no niin mulla ois semmonen pikku ongelma ku olin tossa pari päivää sitten poikakaverini kans ulkona ja sitten illan lopuksi me vähän nussittiin.....ILMAN kortsua...!!!tai mitään muutakaan ehkäisyvälinettä..!! tyhmiäkö oltiin..... olin vähän juonut enkä niin ajatellut asiaa.... olen 15 vuotias ja pelkään olevani raskaana joten teenkö raskaus testin vai menekö suoraan lääkäriin....!?! jos olen raskaana niin pitäisikö puhua asiasta poikakeverini kanssa..?!
paljonko raskautestit maksaa...?! jos itse olisitte tämmösessä tilanteessa niin mitä tekisitte..?! tekisitteö abortin..?!!
vastailkaaa...!!!! =)
paljonko raskautestit maksaa...?! jos itse olisitte tämmösessä tilanteessa niin mitä tekisitte..?! tekisitteö abortin..?!!
vastailkaaa...!!!! =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Okei, en sano mitään saarnaa...
1. Tee se raskaustesti!
JOS olet raskaana:
1. Puhu vanhemmilesi
2. Puhu poikaystävällesi
3. Päättäkää teettekö abortin vai pidätte lapsen.
4. HUOM! Se on teidän asianne, sinun, poikaystäväsi, perheesi! Ei meidän asiamme mitä teette jos olet raskaana!
Humalassa EI pitäis mennä sählää mitään.. Mutta en saarnaa.
Jälkiehkäsypillerit ois ollut erittäin hyvä ottaa mahd. pian yhdynnän jlk. Silloin ei tarttis pohtia, että mitäs jos vahinko tapahtu. Pillerit taitaa maksaa, mutta mielummin ottaa ne varuiks kun myöhemmin huomaa olevansakin raskaana ja päättää abortin/ lapsen pitämisen väliltä. Parempi katsoa kuin katua.
Nyt et kuitenkaan voi tehdä muuta ku sen raskaustestin ja tuloksesta riippuen noudattaa "Minä vaan" antamia ohjeita, eli PUHUA. Enkä minäkään rupea neuvomaan, mitä tulisi tehdä, enhän tunne sinua enkä tilannettasi tarkemmin. Itse aikoinaan päädyin abortiin.
Katsokaamme saapuvien neuvojen määrää. Ihmisillä on täällä paha taipumus ottaa asiat tosissaan.
Kuka on tosissaan ja kuka ei. Mielummin jakelen neuvojani liian herkästi, kuin jätän kertomatta siinä luulossa, ettei kysyjä ehkä olekaan tosissaan. Näitä kännipäissään tehtyjä vahinkoja kun tapahtuu ihan oikeasti, mitä minä en voi ymmärtää.