kuvien käsittely

Kertokaa joku näppärä pikku ohjelma jolla tehdä perus -kuvien käsittelyä. Siis, että voi muuttaa kuvien kokoa yms.
4240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

irfanview -> www.google.com
eti sieltä,
freeware luullakseni

Äänestä

"Kertokaa joku näppärä pikku ohjelma jolla tehdä perus -kuvien käsittelyä. Siis, että voi muuttaa kuvien kokoa yms."

Jo mainitun lisäksi kannattaa kokeilla hieman raskaampaa, mutta ilmaista Gimpiä. Sharewarena lähelle Photoshop-tasoa yltää helppokäyttöinen Paint Shop Pro.

Kuvien kokojen muuttelua ym. voi tehdä Imagemagickilla (ilmainen, olisiko GPL?). Yhdellä komennolla onnistuu vaikkapa tuhannen kuvan pienentäminen samankokoiseksi.

Äänestä
  • Tämä Adobe PhotoShopin ja Jasc Paint Shop Pro:n keskinäinen taso ero on vain mielipide kysymys, itse olen molempia käyttänyt paljon ja pidemmän aikaa, huomaten psp:ssä monia ominaisuuksia jotka ovat paremmin toteutetu kuin Adobessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfgdf kirjoitti:

Kertokaa joku näppärä pikku ohjelma jolla tehdä perus -kuvien käsittelyä. Siis, että voi muuttaa kuvien kokoa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu