Vegas pro ohjelma ja veg formaatti

hm

latasin Vegas pro ilmaisen videoeditointiohjelman. käsitellyt videot tallentuu veg formaattiin. Mikä ohjelma toistaa ko materiaalia ? Materiaali kuvattu canon 7d kameralla

vegas pro helppokäyttöinen joten tiedoista/ohjeista kiitollinen

3

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outo formaatti

      Olisiko tuo joku ohjelman sisäinen formaatti johon saa työt tallennettua projektiksi?. Koita etsiä ohjelmasta jotain export, render tai vastaavaa valikoista, jotta saat tiedostoille järkevän muodon.

      Jos ei tuolla ohjelmalla saa tallennettua mihinkään muuhun formaattiin kuin .veg, on tuon ohjelman hyöty käytännössä nolla. Luulen kuitenkin, että ohjelmasta löytyy jonkun valikon takaa mahdollisuus tallentaa muihinkin formaatteihin.

    • Ehkä syy miksi se on ilmainen johtuu siitä että se on trial versio, kun kokoversio maksaa oikeasti 600 dollaria.

      Ehkä tämä myös selittää sen ettei pysty konvertoimaan esim.aviksi

    • ZoomBrowser ?

      Eikös Canon-kameroiden mukana tule ZoomBrowser jossa myös videoeditori?

      Olen huomannut että vaikka editointi sillä ei olekaan kovin sujuvaa, laatu kuitenkaan ei sitten huononnu, jos tallentaa .mov, ja myös mahdollisuus exportoida .avi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      198
      7956
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      97
      3788
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3674
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2971
    5. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      144
      2575
    6. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2486
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      140
      2077
    8. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      1578
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      67
      1551
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      64
      1415
    Aihe