Elikkkäs tiedätte varmaan enemmän entä minä näistä asioista joten olisi muutama kysymys.
TV: Philips 42pfl5405h
Sony PS3 Slim uusi.
Samsung 5:1 HT-C555
Miten saan TV:een äänet kuulumaan kaikista kaiuttimista, nyt AUX piuhalla kiinni ja kuuluu edestä muttei takaa?
Miten saan kaikki toiminnot yhdelle kaukosäätimelle, nyt pitää volumea säätää kotistereoitten kaukosäätimestä ja kanavaa vaihetaan telkkarin kaukosäätimestä? mikä tuo Philipsin easylinkki on?
PS3 kytketty optisella kaapelilla kotistereoitten dvd/vahvistimeen ja äänet kuuluu kaikista MUTTA mitä tarkoittaa Linear PCM, Bistream mix/direct? mikä noista tulisi valita että saa parhaimman efektin/kuuluvuuden/tehosteet käyttöön kun katsoo elokuvaa tai pelaa ps3 pelejä? (löytyy ps3 asetuksista)
jotaki muutaki kysyttävää oli en nyt kyllä muista mitä mutta kiitoksia valmiiksi vastanneille (:
tv + ps3 + samasung kotistereo kytkentä/asetukset.
2
336
Vastaukset 2
- jotain...
Miksi sinä haluat tv:n äänet kaikkiin kaiuttimiin? Mitä sinä haluaisit kuuluvan takaa? Jos kyseessä on monoääni tai tavallinen stereoääni, niin ainakaan silloin ei pitäisikään mitään kuulua takaa. Takaa voi kylläkin kuulua mm. elokuvien tehosteäänet . Ehkä et vaan ole kytkenyt tarivttavaa tehostetta tai tilaa päälle ja vahvistin käsittelee äänen vain steroäänenä ja laittaa sen vain vasemmalle ja oikealle kaiuttimelle.
AUX-piuhalla kai tarkoitat RCA-piuhaa? Sanaa AUX ei ole käytetty kertaakaan tv:si käyttöohjeessa (http://download.p4c.philips.com/files/4/42pfl5405h_12/42pfl5405h_12_dfu_fin.pdf), joka muuten ehdottaa sivulla 45 näin: "Liitä lopuksi laite televisioon digitaalisella RCA-äänikaapelilla. (HDMI ARC: ei tarvita)". Siis television digital audio out ja vahvistimen digital audio in. Tietysti jos vahvistimessa ei sellaista tuloa ole, niin et voi kytkeä... ja silloin sinulla on ollut "huonoa tuuria", kun on laitteet, joissa ei ole yhteensopivia liitäntöjä. Silloin et voi kytkeä ääntä digitaalisesti... - miggoup
Juu alkoin uudestaan kotistereoita ränkläämään kun laitoin tän keskustelun että sieltä voikin valita dolby digital 2 vai mikä onkaan ni kuuluu takalaiuttimista :>
eli se RCA piuha on sama kuin "aux"-piuha elikkä toisessa päässä valkoinen ja punainen jotka liittyy toisessa päässä yhdeksi? elikkä onko se plugi vai mikä. se on liitetty telkkarin taakse jossa on kuulokkeiden kuva----> vahvistin aux valk. ja pun. Sori jos vähä sekavasti selvitän.
joo sen verran hoksasinkin että vahvistimessa on digital audio in VAIN optiselle kaapelille joka menee nyt ps3:seen. eikä mitään muuta digital audio iniä.
Ja tuossa ei vahvistimessa ei vissiin ole sitä HDMI ARC tukea että saa hdmi kaapelia pitkin kulkemaan äänen myös takasipäin vaikka telkussa se
mahdollisuus on?
osaatko vastata tuohon kaukosäädin probleemaan miten saan sen toimimaan "oikein". TV:een kaiuttimet jos on päällä samaan aikaan kuin kotistereot niin kaikuu ikävästi jos katsoo televisiota. ne pittää asetuksista erikseen käydä laittamassa kiinni. miten saan sillain että kun laitan kotistereot päälle ni TV:een kaiuttimet menee automaattisesti kiinni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48950Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15828Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497779- 46707
- 42644
- 36586
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44480