Ihminen tullut apinasta?

Rapapampam:)

Tää nyt kai kuuluis jollekin pelkkä uskonto -palstalle, mutta en jaksa ettiä, löytyykö täältä jostain sellasta...

Mutta miksi väitetään, että Jumala loi ihmiset ja kaiken muun, mutta eikös koulussa opetettu myös, että ihminen polveutuu apinasta?

Jokin ristiriita tässä..? Miksi ihmiset uskovat Jumalaan, jos on looginen selitys siihen, että ihminen polveutuu apinasta?

En mitenkään lyttää uskontoa, mutta haluaisin kuulla, onko jollain jotain vastausta tuohon, kun oon miettinyt.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c. sun

      Ottamatta kantaa siihen, mikä oma maailmankatsomukseni on, kysyn oletko itse lukenut Raamatusta luomiskertomuksen - tai siis luomiskertomukseT? Jos alat lukea ensimmäistä Mooseksen kirjaa, et voi välttyä huomaamasta, että sen alkuun on sijoitettu kaksi keskenään erilaista luomiskertomusta. Raamattuhan sisältää paljon keskenään selvästi ristiriidassa olevaa aineistoa, jos sitä välttämättä tahtoo tulkita fundamentalistisesti, kirjaimellisesti. Itse en ajattele, että luomiskertomuksen paikkansa pitävyys sellaisenaan, historiallisena tapahtumana, olisi edes millään tavoin merkittävä mahdollisen Jumalan olemassaolon kannalta. Mielestäni olisi syytä pohtia sitä, miksi kyseinen kertomus on kirjoitettu, ja miksi se löytyy Raamatusta. Mitä se meille kertoo?

    • mysterikko

      Olin itse ennen miettinyt tuota asiasta.Kun uskovainen kertoi minulle,että jumala loi ihmiset eikä apinasta.En uskonut ollenkaan,koska on se mahdoton näin.Kyllä entisessä koulussani opetettu miten tuli ihmiseksi syntyy.Minusta aika hassu,että jos jumala loi ihmiset niin mistä saisi luut,lihakset sekä ihot rakentaa.Esimerkiksi samaa asiaa kun silloin dinosaurukset olivat aika jättikokoiset ja nyt päinvastoin pieneytynyt koot.Voit toki huvikseen lukea raamattua,että mitä sinusta tuntuu tai uskotko mitään todelliselta.Hämmennyin hieman asiasta,koska miten sitten jeesus seisoi veden päällä kuin pystyi.Nykyään muutamaa jo pystynyt veden päällä kävellä..Ihme juttu.Luulen "miksi ihmiset uskovat jumalaan" sitä,että haluavat päästä taivaaseen ja uskovat jumala/jeesus olemassaoloa.Vaikka raamatussa sanottiin 10 käskyä kuten "älä varastaa,Älä tapa ym" niin miksei sitten toteutunut.Siis aadami ja eeva oli muka kaksin maailmassa eli miten sitten mustaihoinen,tummaihoinen,latinon iho tullut..Ajattelin,että jos aadami ja eeva olivat valkoiset niin olisimme koko maailmassa kaikki valkoiset.Kylläpä siinä jotain muuta outoja..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8955
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5624
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      20
      3913
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2741
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      62
      2696
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe