Bortsu

Meidän bortsu pääsi jokin aika sitten livahtamaan ovesta ja suuntasi tietenkin naapuriin kiimaisen nartun luo. Narttu oli astutettu edellisenä päivänä. Naapuri oli sitä mieltä, että meidän bortsu on myös saattanut astua heidän koiraansa ja haluaa, että meidän koirasta otetaan DNA näyte, kun pennut syntyvät.
Naapuri ehdotti, että maksaisimme puolet kaikkien koirien DNA-näytteistä.
Kysymys kuuluu: Pitääkö meidän maksaa kaikista jos koiramme ei osoittaudu lainkaan syylliseksi? Jos koiramme osittautuu isäksi, maksamme tietenkin, mutta voimmeko vaatia vaikka yhden pennuista itsellemme? Naapuri on sitä mieltä, että meidän osamme on vain maksajan osa.
458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin minkäs rotuinen se naapurin narttu on? Meinaan, jos kovin erilainen, niin kyllä sen sekarotuisen pennun erottaa ilman testejäkin. Näkikö joku astumisen?
Miksi kiimainen narttu oli valvomatta?

Äänestä

Jos isäehdokkaita on kaksi niin pentuja ei rekisteröidä.Mitään Dna testejä en ainakaan ´maksaisi. Itselläni on aikoinaan käynyt niin että narttu tuotiin urokselleni astutettavaksi ja seuraavana päivänä toinen uros astui nartun. En kirjoittanut astutustodistusta koska oma urokseni oli monen maan valio ja toinen uros edusti aivan erinäköistä linjaa rodussa.Kaikki rodun tuntevat olisivat heti huomanneet että kaikki pennut eivät voi olla samasta pentueesta. Syntyneet pennut olivat toki suloisia ja terveitä mutta ulkonäössä oli hurjia eroja. Jos joutuisit maksamaan Dna-testit niin jokaisesta koirasi jälkeläisestä olet myös oikeutettu saamaan astutusmaksun ja ns.hyppymaksun korvaukseksi astutuksesta.

Äänestä

Kyllä se vaan on niin, että pahasti mokasit. Ja että kannat vastuusi. Eli maksat dna-testit. Niillä pystytään luotettavasti todentamaan oikea isä (ja niitähän voi koirallakin olla useita).

Ja mitä tulee johonkin astutsmaksuihin, niin unohda ne. Vaikka kuinka osoittautuisi, että koirasi olisi astunutkin. Tilaamatonta palvelusta ei todellakaan kuulu maksaa, ja nartun omistaja tuskin suunnitteli, että uroksesi olisi sopiva isäehdokas. Voipi olla, että helpoimmalla pääset, kun maksat kiltisti ne testit. Sinulle ne ylimääräiset kulut kuuluvat.

Joskin kyllä se naapurikin on ehkä hiukan huolettomasti toiminut, mutta olihan tuo puoliksi maksaminen jo reilu vastaantulo asiassa. Omat narttuni eivät ikinä olleet hetkeäkään ilman valvontaa, koska niitä uroksia todellakin oli usein, jotka pääsivät livahtamaan. Ja koirani antoi iloisesti kaikkien halukkaiden astua. Ainoa vaihtoehto siis oli pitää koira visusti erillään kaikista muista uroksista kuin siitä "oikeasta".

Tämä ratkaisu siis kuulostaisi aika reilulta, että puoliksi kulut. Ja jos se auttaa yhtään naapurisovun ylläpidossa, niin se on järkevää jatkoakin ajatellen.

Äänestä

Käsittääkseni kyseessä on rotukoira. Ilmoitathan Dna testien tulokset Kennelliittoon että nartun omistaja välttyy samanlaiselta skandaalilta kuin eräs kääpiökoirien kasvattaja. Suurin osa kasvateista ei käy jalostukseen kun vanhemmissa on epäselvyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön kirjoitti:

Meidän bortsu pääsi jokin aika sitten livahtamaan ovesta ja suuntasi tietenkin naapuriin kiimaisen nartun luo. Narttu oli astutettu edellisenä päivänä. Naapuri oli sitä mieltä, että meidän bortsu on myös saattanut astua heidän koiraansa ja haluaa, että meidän koirasta otetaan DNA näyte, kun pennut syntyvät.
Naapuri ehdotti, että maksaisimme puolet kaikkien koirien DNA-näytteistä.
Kysymys kuuluu: Pitääkö meidän maksaa kaikista jos koiramme ei osoittaudu lainkaan syylliseksi? Jos koiramme osittautuu isäksi, maksamme tietenkin, mutta voimmeko vaatia vaikka yhden pennuista itsellemme? Naapuri on sitä mieltä, että meidän osamme on vain maksajan osa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu