myin aseeni noin 15 vuotta sitten jotka oli smiht wesson 357 mag ja 22cl tarkkuuspistooli ei ollut aikaa harrastaa kun muksut oli pieniä ja nyt miettiny että jos uudestaan alkais harrastaa ammuntaa, miten viranomainen suhtautuu nyt uusiin lupiin esim 357cl revolveri aseeseen! ei sakkoja tänä aikana eikä muutakaan rikosta!
luvat takaisin
5
229
Vastaukset
- ei täältä lupia saa
No kyllähän luvat sa nykyäänkin kun vain läpäiset "palikka-testin" ja esität hyväksyttävät perustelut lupahakemuksessasi.
- -eSa-
Lyhyisiin aseisiin on vaikea saada lupaa, vaikka olisi joskus aikaisemmin harrastanut. Sinulla pitää olla näyttö harrastuksesta/kiinnostuneisuudesta, mikä tarkoittaa käytännössä seurajäsenyyttä. Vähintään.
Lisäksi asetyyppiä kytätään vahvasti, joten luvan pitää olla perusteltu. Käytännössä esim. revolveriin on erittäin vaikea saada lupaa, koska urheiluammunnan lajeja joissa sitä käytetään nykyisin on niin vähän.
Sinä et voi siis hakea lupaa pistooliin/revolveriin perusteella "harrastan tarkkuusammuntaa". Se ei yksinkertaisesti mene läpi, koska poliisiviranomaisten mielestä "tarkkuusammunta" ei ole mikään virallinen laji / urheiluammunnan muoto. - muuta pois
asumis maan vaihto ,kuten minun tapauksessa toimii taalla amerikoissa ei ole niin tarkkaa,nuo ase-asiat.toki virallisesti lupien mukaan mennaan...toin aseeni mukana..pitkat ja 22 pistoolin ja harrastus eikun jatkuu metsastys ja hupi-tarkkuus ammunta..kun tyhjaa vaan..suosittelen
ja aseiden rekisterointi [pitkien] lakkaa olemasta 2 kk sisaan..taalla kanadaSSA. - Uganda go go
Minäkin muutin tänne mustimpaan afrikkaan ihan kiristyneitten aselakien takia. Täällä ei kontrolloida aseita mitenkään. Ja metsästys on todella vapaata kunhan ei joudu riistanvartijoitten ampumaksi. Tänäänkin ammuin kolme norsua ja kaksi elefanttia. Tervetuloa vaan tänne kaikki metsien miehet.
- kaikki muuttamaan
juu aivan, iso osa meistä harrastajista tietenkin muuttaa aselupien kiristymisen takia, minä muutin tänne arabimaihin ja täällä noita aseita saa kun vähän ruumiskaso kääntelee, muutenkin aseen pito on hyvin linjassaan. aina juhliessa täällä ammutaan vähintään lipas taikka pari, yleensä kilotolkulla-
Muuttakaa tekin vaikka Libyaan hieno paikka kertakaikkiaan, ammuskella saa mielin määrin, eikä tarvia mennä ampumaradalle, ei täällä sellasia olekaan, kaupungin laidalta voi avata tulen dyynien suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415309Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4094582Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1593128Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1251930
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469