MAC spoofing?

Mitä tarkoittaa MAC spoofing?
Sygaten palomuuri antaa seuraavanlaisen hälytyksen:
"Unsolicited incoming ARP reply detected, this is a kind of MAC spoofing that may consequently do harm to your computer."
Eli mitä koneelle on tulossa, mistä Sygate varoittaa. Ja kuinka vakavasta asiasta on kyse, jos näitä varoituksia tulee useampia?
5541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan varma asiasta en ole, mutta uskoisin tuon olevan jokin hyökkäysyritys koneellesi. Niin kauan kun Sygate sen huomaa ja estää sen, ei pitäisi olla syytä erityisempään huoleen.

Kannattaa skannata kone vielä ad-aware -ohjelmalla, ettei koneellasi ole jotain piilo-ohjelmaa joka neuvoo hyökkäämään koneellesi.

Äänestä

MAC spoofing tarkoittaa sitä itseään eli MAC-tunnuksen "huijaamista" tai ehkäpä imitointi olisi parempi käännös.

On erittäin epätodennäköistä että koneesi joutusi MAC spoofingin kohteeksi. Jos näin käy niin huomaat sen kyllä hyvin nopeasti verkkosi toiminnassa (lue: toimimattomuudesta).

Äänestä
  • Yhden ainoan kerran olen semmoisen uhriksi joutunut, muttapa sygatessa onkin enable anti-mac spoofing päällä, pari kertaa ilmoitti, että joku spooffaa macia, mutta taisipa vaan yritykseksi jäädä. :>

    Äänestä

Sygatessa voi näköjään kieltää ARP kyselyt.

The anti-MAC spoofing feature prevents blocks any ARP packets sent to your computer.
http://smb.sygate.com/support/documents/spf/security_tab.htm

Joten lienee verkon taustamelua ja palomuuri on sen blokannut eli ei siis syytä huoleen.

Vähän tuossa ilmoituksessa hämää "incoming ARP reply detected". Nimenomaan "reply" ihan kuin oma koneesi olisi kysynyt jokin IP:n MAC-osoitetta.

Tuntematta osoiteavaruutta (LAN/ISP) sekä hälytysviestin koko sisältö on hieman vaikea päätellä mistä on kysymys

Äänestä
  • Voi se kyllä olla, että joku pelu on kaivanut kyseisestä IPstä macin ja yrittänyt feikata sitä huonoin tuloksin.
    Toisaalta voipi olla ihan jotain taustahälyäkin.

    ei voi tietää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maanantai kirjoitti:

Mitä tarkoittaa MAC spoofing?
Sygaten palomuuri antaa seuraavanlaisen hälytyksen:
"Unsolicited incoming ARP reply detected, this is a kind of MAC spoofing that may consequently do harm to your computer."
Eli mitä koneelle on tulossa, mistä Sygate varoittaa. Ja kuinka vakavasta asiasta on kyse, jos näitä varoituksia tulee useampia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu