Näytönohjain rikki ?

-jeefe-

Hei ! Minulla on Radeon HD 5770 ja kun pelaan esim. Call of duty : modern warfare 2 täysi grafiikoilla N.2-3 tuntia niin näyttö sammuu, ja äänet kuuluvat joskus , mutta joskus sammuu kokonaan niin ettei kuulu äänet mutta kone on päällä. Olisiki näytönohjain rikki? kokeelen aina ku se tilttaa kädellä näytönohjaimen päältä niin meinaa palaa sormet ku on nin kuuma .
Auttaisiko vielä jos ostain tuohon kyseiseen HD5770 jäähdyttimen, ja mistä sellaisen saa? en ole itse ainakaa löytäny.
Näyttis ollu käytössä 1-2vuotta. Lämmöt ovat 52-56 normi käytössä 1920x1080 ja 1680x1050 resolutioneilla kun minulla on kaksi näyttöä liitettynä

3

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SEPEservu :)

      Arctic Cooling Accelero L2 Pro on oikea valinta. Veikkaan kanssa että se johtuu ylikuumenemisesta. Saat ton tuulettimen verkkokauppa.com:ista se maksaa 14€.
      Jos ei jäähdytys toimi niin hommaa kokonaan uusi näytönohjain... ja katso että siinä tulee mukana tuuletin!

    • SEPEservu

      muista pyytää apua itse verkkokauppa.com:in tyypeiltä jos et löydä sitä tai haluat jotain muuta (paremman tuulettimen)

    • gshkrjkty

      Putsaileppa ne pölyt siitä näytönohjaimesta (paineilmalla paras) jollei lähe teleksimään niin missä kunnossa mahtaa olla kotelon jäähdytys yleensäkkin? Onko uusimmat näyttiksen ajurit käyty lataamassa nvidian sivuilta? Lähetä takuuseen jos em. asiat kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2294
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2000
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1767
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1731
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      494
      1567
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1540
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1370
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1275
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1268
    Aihe