KISSA SAIRAS

Onko tietoa kun kissaltamme löytyi joko nestettä toinen keuhko täynnä tai sitten kasvain, huomenna ultraan.Molemmat ovat tosi kauheita, mutta nyt tuli yhtäkkiä ajatus, että voidaanko edes kissa parantaa siinäkään tapauksessa jos keukoissa olisikin nestettä, onko kellään kokemusta?
52148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Neste keuhkoissa voi olla seurausta pitkittyneestä tulehduksesta. Hoidetaan antibiooteilla,kortisonilla ja joskus nesteenpoistolääkkeellä. Joskus jopa punktoidaan neulalla pois. Ultran lisäksi otattaisin omasta kissastani verikokeet ja röntgenkuvan keuhkoista. Jos kissallasi on toinen keuhko kokonaan nesteen täyttämä niin hänellähän on aivan järkyttävät hengitysvaikeudet. Onko mahdollista että kissasi olisi ollut onnettomuudessa-saanut rintakehävamman. Koska kissallekin voi tulla ns. ilmarinta. Mutta huomenna olette asiasta viisaampia. Pidän peukkuja että kissa saadaan kuntoon!

Äänestä

Jos neste kertyy keuhkoihin sydämen vajaatoiminnan vuoksi, on kyllä hyvät lääkkeet siihen olemassa. Ensin vaan pitää selvittää vaiva ja sitten hoidetaan oikeaa sairautta.

Äänestä

meidän kissalla oli kasvain.

Nestettä keuhkoissa ja kuukaudeksi pystyttiin antamaan lisäaikaa nesteenpoistolääkkeillä.

Vieläkään en ymmärrä, että miksi sitä ei suostuttu lopettamaan heti kun röntgeneistä näki, mikä on.
Sanoivat vain, että sun on pakko tehdä surutyö ensin............no, kuukauden päästä oli joka tapauksessa tilanne päällä ja oli se kyllä "helpompi" hoitaa kuin että oli diagnoosin saatua ihan shokissa...........;((((

Jos heti näet, mikä vikana, niin suosittelen että päädyt lopetukseen............se on edessä kuitenkin...........varsinkin jos syynä on kasvain.

Äänestä
  • meillä on voinut olla sekin Miulilla《3

    Äänestä

se 17 vuotiaasta siitä parantuneesta kisulista oleva viesti ihan niin kun olis poistunut jotenkin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


paha mieli kirjoitti:

Onko tietoa kun kissaltamme löytyi joko nestettä toinen keuhko täynnä tai sitten kasvain, huomenna ultraan.Molemmat ovat tosi kauheita, mutta nyt tuli yhtäkkiä ajatus, että voidaanko edes kissa parantaa siinäkään tapauksessa jos keukoissa olisikin nestettä, onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu