KM-yhtymä

Huomioitsija

Eläkeläisisälleni tuli postissa ostotarjous alkujaan hänen isänsä eli ukkini ostamista KM-yhtymän osakkeista. 50 kpl a 5.10 €. Tietääkö kukaan miten suuri kusetus tässä on kyseessä. Totta on, että moisten osakkeiden olemassa olokaan ei oikein ollut enää tiedossa, koska isäni on pahasti dementoitunut, eikä muista tärkeämpiäkään asioita.

Pikagooglaus ei antanut valaistusta asiaan. Firma on tuottanut tappiota ainakin viimeiset viisi vuotta. Siis: onko joensuulaislähtöiseksi itsensä ilmoittanut tammelalaismies asialla kotiseuturakkaudesta, vai liekö löytänyt uuden keinon huijata vanhuksia?

Jos joku tietää arvion osakkeiden todellisesta arvosta, niin arvostaisin sen julkistamista suuresti. Kiitos etukäteen.

5

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Kyllä verkosta löytyy tietoa:
      http://www.e-julkaisu.fi/km_yhtyma/toimintakertomus_2010/

      Yhtiön liikevaihto oli viime vuonna 11,8 Me, josta tuli tappiota 369000 euroa. Ehkä olennaisempaa on se, että firmaan on kertynyt voitonjakokelpoisia omia varoja 4,5 miljoonaa. Kun osakkeita on kaikkiaan vain 300000 kpl, siitä tulee osaketta kohti varallisuutta noin 15 euron verran.

      Osakkeista on 20 äänen A-osakkeita 200000 ja 1 äänen B-osakkeita 100000 kpl. Pääomistus vaikuttaa varsin tiukkaan sementoidulta, mutta ilmeisesti ostajalla on tarkoitus päästä kiinni huonosti tuottavaan omaisuusmassaan, joka yhtiöllä tällä hetkellä on. Kun yhtiötä ei missään noteerata, sen todellinen arvo on pimennossa, ja pienomistajan on hankala realisoida osakkeitaan.

      Ehkä kyse on samantapaisesta operaatiosta, joita Kai Mäkelä harrasti lehtiyhtiöissä aikaisemmin. Ostaja kerää isompaa pottia, joka uhkaa vanhojen suuromistajien asemaa. Heidät voi sitten painostaa ostamaan osakkeet kunnon hinnalla. Sellaisen osto-ohjelman perustana on ostettavan yhtiön tarkka tutkiminen. Varmasti ostaja on sen tehnyt eikä tarjoa niin paljon kuin hänen mielestään yhtiön todellinen arvo on. Pikaisen tasesilmäilyn jälkeen minustakin vaikuttaa siltä, ettei viitosen tarjous B-osakkeestakaan ole lähelläkään oikeaa. Jos osakkeet ovat A-sarjaa, vielä suuremmalla syyllä.

    • Otto1935

      Moi! Verotusarvo lienee korkeampi, mutta yhtiön entinen toimitusjohtaja oli kuuleman mukaan ostanut niitä 1,67 eurolla, en tiedä pitääkö paikkansa.
      Yhtiö tuottaa tappiota ja yhtiö ei maksa osinkoa.
      Meidän perikunnalla oli osakkeita myös 50 kpl ja saimme niistä seuraavasti
      B-sarja 6e/kpl ja A-sarja 7e/kpl.
      Ostaja oli kotoisin Liperin läheltä
      [email protected] ja numero 0505557274, on ilmoittanut joskus myös Karjalaisessa.

      Otto

    • piensijoittaja__

      Pyroll tehnyt ostotarjouksen: http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/talous/item/5296-pyrollilta-ostotarjous-km-yhtymästä?tmpl=component&print=1

      http://yle.fi/alueet/pohjois-karjala/2012/04/km-yhtyman_osakkeiden_paaomistaja_vaihtumassa_3400604.html

      Myös Kauppalehden puolella on aloitettu keskustelua aiheesta:
      http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=207409&tstart=0

      Itse en myisi 10e/kpl osakkeita, tuntuu sen verran varakkaalta tuo yhtiö sekä laitekantakin uudehkoa(?). Pitäisi vaan saneerata, katsoa missä on potentiaalia ja pistää loput myyntiin / ajaa alas. Se ei vaan taida sopia nykyisten omistajien imagoon?

      Kun katsoo Pyrollin nykyistä tuoteperhettä niin KM-pakkauksen tuotteet olisivat oiva laajennus eli katsoisin peliä hieman pidemmällä perspektiivillä, eiköhän sieltä suurempikin tarjous olisi tulossa.
      KM-pakkaus toimii kai myös Venäjän markkinoilla, sieltä osaavalla bisneksellä voisi saada arvoa lisää. (Arvelen ettei tuo painotuotepuoli niin kauheasti kiinnosta).

      Tämä siis ihan ulkopuolisen heittämänä kommenttinani, en omista kumpaakaan firmaa saati sitten kuulu lähipiiriin.

      (Kun paikallisissa lehdissä on osakkeiden ostoilmoituksia niin se on yleensä merkki että pinnan alla kuhisee)

    • Hämmästelevä

      Hei!

      Serkkuni omistaa 20 kpl B-sarjanosakkeita Kirjapaino Maakunnasta elikä KM-Yhtymästä ja oli saanut selville, että verotusarvo on yli 20e. Taitaa olla
      liian halpa tarjous, eli yhtiö menee ilmaiseksi.

    • Topi vartiainen

      Moi

      Nyt ostellaan jo 22 euroon, kiva kun hinta nousee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      152
      4945
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      190
      3997
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      124
      3647
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2941
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2263
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      139
      1904
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1707
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      33
      1449
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1414
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe