Kuvien hakeminen windows 7

Moikka nyt on tälläinen ongelma latasin joskus kuvat nopeasti koneelle ja nyt en muista minne.
Vanhoissa winukoissa oli kun menit hakuun ja painoit valokuvat kohtaan rastin.. niin onko tässä uudessa 7 samanlaista ominaisuutta? vai miten saan haettua kerralla esiin kaikki koneella olevat kuvat? Kun tuolla windowa painikkeen alla ei ole enään hakua.. kuvien nimiä en muista.
5113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Windows 7 käyttiksessä tiedostoja haetaan kun menet resurssihallintaan ja klikkaat C: aseman. Sitten oikeassa yläkulmassa on hakemis ikkuna.

Äänestä

kuvin tiedostotyyppien nimiä jpg tai bmp niin alkaa löytymään

Äänestä

Eipä liene kovin tärkeitä kuvia. Kuvaaja ei muista minne ne laittoi, eikä varmuuskopioista hajuakaan.:/

Äänestä

Ja koska kuva kertoo aina kaiken niin tuossa malli:
http://www.webranta.net/kuva1.jpg

Tuohon hakukenttään vain jpg,gif,tif,bmp,pdf...
Perjaatteessa voit hakea myös esim.
kuva*.jpg (Hakee kaikki jpg kuvat jotka alkaa sanalla kuva ja jatkuu miten vain.)
*.jpg (Hakee jpg tiedostot)
Perjaatteessa pelkkä jpg hakisi kaiken eli jos tiedoston nimessä on jpg kuten artjgpsg.pdf niin tämäkin näkyisi.

Äänestä

Joo repe ei ollut tärkeitä kuvia, nyt vaan tuli tarvetta muutamalle niistä... ja tärkeistä kuvissa pidän perinteistä ja parasta varmuuskopiota eli paperi versiossa. Joskus vaan piti saada kamera nopeasti tyhjäks, nyt se kostautu...

Mutta kiitos vastanneille vinkeistä, pitää kokeilla

Jotenkin vaan tykkään noista windows 98 yms, ne olivat vanhoja ja hyviä verrattuna 7.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


morttiasko kirjoitti:

Moikka nyt on tälläinen ongelma latasin joskus kuvat nopeasti koneelle ja nyt en muista minne.
Vanhoissa winukoissa oli kun menit hakuun ja painoit valokuvat kohtaan rastin.. niin onko tässä uudessa 7 samanlaista ominaisuutta? vai miten saan haettua kerralla esiin kaikki koneella olevat kuvat? Kun tuolla windowa painikkeen alla ei ole enään hakua.. kuvien nimiä en muista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu