olemme tässä alkaneet suunnittelemaan häitä. Sukunimi ongelma tässä on vielä päällä. Ongelma on että mieheni haluaa että meillä olisi sama sukunimi. No se on tietysti ihan järkevä toive. En aio luopua sukunimestäni ja miksi ihmeessä minun pitäisi. Pidän omasta nimestäni. Mies ei kuitenkaan halua ottaa minun sukunimeäni. Mies ei myöskään halua omaa sukunimeään..joten taitaa tässä olla vielä mietittävää asian suhteen..Näimme kuitenkin paljon vaivaa pojallemme nimeä valitessamme että etunimi sointuu minun sukunimeni kanssa. Pojallamme siis minun sukunimi..mielenkiintoiseksi menee :)
mikä sukunimi
7
215
Vastaukset
- ghkkff
jokaiselle oma nimi... nykyajan yksilöllisyyttä...
- Exän nimellä vaimona
Tuntuisi kyllä aika luonnolliselta, että mies ottaisi saman nimen kuin sinulla. Olisitte sitten koko perhe samalla nimellä.
Ehkä mies vielä muuttaa mieltään. - minun mielipide
Taidan olla vanhanaikainen, mutta mielestäni vaimolle on kunnia saada ottaa miehensä sukunimi, ja itse en ole edes harkinnut oman nimen pitämistä. Ja jos mies vaihtaa nimensä vaimon sukunimeen, ei hän ole perheen isäntä. Ymmärrän kyllä jos nainen haluaa pitää MYÖS oman sukunimensä, etenkin jos nimi on harvinainen tms.
Ja tämä oli vain minun mielipiteeni, eli ei tarvitse kimpaantua tästä.- toinen mielipide
Pääasia, että ette ota niitä helkkarin typerän kuuloisia kaksoisnimiä, vaikka se muoti taitaakin olla jo mennyttä.
- nimiExPertti
> Mies ei kuitenkaan halua ottaa minun sukunimeäni. Mies ei myöskään halua omaa sukunimeään
Puhelinluettelosta vaan umpimähkään etsimään uutta yhteistä sukunimeä sitten. - niminimi
kumpikin pitää oman nimensä ja pojan sukunimi pysyy sinun mukaasi. Tuli muuten mieleen. Jos vanhemmat ottavat uuden sukuniemen (eri sukuniemen kuin lapsella), mitä pykäliä on lapsen sukuniemen vaihdossa. Ei se varmaankaan automaattisesti muutu vanhempien mennessä naimisiin, vaikka olisi kyseessä biologiset vanhemmat. Lapsi on kuiten "rekisteröity" jo omalla sukuniemellään. Kysyn vain, koska en tiedä.
- Virallista hommaa
Lapsen sukunimi ei vaihdu ellei sitä virallisesti vaihdeta. Ei vanhempienkaan sukunimi vaihdu ellei sitä virallisesti vaihdeta. Aika usein vielä vaihdetaan samassa yhteydessä, kun vihitään.
Jos haluaa ihan jonkun uuden nimen, niin se kai yleensä kannattaa vaihtaa toiselle puolisolle jo ennen vihkimistä. Puhelinluettelossa olevat sukunimet eivät käy, koska kaikki sukunimet on Suomessa suojattu lailla. Jos omasta sukuhistoriasta löytyy hyvä nimi, niin esimerkiksi isovanhempien nimen voi ottaa käyttöön. Väestörekisteristä saa tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4410619Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12710159- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776354Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.325003- 564763
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1244112Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253449- 633165
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2273114