haaveena olisi päästä australiaan asumaan mutta sinne ei marssita noin vain.
olen lukenut että pääseminen vaatisi työpaikan tai suuren omaisuuden ja sun muita vaatimuksia, kansalaiskokeita jne
täällä suomessa on minulle väläytelty työkyvyttömyys eläkettä.
jos tällaiseen joudun miten siihen suhtaudutaan australiassa sinne pyrittäessä?
ikää on alle 30
työkyvyttömyys australiassa
9
612
Vastaukset
- jakuusela
hei järkeä esitettyihin tietoihin
750 000 australian dollaria on 572 780 euroa tämän verran vähintään vaaditaan jos aiot muuttaa australiaan EI eläkkeelle, EI työntekoon vaan elämiseen.
kirjoittaja (kohti paratiisia) viittaa tähän alussa "suuren omaisuuden" kohdassa.
Miesten eläkeikä on 65 vuotta. Naisten eläkeikä on tällä hetkellä 63,5 vuotta
EI 55 vuotta.
Eläkkeen myöntäminen edellyttää, että hakija asuu eläkettä hakiessaan Australiassa tai
maassa, jonka kanssa Australialla on sosiaaliturvasopimus.
lisäksi edellytetään että hakija on asunut Australiassa elämänsä aikana joko yhdenjaksoisesti vähintään 10 vuotta tai useammassa jaksossa, joista yksi on vähintään 5 vuotta ja kokonaisasumisaika ylittää 10 vuotta.
työkyvyttömyys eläkkeestä:
työkyvyttömyyseläke voidaan myöntää 16 vuotta täyttäneelle australiassa asuvalle henkilölle (huom ero kansalaisella ja asuvalla)
-Eläkkeen myöntäminen edellyttää 10 vuoden
asumisaikaa tai että hakija asui Australiassa työkyvyttömyyden alkaessa.
Eläke voidaan myöntää, jos työkyvyttömyyden on arvioitu kestävän
vähintään kaksi vuotta.
Yli 21-vuotiaiden eläkkeensaajien eläke on tulo- ja varallisuusharkintainen samoin kuin vanhuuseläke
lähde äskeisiin sekä lisää tarkempia kohtia sivulla http://www.etk.fi/fi/service/australia/601/australia - Hei Järkeä sinunkin
Tietoihisi,
Australiaan ei voi muuttaa ihan noin vaan sairas- tai muullekkaan eläkkeelle oli sitten maiden väliset sopimukset tai ei. Maahan pysyvästi muuttamiseen tarvitaan siihen oikeuttava viisumi. Tiedot löydät: http://www.immi.gov.au/
Saadakseen minkäänlaista Australialaista eläkettä tulee henkilön olla Australiassa vähintään "Permanent Resident" viisumilla ja ollut maassa viimeiset 10 vuotta vanhuus eläkkeeseen ja vähintään 2 vuotta työkyvyttömyys etc eläkkeisiin ja sen lisäksi se työkyvyttömyys täytyy aiheutua sen 2 vuoden permanent residencyn jälkeen ja aiheutunut täällä tehdystä työstä.- Ozzland
Aloittaja tarkoitti selvästi työkyvyttömyyseläkettä, joka olisi myönnetty Suomessa. Onko sisälukutaidossa vikaa vai korvien välissä muuten?
On totta, että eläkeläisviisumin saanti on huomattavasti vaikeutunut, kun tarjolla on enää vain tuo "investor retirement" viisumi. vähintään 55-vuotiaille.
"From 1 July 2005 the previous Retirement visa (subclass 410) - Temporary) was closed to new visa applicants and for all intensive purposes replaced by the Investor Retirement Visa (subclass 405 - Temporary)."
Toisaalta, jos on vakituinen, elämiseen riittävä tulonlähde ja yksityinen sairausvakuutus --> useimpiin maihin saa vuoden viisumin, tod.näk. myös Australiaan. Senhän voi aina uusia, kun olosuhdetiedot (tulolähde, esim. eläke ja vakuutus) pysyvät viisumikelpoisina.
Olen itsekin juuri lähdössä tutustumaan, vuoden turistiviisumilla, jonka saa ihan online, free of charge. Eläkeläisenä ei ole huolta työntekokiellosta. ;-) - ilmaisviisumi
Ozzland kirjoitti:
Aloittaja tarkoitti selvästi työkyvyttömyyseläkettä, joka olisi myönnetty Suomessa. Onko sisälukutaidossa vikaa vai korvien välissä muuten?
On totta, että eläkeläisviisumin saanti on huomattavasti vaikeutunut, kun tarjolla on enää vain tuo "investor retirement" viisumi. vähintään 55-vuotiaille.
"From 1 July 2005 the previous Retirement visa (subclass 410) - Temporary) was closed to new visa applicants and for all intensive purposes replaced by the Investor Retirement Visa (subclass 405 - Temporary)."
Toisaalta, jos on vakituinen, elämiseen riittävä tulonlähde ja yksityinen sairausvakuutus --> useimpiin maihin saa vuoden viisumin, tod.näk. myös Australiaan. Senhän voi aina uusia, kun olosuhdetiedot (tulolähde, esim. eläke ja vakuutus) pysyvät viisumikelpoisina.
Olen itsekin juuri lähdössä tutustumaan, vuoden turistiviisumilla, jonka saa ihan online, free of charge. Eläkeläisenä ei ole huolta työntekokiellosta. ;-)Eikös se ilmainen viisumi edellytä, että olet yhtäjaksoisesti maassa korkeintaan kolme kuukautta? Joudut poikkeamaan naapurimaissa välillä. Uusi-Seelanti on kaunis ja Balilla on ihanaa.
- kohti paratiisia
oho kiitän monista viesteistä.
koitan vetää jotain yhteen vetoa tuosta kaikesta
australiaan voi siis mennä
1. omistamalla suuren omaisuuden
2. työviisumilla töihin (ja sitten jos lääkäri siellä näin toteaa työkyvyttömyyseläkkeelle)
ollaanko tästä samaa mieltä?
3. vanhuuseläkkeelle (johon pääsee kun on ASUNUT australiassa)
4. turistiksi siis tuo 3kk
mutta tähän haluan vastauksen edelleen
jos suomessa myönnetään työkyvyttömyyseläkeen? (tähän kirjoittaja ozzland viittasi myös)
ja jos hakee asumisoikeutta loppu elämäksi kun on suomessa myönnetty vanhuuseläke?- Laamakuiskaaja
2. Kuten aiempi vastaaja on kirjoittanut niin työkyvyttömyyden perusteen pitää olla syntynyt Austarliassa oloaikana, ja stä ennen pitää asua maassa riittävän pitkään saadakseen pysyvän oleskeluoikeuden (permnent residency). Maahanmuuttaja saa aluksi määräaikaisen työviisumin.
Työviisumiinkin liittyy lääkärintarkastus, jos olet jo lähellä työkyvyttömyyttä niin voi olla mahdotonta saada työviisumia.
Kävin läpi noita Immin sivuja, sieltä ei eläkeläiselle löytynyt muuta vaihtoehtoa kuin se 55v ja hirveästi rahaa -vaihtoehto, silloinkin vain neljä vuotta kerrallaan.
Sitten on vaihtoehto 5: avioliitto aussin kanssa.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1627116
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264108- 473467
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1423166- 512916
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262306- 432286
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722023Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291876