Mikä on hyvä Linux-distro minulle? Koneella on tarkoitus pelata pieniä Linux pelejä, ja käyttää perusjuttuihin yms. Haen mahdollisimman nopeaa ja helppokäyttöistä Linux-distroa. Työpöydäksi ajattelin KDE tai GNOME3. Suositelkaa jokin hyvä distro jossa on KDE tai GNOME3, ja olisi helppo käyttää mutta nopea. Koneessa on HD 4250 näytönohjain ja 2 GHz tuplaydinprosessori. ATIlle ja Broadcom 4313 laitteelle pitää olla ajurit tai pitää olla mahdollista asentaa ne.
Fedoraa, Kubuntuakin olen ajatellut.. Mitä suosittelette?
Fedoraa, Kubuntuakin olen ajatellut.. Mitä suosittelette?
Vastaukset 13
Vanhimmat
>Mikä on hyvä Linux-distro minulle? Koneella on tarkoitus pelata pieniä Linux pelejä, ja käyttää perusjuttuihin yms. Haen mahdollisimman nopeaa ja helppokäyttöistä Linux-distroa. Työpöydäksi ajattelin KDE tai GNOME3.<
Itse olen kokeillut useita Linux-distroja ja aina palannut takaisin Ubuntuun Gnome pöydällä. Saattaa kuitenkin olla niin, että se ei sinulle sovi joten vain kokeilemalla sen tiedät. Ja kaille muille jotka käyttävät eri distroja; ne sopii teille ja se on hyvä. Ei tehdä tästä mitään eipäs/juupas kinaa.
Kaikki Linuxit pyörivät yhtä kevyesti. Raskauteen vaikuttaa lähinnä työpöytä. KDE ja Gnome ovat raskaimpia. Pelkät ikkunamanagerit kuten Icewm pyörivät kevyimmin.
Höpön löpön. Kubuntu vs aptosid ja silmin voi havaita kumpi pyörii kevyemmin. Kummassakin KDE.
minusta noilla tehoilla on ihan sama mikä on työpyötä, vikkelä on kumminkin. Mikä taas on sopiivin distro? Se on vähän kuin kysyisit meiltä että mikä auto olisi sulle paras? Makuja on niin monia.. paljo on hyviä autoja paljon on hyviä distroja. lopulta makuasia.
Tosin ihan kaikki distrot ei istu luontevasti kaikkeen, uutenkaan rautaan.
Sama täällä,kokeillut useampaa mutta aina palannut Ubuntuun.
ja sehän on vähiten mainostettu näillä ubuntu sivustoilla.
Sitä olenkin ihmetellyt että miksi nämä sivustot menevät muutaman Linux - jakelun mukaan.
Syy kai on se että näiden sivustojen laatia on ollut windows / ubuntu käyttäjä !
Parempi olisi jos ne menisivät eri työpöytien mukaisesti. Koska samat ohjelmat ovat lähes kaikissa Linux-jakeluissa.
http://software.opensuse.org/121/fi
Myrkynvihreä Mintti tietenkin, ei paskanruskeaa ubuntua.
Ruskea ubuntuööö vedetään pöntöstä alas.
Mitenkähän tuollainen "Ruskea ubuntuööö" toimis tänään tässä 12 - vuotta vanhassa koneessa ?
http://aijaa.com/003449146288.jpg
Näin ei toimi Ubuntu mitenkään,
ei tosin suurin osa nyky jakeluistakaan ?
Tässä koneessa on melkein kaikki ohjelmat kuitenkin uusinta uutta.
Libreoffice 3.4.3, Firefoxin versiokin on 8.0.1 , mites se on muissa ;)
Senku vedät ittes pöntöstä alas pönttö! Ubuntu on tasan sen värinen kuin käyttäjä haluaa.
Mut voihan olla, että kaikki mitä nuoleskelet muuttuu ruskeeks kun oot ikäs nuollu gatesin persettä.
Linux mint 11. Kokeilin 12:ki mutta omasta mielestä parempi tuo 11. ubuntua on kokeiltu kanssa montaki kertaa mutta aina palannut mintiin. Suosittelen ehdottomasti mintiä. :)
Lubuntua kannattaa kokeilla. Jos haluaa hieman keventää.