Lumettomat joulut

Ei tunnu joululta

En tiedä miten muilla.Mutta minusta ei tunnu lainkaan joululta, ellei ole lunta ja pakkasta.Mikään muu ei luo joulun tunnelmaa niin tehokkaasti kuin, lumiset maisemat ja puut huurehunnuissaan jaihanan tuoksuisessa pakkasessa piipuista taivaalle kohoavat viivasuorat savuvanat.
Joulukoristeet, jouluvalot ja kynttilöiden loiste, nekin näyttää kummallisilta, jos ulkona viheriöi ruoho, tai sataa vettä, eikä talvesta ole tietoakaan.Aina sitä valkeaa joulua odottaa toiveikkaana ihan joulunaluspäiviin asti.Lähes aina se joulu valkoinen on kyllä suomessa ollutkin, mutta niitä ankeita mustiakin muistan muutamia.
Minä en varmaan saisi joulufiilistä jossakin lumettomassa lämpimässä maassa.
Joulu vaan jotenkin sopii niin mainiosti tänne pakkaseen nietosten keskelle.
Suomalaiset joululaulutkaan ei sovi ollenkaan lumettomaan talveen.
Monissa niissä lauletaan lumihangista ja pakkasesta.Paitsi yksi laulu on tehty varmasti mustien joulujenkin varalle.
Jollei jouluna ole lunta. http://www.youtube.com/watch?v=3uFpwnWfnjY Suomalaisissa joulukortteissakin, on usein myös lunta ja talvisia aiheita.
Siis jollei jouluna ole lunta, on kai sitä sitten katseltava korteista ja netistä, päästäkseen oikeaan joulutunnelmaan. Lämmintä joulumieltä kaikille, silti ulkona paukkukoon pakkanen ja olkoon hanget korkeat nietokset. :)

8

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouluhullu

      Niin vettähän tota sataa että ikkunat helisee. Ei sitä saanut oikein tunnelmaa kun valoja eilen ikkunoihin laittoin. Kauniithan ne nyt on sisältäpäin ja kun ilta hämärtää, mutta että on eka adventti, olisi kiva jos olisi myös lumi maassa. Toivottavasti on lunta jouluna on onneksi noin kk aikaa, vaikka vähän huonolta näyttää. Pitää laittaa parvekkeelle lyhtyihin kynttilät palamaan, tähän sateiseen adventtiin.

    • fdefdefd

      Joulu ei ole joulu ilman lunta. Onneksi ulkona on ohut kerros lunta, mutta kai se tosta pian pois sulaa :/

    • Joulu on joulu lumella tai ilman, yhtä Pakanallinen kuin aina ennenkin.

    • jaa

      jaa

    • älä lyö

      kyllä joulu lumen tarvii mutta me emme voi ilmoihin vaikuttaan. neljä vuodenaikaa on mennyttä. mutta en nyt ihan vielä menetä toivoani lumesta.

    • Joulupässi

      Jouluun on vielä yli kolme viikkoa. Aika varhaista alkaa valittamaan jo lumettomasta joulusta.

    • munanviilaaja5

      jouluun on enää alle 2 viikkoa pässi :----------------------D

    • oot nolo !

      pässi jouluun on 11 päivää -,-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      186
      5116
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4189
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2915
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      234
      2327
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2138
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      41
      1458
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      243
      1285
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      846
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      835
    Aihe