http://www.palta.fi/tiedotteet/-/asset_publisher/A2iy/content/vartiointialalle-neuvottelutulos?redirect=http://www.palta.fi/tiedotteet?p_p_id=101_INSTANCE_A2iy&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_pos=2&p_p_col_count=3
Pamin sivuilla ei ainakaan ole mitään tietoa ko asiasta?
Pamin sivuilla ei ainakaan ole mitään tietoa ko asiasta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Raamisopimuksen toteutuessa tuo tulee oleen neuvottelutulos. Tuo yölisä nyt ei oikeastaan vaikuta muihin kuin piirin taistelijoihin, mutta mielestäni ihan hyvä soppari ainakin jos vertailukohtana pidetään PAM:n liittokohtaisissa neuvotteluissa aikaan saamia sopimuksia.
"Tuo yölisä nyt ei oikeastaan vaikuta muihin kuin piirin taistelijoihin"
Kyllä nyt muitakin vartijoita on yöllä töissä kuin nuo sun piirin taistelijat!!
Niin, sanoisin tätä ihan kohtuulliseksi ratkaisuksi. Emme me voi edelleenkään odottaa mitään henkeäsalpaavaa korotusta näillä koulutusvaatimuksilla ja sisäänpääsyvaatimuksilla alalle.
Tuon yölisän nosto on luonnollisesti aivan odotettu ja kenties prioriteettilistan kärjessäkin. Toisaalta vähintään yhtä tärkeää olisi nyt nostaa se iltalisäkin siitä eurosta ainakin pariin euroon ja miettiä vaikkapa euron korotusta parin euron lauantailisään.
On tämä nyt kuitenkin ihan kohtuullinen tulos, vaikkapa ei kuitenkaan erityisen kokonaisvaltainen. Muutama asia pitäisi vielä palkkauksen osalta saada kuntoon, jotta esim. alalla kouluttautumista kannustettaisiin ja muutenkin iltatyöstä maksettaisiin parempaa korvausta, sillä se euron lisä viiden jälkeen muistaakseni yhdeksään on aika yhdentekevä.
On kyllä aika suossa koko turvallisuusala..
Mitenköhän sieltä ylös päästään, ei ainakaa tällä vuosi kymmenellä paremmaks mene :D
La ja iltalisä olis pitäny myös huomioida... Tällä hetkellä niitä vuoroja kun ei rahan takia kannata edes tehdä...
No joopa joo, taas mentiin siitä, missä aita on matalin :-vartiointialan omat erityisongelmat ( mm ilta- ja yölisien pienuus, la-lisän pienuus yms ) lakaistiin tylysti maton alle hamaan hautaan asti. EI EDES YRITETTY parannuksia.
Tää on tätä PAM:n tätien neuvottelukulttuuria, ei munaa ollenkaan !
Onneksi oli tällä kertaa raamikorotukset, ei sentään palkka pienene :)
Ja monilla aloilla ei edes makseta lisiä, vaan pääset seuraavana päivänä lähtemäään sen verran aikaisemmin kun meni edellisenä pitkäksi.
Niin, tosiaan noiden lisien korotukset tai pikemmin korottamattomuudet ovat nyt ainoa asia joka tässä hiertää yhä edelleen.
Tietysti kyllähän tuo yölisän korotus nyt oli jo korkea aika toteuttaa, mutta tuo euron iltalisä on edelleen aikamoinen vitsi sille laajalle joukolle, jotka eivät nyt aivan aina pääse sinne yölisän puolelle. Piirivartijoillehan tuo yölisä nyt suurelti meni, ja suotakoon se heille kun muutenkin pienemmällä peruspalkalla ajelevat verrattuna muihin.
Tuo lauantailisä on muuten kohtuullisen uusi juttu. Se taisi tulla voimaan vasta viime neuvotteluiden jäljiltä, joten eipä edes tuota parin euron korotusta tunnilta ollut kun vasta tämän vuoden puolelta saatavissakaan.
En nyt oikein ymmärrä tuota, että pidätte iltalisää ja lauantailisää mitättömänä. Lauantailisä oli huima harppaus alan palkkauksessa, jopa se 2€. Lisäksi euron iltalisä on mielestäni ihan merkittävä lisä. Jos teet pelkästään tai pääsääntöisesti iltavuoroja esim. kaupassa niin laskennallisesti 5 työpäivää viikossa tahdilla se tekee 80€/kk. Tähän ette ole tyytyväisiä, mutta 2,4% korotukseen joka lisää 2-tason taistelijalle 2v. ikälisällä 38€/kk?
Kysehän on siitä että vartiointiala on niin sanottu 24/7 ala, jolloin on aika kohuutonta odottaa, että lisät kipuaisivat samoihin jonkun pääsääntöisesti päivätyönä tehtävän alan kanssa. Toki kyllähän siihen korotuksia saisi tulla, mutta ei se nyt mielestäni kynnyskysymys ole.
Kaupan puolella työskenteleville vartijoille, joille noita iltavuoroja kertyy on tuo euronkin lisä tuntipalkkaan varmasti mukava juttu. Itselläni on 3-tason palkkaus ilman ikälisiä ja jokaiselta päivältä kertyy vain noin kaksi euroa oikeaa iltalisää peruspalkan päälle. Totta kai pitkät iltavuorot kartuttavat tilipussia, mutta kaikki eivät suinkaan tee "pitkiä iltavuoroja", vaan saavat esimerkiksi sen euron tai kaksi per päivä lisää niiltä muutamalta iltatunnilta.
Eipä tuo kovin suuri etu ole menetettyyn vapaa-aikaan nähden, mutta tietysti täytyyhän sitä olla kiitollinen siitä että edes moisia lisiä saa. Houkuttelevammaksi nämä iltavuorotkin vaan ehkä saataisiin, jos iltalisää hiukan nostettaisiin. Yövuoroille eli ainakin mm. piiriin varmaan riittää tekijöitä, sillä yölisä sekä pitkät vuorot usein kohoavat pienemmästä peruspalkkauksesta huolimatta paremmiksi kun nyt vaikka meillä kolmostason peruspalkoilla.
Tiedän kyllä itse paljon kollegoita, jotka toteavat etteivät tee näitä muutaman tunnin iltalisän puolelle meneviä kohteita ollenkaan. Menetetty vapaa-aika on kuitenkin useimmalle se enemmän vaakakupissa painava asia, mutta tietysti löytyy ihmisiä jotka ottavat varmasti nämäkin vuorot iloiten vastaan (niin kuin minä).
onhan noi korotukset tyhjää parempia sentäs...
Jos vuoro menee pari tuntia iltalisän puolelle niin vuorohan loppuu silloin klo 19? Miten siinä menettää enemmän tai vähemmän vapaa-aikaa kuin jos vuoro loppuisi 21:00, jolloin saisi neljältä tunnilta iltalisää? Käsittääkseni iltavuoron loppuessa 19:00 on kuitenkin vastaavasti aamulla mahdollisuus nukkua pidempään, käydä asioilla, olla lasten kans tms.
Ajatteleppa tätä!
Hoitopuolen tesseissä on työvuorot esim näin merkattu listaan. 3.12 18:00-00:00 ja seuraava heti perään 4.12 00:00-04:00 eli 10h yövuoro merkattu noin. Meidän vuoroissa ei ole otettu nukkumispäivää mitenkään huomioon niin kuin taas tässä on.
Oisko järkeä alkaa tuommoista kehitellä?
iha hyvä soppari