviokelluja
    • Suddi

      Keskellä "kylää" on Coral Sands hotelli jonka rannanpuolella on sukellusyritys. Järjestää retkiä ulos merelle ja vuokraa varausteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3025
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1590
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      1003
    10. 40
      874
    Aihe