Niin, tuli tossa väittelyä, eli paljonko ottavat VW-huollossa longlifeltä hintaa litralta tätänykyä?
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vasta tulin LL-öljynvaihdosta. Castrolin Powerflow 5 oli eriteltynä laskussa hintaan 19,20/l ALV 0%. Pajan ovea en itse aukaissut.
20 km ajon jälkeen katsoin omassa pihassa sitä öljyä ja se oli yhtä mustaa, kuin ennen vaihtoa.
Tilasin reilu vuosi sitten kimpassa kaverin kanssa 20 litraa VW LL öljyä (castrol) saksasta. Hintaa litran purkeille tuli lähinpään R-kioskiin 8,90€/kpl. Sama tavara marmoritiskillä yli 2x kalliimpaa. Toimitus kestää viikon kaksi mutta hinta korvaa odottelun.
http://www.oil-store.de
Ihan sivukommentti,
En tiedä mikä vika Castrolissa on, mutta se litku ei tunnu pysyvän missään autossa sisällä - on ollut Volvoa ja Skodaa. Öljyä on lisättävä jossain vaiheessa.
Tämäpä hämmästyttävää. Mulla Castrol SLX pysynyt koneessa erittäinkin hyvin jo lukuisia vuosia 15 tkm:n vaihtovälein. Koneella ajettu nyt 346.000 km ja öljyn lisäys on edelleenkin tuntematon käsite.
TSI:llä on nyt ajettu öljynvaihdon jälkeen n.11tkm ja ylärajassa oli kun äsken tarkistin.