Selvisin sentään pahasta sairauskohtauksesta.

Tässä yhtenä aamupäiväna, kun olin selaillut ja osittain lukenut aamulla anivarhain tulleen päivän lehden, mietiskelin, mitä tänään tekisin, sain ajtuksen, että töihin joutaisin hyväkuntoinen, joutava miehen retale.
Sitten säikähdin. Miksi minä töihin, kun nuoria miehiäkin on töitä vailla. Niidenhän ne vähäiset työpaikat pitäisi täyttää.
Enkä minä enää minnekään kelpaisikaan, kun ei ole enää voimassa olevia sertifikaatteja ja ne vanhatkin todistukset ovat hävinneet ties minne.
Toimitusjohtajaksi voisin kelvata ilman todistuksia, mutta niitä paikkoja on niin vähän tarjolla, että ei kannata yrittää.
Lopulta pääsin istumaan ja annoin kohtauksen mennä ohi ja huokaisin helptuksesta.

Keräsin uimavehkeet kasaan ja lähdin hallille uimaan. Se on minun nykyinen hommani eli pidän itseni kunnossa, jotten vie toisilta lääkäriaikoja tuolla terveyskeskuksessa.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin otat toiset huomioon, jätät työt tarvitseville ja hoidat kuntoasi niin, että jää tilaa lääkäreihin, niitä tarvitseville.

      Kunnon hoitaminen ottaakin joskus ihan työstä, siis riittää eläkeläiselle.
      Yritän tässä touhuilla, mutta jalat sanoivat että nyt istumaan, siksipä koneen ääreen istahdin, ja viestisi huomasin;)

      Nykyiselle hommallesi vaan onnea ja vältä tuollasia sairauskohtauksia;)

    • Seseitenkymppinen

      Noihin johtanhommiin ei kai ole ikarajoja.
      Paavokin on aika vanha maaraaikaisen pestinsa lopussa, sen sattuu saamaan ja eihan niihinkaan hommiin sertfikaatteja kysella.

    • täysikäinen

      Olen unohtanut jo työ sanan merkityksen, se on ollut suuri helpotus.

      Olin tässä eräänä päivänä saattamassa koneelle erästä ihmistä, siinä kahvipöydässä istui 2 lasta ja äiti ..kai.
      Lapset lähti kovaa vauhtia siitä jonnekin ja äiti huuteli perään "minne työ määtte"
      heräsin kuin horroksesta miettimään työ työ jotain se on mutta mitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5715
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2519
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2426
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1006
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      11
      1005
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      982
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      882
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      775
    Aihe