Minä kerran hoidin/talutin erään tutun pystykorvaa, se alkoi jo oppimaan sanan: "ulos", alkoi jo tunnistamaan sen sanan että pääsee ulkoilemaan silloin :)
Koirat oppivat sanojakin.
koiratoppivat
363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
1 minikoira sellainen, sillä on joku kiinnostus tuijottaa ikkunasta pihalle mökillä, en tiedä sellaisen päässä silloin liikkuu, kun tuijottaa tuntikausia ikkunasta ulos.
Itse arvailen että se katsoo jotain toisia eläimiä jos sattuu näkymään, kun kaupungissa ei paljon ole niitä, mutta mökillä voi näkyä, voi tarkkailla niitä.
Muualla ei sitä harrasta mutta mökillä.
aloittaja on ihan oikeassa. Minun koirani tietää kyllä höristellä korviaan, jos kysyn onko .... hätä?, pitääkö ..... olla aktiviteettia?, ...... lähdetäänkö pelaamaan palloa? Etsi, odota, seis, istu, maahan, tassu, oikealle, vasemmalle, eteenpäin, sievästi ja lukuisia muita sanoja, joita ei nyt tähän rimpsuun vielä tullut.
Niille jotka sanovat, että mitä tuo ..... tarkoittaa, niin siinä tietysti on koirani nimi, jota en kyllä tässä yhteydessä paljasta, olkoon koirani vaikka salainen agentti sitten jos jotakin pitää keksiä.
Kyllä koira ymmärtää puhetta ihan selvästi. Ymmärtää se kyllä eleitäkin, osoitan sormella maahan, niin koira menee maahan, viittaan kädellä tänne, koira tulee luokse, näytän kädellä seis merkin niin koira pysyy paikoillaan ja sama toimii istukomennollekin. Että näitä eleitä kun sanojen kanssa näyttää niin, koira osaa jopa ruotsia, kun sanoo kom hit ja viittilöi luokse viittauksen tai sanoo vaikka että stanna ja näyttää paikkamerkin kädellä.
Kyllä se rikastuttaa niin koiranomistajan kuin koirankin arkipäivää tällainen vaikka kyllähän se joku sanoo tietysti että temppuiluahan tämä on, mutta siihenhän se arkitottelevaisuus pohjautuukin, leikin varjolla temppuillaan niin sitten oikeissa tilanteissa osataan käyttäytyä.
Ymmärtääpä koirani olla kuurottamassa, sillä välin kun menen itse piiloon ja huudan että etsimään, niin koirapa tulee sieltä kuurotuspaikastaan yleensä toisessa huoneessa oven takana ja löytää minut. Toki kaikki herkkuja sisältävät gongit yms. muut pahvitötteröt voi näin piilottaa myöskin, siinäpä tovosen aikaa koira etsii. Ja muistakaa opettaa koiralle sana ylhäällä, niin se kyllä tajuaa senkin, jos olisit vaikka ns. entivanhasta esinepiilotusta, niin opeta että lintu on ylhäällä jne.
Voisi ajatella, että kun oikealla elekielellä koiralle puhutaan vaikka japania, niin kylläpä vaan koira on viisas.
Tässä eräänä päivänä puhuin koiralle ruotsia, aikansa kuunteli, ja ymmärsi puheesta ihmisten nimet ja meni hakemaan ko. henkilöä, voinko sanoa, että koirani ymmärsi ruotsia, no totta helkutissa. Toki tätä ruotsinmongerrusta säesti kysyvä sävy ja ihmettelevä ääni sitten tietysti se henkilön nimi.