Hei. Minulta hajosi kyseisestä läppäristä kovalevy ( ei lähde lataamaan winukkaa ). Sain kuitenkin Hp:n recovery managerilla tehtyä varmuuskopiot kuvista usbi-tikulle. Ongelma on että miten saan kyseisen varmuuskopion auki toisella koneella joka on Acer ?
Windowsin oma varmuuskopioinnin palauttaminen toisesta tietotokoneesta ei edes tunnista olemassa olevia varmuuskopiointi tiedostoja?
HP kovalevy
6
326
Vastaukset
Varmuuskopioita ei kannattaisi tehdä mihinkään eksoottisiin tiedostomuotoihin, vaan mieluiten kopioida data sellaisenaan.
No, kun laitat Hoopeehen uuden levyn ja palautat siihen järjestelmän, sulla kaiketi on taas käytössä myös HP:n softasalaatti jolla varmistuskin auennee.
Sinänsä oireilusi ei muuten mitenkään erityisesti viittaa kovalevyn hajoamiseen, kyllähän Windows voi mennä käyttökelvottomaksi ilman että levyssä on vian poikastakaan.Itse teen aina varmuuskopion Cobian ohjelmalla, joka siis kopioi valitut tiedostot sellaisenaan ulkoiselle levylle.. eli se ei pakkaa/muuta niitä... Tämä on järkevää, koska ne saa helposti auki toisessa koneessa...
- tietämätön
Hp ei lähde ollenkaan käyntiin, kaikkeni olen kyllä tehnyt. Johtunee iskusta kovalevyn kohdalle :( Kone ei tunnista kovalevyä ollenkaan.
En kovin mielelläni ostaisi uutta kovalevyä, koska käytössä on parempi ja uudempi acer.
Tuo varmuuskopio jonka hp ajoi on järjestelmän palautuksen kautta. Se kysyi sitä ennen kuin rupesi alustamaan konetta. Tuo alustuskaan ei toimi, jumittaa 5 prosenttiin ja oli päällä koko yön.
Kone ei lähde päälle vaikka mitä tekisi, ainoastaan tuo HP:n oma recovery.
Tiedostoa en nyt muista, mutta levyllä lukee varmuuskopio.1 ja sovellus.- MulliKulli
Viimeisellä varmuuskopiolla (tikku) on yleensä palautusohjelma pakatusta varmuuskopiosta. W7 käyttää bacupiin .zip muotoa, palautus PkUnZip.exellä. Omassa koneessa yli 200 .zip tiedostoa backupista. Näkyykö hdd BIOSin setupista?
- Tietävämpi
Hei. Ongelma ratkesi siten, että sain aukaistua samanlaisella HP:n läppärillä tuon varmuuskopio tiedoston. Se tallensi sen pikakuvakkeena työpöydälle.
Siitä vain kansio auki ja löysin kuvat varmuuskopiointuna käyttäjät kansiosta.
Sitten kopioin kuvat usb-tikulle ja tikku Aceriin kiinni. Eli sain pelastettua kuvat, mutta kiintolevy meni vaihtoon.
Kiitos mielenkiinnostanne!Jatkossa älä käytä sitä HP ohjelmaa.. vaan sellaista ohjelmaa, joka kopioi tiedostot sellaisenaan ulkoiselle levylle... Näin tiedostoja on helppo lukea melkein millä tahansa koneella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101681- 1711618
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901194Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 97902
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187815Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211791