Marko Hautala: Torajyvät

alvari.raappavaara

Pikkusen mietin, jotta kuuluuko Torajyvät ennemminkin tuonne dekkaripuolelle. Onhan siinä jännitystä ja kauhua valita asti. Päädyin kuitennii tämän palstan alle, kun se itte dekkari puuttui. Hautalahan on asialla jo neljättä kertaa, vaikka minulle tämä oli ensimmäinen lukukokemus.
Vaivaa hän on nähnyt muotoa miettiessään. Kuljetaan lomittain 1600-luvun noitaoikeudesta nykyhetkeen. Välillä takaudutaan reilu kymmenen vuotta minäkertoja Jennin ensilempeen. Josta sukeutuukin melkoinen soppa.
Vanhimmalla aikatasolla kuskataan veneellä tuomiolle noituudesta ja harhaoppisuudesta syytettyä Jakob Mörttiä. Paatti menee totaalisesti kiville ja autiolle saarelle jäänyt porukka melkein syö toisensa hengiltä apua odotellessaan. Vahvin tai viisain pärjää, Mört pelastuu ja perustaa tietennii oman uskonlahkon. Peileistä ja torajyvän myrkyistä teologista sisältöä ammentava porukka elää eristyksissä Pohjanlahden rannikon Spegelön saarella.
Nykytasolla samalle saarelle matkaa mainittu Jenni, hänen adhd-poikansa Miro ja nykyinen miehensä, nouseva politiikkakyky Aaron. Tarkoitus on tavata perillä Jennin edellinen puoliso, Aaronin poika Markus. Samalla selviteltäisiin perheyhteisön historian kipupisteitä. Markus on keskiaikatutkija, joka on hirvikolarissa vammautunut pahoin lähes vihannekseksi. Markusta hoitaa Jennin sisar Iina, todellinen laupias samarialainen. Ainakin siltä näyttää. Samaan sukutapaamiseen on tulossa myös Jennin ex-anoppi eli Markuksen äiti ja samalla Aaronin exä Liisa. Joten totaalikatastrofin ainekset on ilmassa.
Pelkoa, kauhua ja vaarallisia tilanteita Hautala rakentaa tutuin keinoin. Nähdään harhoja, liekkö torajyvien nauttimisen seurausta, outoja ihmisiä hiippailee rannalla huutamassa merelle ihan Huutajien tyyliin, ja kalatkin hehkuu pimeässä. Kaiken päällä roikkuu muinaisen mörttiläisyyden nykyisten harjoittajien luoma painostava ilmapiiri. Ja kysymys: Kukakohan on Miron isä, biologisessa tai hengellisessä mielessä?

Jotenkin jäi kummallinen olo. En pitänyt, kun mystiikka ei uppoa kyyniseen skeptikkoon. Kuitenkin luin loppuun herpaantumattomalla mielenkiinnolla.
Rohkenen suositella, jos keskiaika, sekavat uskonlahkot, kimurantit perheskandaalit ja noituus kolahtaa eikä kaikkien faktojen ole ihan väliä kohdata reaalimaailmaa.

1

547

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A R itte

      Jotakin Hautala tuosta faktapuolesta Kirjamessuilla mainitsi. Rippeitä omatekosesta uskosta vissiin eli jollakin saarella vielä muutama vuosikymmen sitten. Harmi, kun en tehnyt muistiinpanoja ja korvasta sisään mennyt valunut kurkusta alas pysyvää muistijälkeä jättämättä. Jos asia todella kiinnostaa niin kysy Hautalalta. Vaikutti ihan mukavalta mieheltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe