Protokollat

Tyhmä kysymys

Ovatko protokollat ohjelmakoodia? Vaikka joku TCP/IP-protokolla esimerkiksi. Mikä niiden olomuoto on todellisuudessa? :D Palvelinohjelmiston ohjelmakoodiako?

10

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsgdfhgfhjfj
      • Ei missään

        Missä kohtaa antamissasi linkeissä vastattiin aloittajan kysymykseen?


    • (xhcxz

      Suomen kirjoitusjärjestelmäkin on protokolla vaikka sitä ei sellaiseksi sanota. Siinäkin on määritelty kirjaimet ja miten niistä muodostetaan sanoja ja lauseita niin että voidaan välittää tai säilöä tietoa.

    • 5+8

      Jokainen viesti internetissä sisältää useita kerroksia käsittävän protokollapinon, joiden päällä varsinainen viesti kuljetetaan.

      Teoreettisessa ISO OSI-mallissa on 7 kerrosta.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/OSI-malli

      Käytännössä tavallisessa TCP/IP-nettiviestissä on 5 kerrosta:
      1. varsinainen viesti,
      2. HTTP-kerros,
      3. TCP-kerros,
      4. IP-kerros ja
      5. datalinkkikerros (esim. ETHERNET-protokolla, vaihtuu siirtotien mukaan)
      (lisäksi fyysinen kerros (=siirtotie/johto), mitä pitkin viesti kulloinkin kulkee).

      Jos tämä pino käännetään poikittain niin että datalinkkikerrors tulee ekana ja varsinainen viesti viimeisenä, nähdään että internetissä viesti sisältää 4 otsikkoa: ETHERNET(uloin), IP, TCP, HTTP, ennen varsinaista viestiä.

      Joka kerrosta käsittelee oma ohjelmakoodinsa. Esim. lähtöpäässä selain lisää HTTP-otsikon: mm protokolla/kohde, viestin pituus, selain, keksit, ja antaa viestin alaspäin.,TCP-käsittelijä omansa (mm lähde ja kohdeportit, tilan, sekvenssinron ja checksumman) ja antaa viestin alaspäin, IP-käsittelijä omansa (mm. lähde ja kohde IP-osoitteet). Kohteen IP-osoite saadaan DNS-kyselyllä, ja sen jälkeen viesti annetaan alaspäin datalinkille, yleensä ETHERNET, mikä lisää vielä oman otsikkonsa (mm MAC). Viesti siirtyy datalinkissä MAC-MAC-siirtona. Reititystaulu määrää mihin osoitteeseen viesti lähtee: oletusreitittimeen, jos kohde ei ole kotiverkon osoite, ja siellä ylös IP-kerrokseen, missä on uusi reititystaulu. Siellä viesti voidaan NATata, eli sen lähde-IP muuttaa (NATtaus talletetaan että paluuviesti osataan ohjata oikein). Sitten viesti kulkee internetissä sen reititinten reititystaulujen mukaan, mahdollisesti erilaisia datalinkkejä vaihdellen (ETHERNET-otsiko tilalle vaihdetaan muita protokollia), läpi internetin, kunnes kohde-IP-osoitteessa se annetaan ylös kohdeportin sovellukselle.

      • aloittaja.

        Kiitos vastauksesta :)

        "Joka kerrosta käsittelee oma ohjelmakoodinsa" Päättelen tästä, että protokollat siis toteutetaan ohjelmakoodissa eli se on se niiden varsinainen olemus, jota hain. Miten ihmeessä joku osaa ohjelmoida tuollaisia juttuja, ihan käsittämätöntä?


      • .............
        aloittaja. kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta :)

        "Joka kerrosta käsittelee oma ohjelmakoodinsa" Päättelen tästä, että protokollat siis toteutetaan ohjelmakoodissa eli se on se niiden varsinainen olemus, jota hain. Miten ihmeessä joku osaa ohjelmoida tuollaisia juttuja, ihan käsittämätöntä?

        Jonkunlaista ohjelmakoodia tarvitaan noiden verkkoprotokollien käsittelyssä. Tietokoneissa sen hoitaa käyttöjärjestelmä joka sisältää tuon koodin, erilaisissa sulautetuissa laitteissa se koodi voi olla esimerkiksi verkkoliitäntämodulissa omalla piirillään.


    • rautalangoittaja

      Lyhyesti ja yksinkertaistetusti sanottuna protokolla tässä yhteydessä tarkoittaa käytäntöja, standardeja ja tekniikoita joiden avulla kaksi (tai useampi) ohjelma/laite keskustelee keskenään.

      Protokolla ei ole ohjelmakoodia vaan ennemminkin "yhteinen kieli/säännöstö" jolla keskustellaan. Tetokoneet ovat melko ranttuja ja arvailujen varaa ei usein ole, jonka vuoksi tarvitaan täsmällisiä sääntöja yksinkertaisilta tuntuvienkin viestien välittämiseen. Ohjelmakoodi toteuttaa protokollan vaatimat määritykset omassa päässään, jos se mielii keskustella toisen ohjelman/laitteen kanssa.

      • aloittaja.

        Aloitus oli kyllä huolimattomasti muotoiltu. Tiedän mitä tarkoitetaan sanalla protokolla, vaikka aloituksesta saa eri kuvan. Tarkoitin lähinnä sitä miten nuo protokollat saadaan käytännössä aikaan eli toteutetaan? Sitä tarkoitin "niiden olemuksella".


      • Unohtui

        Kiitos vastauksesta sullekin :)


    • 5+8

      Julkiset protokollat kuten internet-protokollat ovat kansainvälisesti sovittuja ja tarkasti määriteltyjä standardeja, ja sen perusteella ohjelmoitu/ohjelmoitavissa.

      Käyttöjärjestelmät sisältävät nykyään mm. TCP/IP-protokolla-kerrokset, ja niiden päälle on suhteellisen helppo tehdä ylemmän tason protokollia tai sovelluksia, esim. yksinkertainen http-client ja -server.

      Usein protokollista puhuttaessa tarkoitetaankin portti-protokollia mm. http, smtp. Kun selain lähettää http-sanoman, se menee pelkällä osoitteella perille, koska http-protokollan tiedetään olevan portissa 80 (se voisi olla muussakin portissa, mutta tällöin portti pitäisi kirjoittaa selaimessa osoitteeseen ja lisäksi avata erikseen palomuureissa, ja siitä tulisi sekaannuksia). Eli yleensä portti ilmaisee protokollan.

      Vaativa protokolla toteutetaan koodaamalla sille tilakone, esimerkkinä TCP. Siinä on aloitus (kättely), lähetykset (ikkunan verran paketteja kerrallaan ml. virheentarkistus), lopetus ja tarvittavat timeoutit.

      http://en.wikibooks.org/wiki/File:New_tcp_action1.JPG

      Toiminnallisesti TCP-lähetystä voi verrata kirjan lähetykseen. TCP lähettää siitä luvun (ikkunan) verran sivuja (paketteja) kerrallaan ja odottaa sitten kuittausta toisesta päästä, ennen kuin lähettää seuraavan luvun. Sivut voivat mennä eri reittejä kohteeseen, missä kohteen TCP kasaa niistä luvun ja kuittaa. Näin alku ja loppupään TCPt keskustelevat keskenään ja siirto menee hallitusti (kaikkia sivuja ei lähetetä kontrolloimattimasti putkeen zap, zap, zap.. mikä tukkisi reitittimen tai loppupään). Välillä olevat reitittimet eivät koske TCP-protokollaan, ne tutkivat vain IP-protokollaotsikkoa sivun (paketin) välitykseen yksi kerrallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7718
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3571
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2057
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1906
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1679
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1452
    10. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    Aihe