Hei, kirjoitin pitkän tekstin ja muutin vahingossa fontiksi MT EXTRA ja tekstistä siis tuli siansaksaa. No tallensin tekstin ja ajattelin, että etsin myöhemmin sopivan fontin ja nyt word ei suostukaan näyttämään kirjoitusta millään fontilla luettavana.. Se näyttää siis tältä, vaikka laittaisi fontiksi arialin:
Saanko millään tekstiä enää pelastettua?
Olen jotenkin ollut uskossa, että jos vaihtaa tekstin fontiksi vaikka minkälaisen siansaksan, niin se palautuu normaaliksi kun vaihtaa normaalin fontin..
Apua tekstin pelastamiseen
6
144
Vastaukset
- Randomilla arvaan
Koklaas niin että otat copypasten siitä wordiin ja vaihdat siinä fonttia.
- Pakkia kiitos
Onhan Wordissä se "toppönäppäin" eli pakitus.
Noh pakitus toimii jos sen tekee heti.
Sinänsä ihme juttu. Jos se on wordin omaksi muodoksi tallennettu niin todellakin pitäisi toimia.
Tarkistetaan nyt kuitenkin:
Ymmärsit varmaankin valita sen koko tekstin aktiiviseksi?
(Eli ctrl a saat kaikki tekstit valittua, tai sitten hiirellä. Tietenkään se ei vaihda mitään fonttia jos vain valitset fonttivalikosta fontin ilman että olisi aktiivisena)- Amamna
On siinä wordissä pakitusnappi, mutta kun siis se word oli suljettuna siinä välissä, niin ei voinut sillä pakittaa. Ja Kyllä se koko teksti oli valittuna, eli se vaihtaa kyllä fontin, mutta tuloksena on pieniä neliöitä, joiden sisällä on kysymysmerkkejä (näin siis tapahtuu jos yrittää vaihtaa takaisin arieliin).
- amamna
Amamna kirjoitti:
On siinä wordissä pakitusnappi, mutta kun siis se word oli suljettuna siinä välissä, niin ei voinut sillä pakittaa. Ja Kyllä se koko teksti oli valittuna, eli se vaihtaa kyllä fontin, mutta tuloksena on pieniä neliöitä, joiden sisällä on kysymysmerkkejä (näin siis tapahtuu jos yrittää vaihtaa takaisin arieliin).
Nyt onnistuin. Copypastetin koko tekstin wordista Wordpadiin ja vaihdoin siellä fontin. Siellä näkyi sitten normaalina. Aika outo bugi kun asiakirja oli wordissä alunperin kirjoitettu.
- Randomilla
Oikein
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1686305Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa773663"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1123557Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma752855Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442420Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni542212- 1201795
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3751284- 541268
- 541014