Saamelainen käsityö

Onneton_etsijä

Hei!

Aloin etsimään jonkinnäköistä verkkokauppaa, josta voisin hommata saamelaisia käsitöitä. Tehtävä ei ollutkaan ihan helppo! Olin oikeastaan perin järkyttynyt siitä, miten vähän saamelaisia tuotteita tai muita löytyy. Lisäksi saamelaisten esineiden, kuten "käpy", googlettaminen ei tuottanut tulosta. Ihan kuin saamelaiset olisi joku unohdettu kulttuuri... O.o No, kuitenkin. Tietääkö kukaan hyviä mestoja? Itse astun Turussa, joten matka Pohjois-Suomen kauppoihin on hieman liian pitkä... Pari sivua löysin. Jonkin ateljeen, jossa ei ollut hintoja ja tuotteitakin jokseenkin niukasti. Duodji Shop vaikutti muuten kivalta, mutta nettiin laitettujen tavaroiden määrä oli hyvin vähäinen. Etsin enemmänkin jotain vaatetta tai asustetta, kuin kirjoja ja cd-levyjä.

5

745

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soamesolmmoš
    • vuorbi

      www.denimdemon.se

    • hmmh.

      Ei duodjin ideaan kuulu, että tehdään sarjatuotantona ja sitten nettikauppaan myyntiin. Ota yhteyttä johonkin duojariin ja tilaa suoraan häneltä.

    • Tietoa sinulle
      • Tietoa sinulle

        P.S. Lisäys edelliseen viestiin. Siis Sámi Duodjista voi yrittää tilata vaatekappaleita, heidän henkilökunta auttaa mahdollisuuksien mukaan. Henkilökunta voi ottaa yhteyttä käsityöntekijään ja pyytää tekemään tuote sinulle vaikka mittojen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      251
      9334
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      209
      1932
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1920
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1408
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1401
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1317
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      911
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      828
    Aihe