KISSA SAIRAS

paha mieli

Onko tietoa kun kissaltamme löytyi joko nestettä toinen keuhko täynnä tai sitten kasvain, huomenna ultraan.Molemmat ovat tosi kauheita, mutta nyt tuli yhtäkkiä ajatus, että voidaanko edes kissa parantaa siinäkään tapauksessa jos keukoissa olisikin nestettä, onko kellään kokemusta?

5

2060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • thumbs up

      Neste keuhkoissa voi olla seurausta pitkittyneestä tulehduksesta. Hoidetaan antibiooteilla,kortisonilla ja joskus nesteenpoistolääkkeellä. Joskus jopa punktoidaan neulalla pois. Ultran lisäksi otattaisin omasta kissastani verikokeet ja röntgenkuvan keuhkoista. Jos kissallasi on toinen keuhko kokonaan nesteen täyttämä niin hänellähän on aivan järkyttävät hengitysvaikeudet. Onko mahdollista että kissasi olisi ollut onnettomuudessa-saanut rintakehävamman. Koska kissallekin voi tulla ns. ilmarinta. Mutta huomenna olette asiasta viisaampia. Pidän peukkuja että kissa saadaan kuntoon!

    • sydän?

      Jos neste kertyy keuhkoihin sydämen vajaatoiminnan vuoksi, on kyllä hyvät lääkkeet siihen olemassa. Ensin vaan pitää selvittää vaiva ja sitten hoidetaan oikeaa sairautta.

    • meillä oli kasvain

      meidän kissalla oli kasvain.

      Nestettä keuhkoissa ja kuukaudeksi pystyttiin antamaan lisäaikaa nesteenpoistolääkkeillä.

      Vieläkään en ymmärrä, että miksi sitä ei suostuttu lopettamaan heti kun röntgeneistä näki, mikä on.
      Sanoivat vain, että sun on pakko tehdä surutyö ensin............no, kuukauden päästä oli joka tapauksessa tilanne päällä ja oli se kyllä "helpompi" hoitaa kuin että oli diagnoosin saatua ihan shokissa...........;((((

      Jos heti näet, mikä vikana, niin suosittelen että päädyt lopetukseen............se on edessä kuitenkin...........varsinkin jos syynä on kasvain.

      • Anonyymi

        meillä on voinut olla sekin Miulilla《3


    • Anonyymi

      se 17 vuotiaasta siitä parantuneesta kisulista oleva viesti ihan niin kun olis poistunut jotenkin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      153
      2523
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2363
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      2005
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1808
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      117
      1733
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1548
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1514
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      39
      1375
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1201
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1194
    Aihe