olemme tässä alkaneet suunnittelemaan häitä. Sukunimi ongelma tässä on vielä päällä. Ongelma on että mieheni haluaa että meillä olisi sama sukunimi. No se on tietysti ihan järkevä toive. En aio luopua sukunimestäni ja miksi ihmeessä minun pitäisi. Pidän omasta nimestäni. Mies ei kuitenkaan halua ottaa minun sukunimeäni. Mies ei myöskään halua omaa sukunimeään..joten taitaa tässä olla vielä mietittävää asian suhteen..Näimme kuitenkin paljon vaivaa pojallemme nimeä valitessamme että etunimi sointuu minun sukunimeni kanssa. Pojallamme siis minun sukunimi..mielenkiintoiseksi menee :)
mikä sukunimi
7
188
Vastaukset
- ghkkff
jokaiselle oma nimi... nykyajan yksilöllisyyttä...
- Exän nimellä vaimona
Tuntuisi kyllä aika luonnolliselta, että mies ottaisi saman nimen kuin sinulla. Olisitte sitten koko perhe samalla nimellä.
Ehkä mies vielä muuttaa mieltään. - minun mielipide
Taidan olla vanhanaikainen, mutta mielestäni vaimolle on kunnia saada ottaa miehensä sukunimi, ja itse en ole edes harkinnut oman nimen pitämistä. Ja jos mies vaihtaa nimensä vaimon sukunimeen, ei hän ole perheen isäntä. Ymmärrän kyllä jos nainen haluaa pitää MYÖS oman sukunimensä, etenkin jos nimi on harvinainen tms.
Ja tämä oli vain minun mielipiteeni, eli ei tarvitse kimpaantua tästä.- toinen mielipide
Pääasia, että ette ota niitä helkkarin typerän kuuloisia kaksoisnimiä, vaikka se muoti taitaakin olla jo mennyttä.
- nimiExPertti
> Mies ei kuitenkaan halua ottaa minun sukunimeäni. Mies ei myöskään halua omaa sukunimeään
Puhelinluettelosta vaan umpimähkään etsimään uutta yhteistä sukunimeä sitten. - niminimi
kumpikin pitää oman nimensä ja pojan sukunimi pysyy sinun mukaasi. Tuli muuten mieleen. Jos vanhemmat ottavat uuden sukuniemen (eri sukuniemen kuin lapsella), mitä pykäliä on lapsen sukuniemen vaihdossa. Ei se varmaankaan automaattisesti muutu vanhempien mennessä naimisiin, vaikka olisi kyseessä biologiset vanhemmat. Lapsi on kuiten "rekisteröity" jo omalla sukuniemellään. Kysyn vain, koska en tiedä.
- Virallista hommaa
Lapsen sukunimi ei vaihdu ellei sitä virallisesti vaihdeta. Ei vanhempienkaan sukunimi vaihdu ellei sitä virallisesti vaihdeta. Aika usein vielä vaihdetaan samassa yhteydessä, kun vihitään.
Jos haluaa ihan jonkun uuden nimen, niin se kai yleensä kannattaa vaihtaa toiselle puolisolle jo ennen vihkimistä. Puhelinluettelossa olevat sukunimet eivät käy, koska kaikki sukunimet on Suomessa suojattu lailla. Jos omasta sukuhistoriasta löytyy hyvä nimi, niin esimerkiksi isovanhempien nimen voi ottaa käyttöön. Väestörekisteristä saa tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872062Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648