Labbiksen vaivat

PelokasOmistaja

Meillä onuros labbis ja ikää on kertynyt niin paljon että senioriksi sanotaan, eli siis reilu 13v.
Koiralta on alkanut lähtemään kamalasti karvoja, ihan tuppuina. Ennenkin on lähtenyt mutta ainoastaan keväisin kun säät lämpenevät. Tätä jatkuu nyt kokoajan. ??
Sitten eniten minua huolettaa kun koira saa "kohtauksen", olin lähdössä sen kanssa lenkille jolloin pyörtyi pihalle (ennen tätä oli normaali). Ja sitten tekee aina välillä että lyyhistyy maahan ja pissaa allensa.
Epilepsiakin käynyt mielessä mutta... Voisiko joku kertoa ehkä kokemuksesta jotain tietoa?

Tiedän että väärinhän se on olla käyttämättä koiraa eläinlääkärissä mutta mitä luultavammin sieltä tulee kuolemantuomio. Jo pelkkä ajatuskin tuntuu niin pahalta, saatikka että sinne sitten menisi.

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun aika on

      Komea on labukan ikä, kun 13-vuotta on saanut täyttää. Ne kohtaukset lenkille lähtiessä voivat kieliä vaikkapa sydämen rytmihäiriöstä, mutta vain pelkkänä arvailuna.

      Jos vielä pärjäätte kotona ja eläinlääkäriin meno tuntuu pahalta, ei sinne pidä mennä. Mikä estää soittamasta eläinlääkärille, ihan vain neuvoja hakien.

      Koska koirasi ei tulevaisuutta murehdi, ei sinun kannata olla koirasi puolesta huolisssasi. Jännitä tulevaa, mutta älä pelkää.

    • Lolafani

      Kuolemaan saattaa johtaa kun on jo noin vanha mutta saattaa säilyä elossa jos hyvin käy. Älä kuitenkaan enää rasita sitä liikaa.

    • Lolafani

      Kannattaa viedä koira lääkäriin sillä se on elänyt jo kauan ja se on selvästi sairas.
      Tiedän että on vaikeaa viedä koira lääkäriin kun saattaa olla raskas tuomio edessä.
      Mutta jos koira on sairas se pääsee eroon kärsimyksistään. Koska se on sinulle
      rakas teet suuren palveluksen sille ja se pääsee lepoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe