Työkaverit kaikki pelaa puhelimillaan word feud pelia ja mua on alkanut tökkimään se että olen ainoa jolla on vain tavallinen perusnokia, nyt olen ajatellut pyyttää pukilta Samsung Galaxyn. Ystävättäreni miehellä joka on viisikymppinen on joku vastaava mutta se ei osaa käyttää sitä vaikka onkin insinööri.
Kertokaa kokemuksistanne älyphuelimien käytössä ennenkuin laita kirjeen meneen pukille. Kiitos avusta.
Kertokaa kokemuksistanne älyphuelimien käytössä ennenkuin laita kirjeen meneen pukille. Kiitos avusta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Minulla ei ole vielä kokemusta älypuhelimesta, mutta olen vilkuillut tyttäreni IPhonea...haluaisin mukanakuljetettavan pienen nettimasiinan ja olen kiikun kaakun kumman hankin. IPhonen vai IPadin. Padin näyttö on suurempi, mutta sillä ei voi jostain kumman syystä soittaa!
Paras masiina olisikin IPadi josta saa irrotettua pienen kännykän soittamista varten. ;) Tai sitten kännykkä projektorilla.
Samsung Galaxy S 'n plussapuolia olisi juuri suurikokoinen näyttö. Mä mietin lähinnä sitä oppisinko edes käyttämään sitä.
Tottakai opit! Ei välttämättä ole intuitiivinen, mutta ajan kanssa oppii kaikki tarvittavat toiminnot.
Nykyisen kännykkäni opetteluun uhrasin pari iltaa ja tulinkin tutuksi puhelimeni kanssa!
Kiitos rohkaisusta, en ole mikään tekniikan ihmelapsi, mutta minua kiinnostaa oppia käyttämään kaikkee mahdollista mitä kuusivuotiaat tenavatkin osaa, Mutta toi "iruitiivinen" on enemmän mun lajia :)
Same, same. :) Hikeä pukkaa, sydän läpättää, hyperventileeraan ja silmissä melkein pimenee jos en heti ällyy mistä on kyse. Kiroan suunnittelijan hornan tuuttiin ja viskaan vehkeen nurkkaan.
Näin ennen. On ollut pakko oppia kärsivällisyyttä ja edetä opettelussa ohjekirjan mukaan, koska intuitiivisia ohjelmia ei ole enää olemassakaan. Aparaatit sisältävät nykyään toimintoja enemmän kuin tarpeeksi.
Minulla on Nokian puhelin jossa on kaikenlaisia mahdollisuuksia nettiä myöten, mutta en käytä kuin puhelinta ja syykin on yksinkertainen haluan pitää puhelinlaskuni kohtuullisina.
Olen kuullut monen yllättyneet kun ovat saaneet älypuhelimen eka laskun.
Kyllä mun nokialaisellani kanssa pääsee mutta en ole edes ottanut käyttöön niitä juttija kun näyttö on niin pieni ja mä tarvin lasit nykyisin melkein kaikkeen.
Olen kuullut samaa laskusta että se karkaa hallinnasta.
Lisäksi ongelmana on akkujen lyhyt kestoisuus jos aikoo käyttää älypyhelinta kattavasti hyödyntäen kaikkia käyttömahdollisuuksia.
Mitä tulee IPadiin ihan kiva jutska. Tutustuin eka kerran siihen Hollannissa helppokäyttöinen, mutta taitaa hankintahinta olla vielä aika korkea.
Minä tykkään täsät pöytälootastani iso ja vanhan aikainen no, näyttö on uudempaa maallia, riittävän suuri eikä tarvii tihrata että näkisi jotain.
Läppäri on matkakoneeni ja kotioloissa en juurikaan sitä käytä.
Minullakin alkaisi olla arve vaihtaa puhelinta, koska muistitikku ei enää toimi. Olisi minulla tuolla eteisen laatikossa käyttämätön simpukkamallinen Erikson, mutta akkulaturi on hukassa kai se on jossain mökin kätköissä ; ) Pitänee etsiä.
Höh.
Tehneet jokun typerän sopimuksen. En nyt pystynyt tarkistamaan papereista. Mulla kuitenkin puhelimen datapaketti maksaa joitamia euroja kuussa. Käyttömäärä rajaton.
PAITSI. tulee aivan stanan kalliiksi yleensä koko puhelimen, tai sitten sen kautta datan käyttäminen, jos on ulkomailla. Tulee net roaming asiat, e elikkäsä puhelinvälitys asiat eteen, jotka voi maksaa kuun ja taivaan. Kun pahimillaan data liikkuu satelliitin kautta...
Tämä koko tietoliikenneväyläkauppa on niin suurta pisnestä, että siellä on tokikin kilpailu kovaa. Mutta myös asiakkaittten kusetus. Kaikenlaista kytkytkauppaa ja epäselviä sopimuksia.
Meillä yhteensä viisi dataliittymää. Mammalla ja mulla omat kännykkäliittymät, kummallakin oma mokkula, taloyhtiöliittymä ja sitten vaimolla kuudentena firman työkännykkäliittymä. Ka operaattoreita laskujeni mukaan neljä.
Tää siis on nykyaikaa. Meille ei ole tullut sanomalehteä pian kymmeneen vuoteen ja postilaatikossakin ilmaisjakelut kielletty. Eikä mulla muuten ole täällä mökilläkään postilaatikko kuin varastossa, kaiken varalta.
Niinsiis, meillä data likkuu. Laskuja siitä muitten seassa. Mutta ei suuria. Kertyy niistä muutama kymppi kuussa, mutta harvalle ostopalvelulle on ollut niin paljon vastiketta saanut. Ehkä sähkövalo menee edelle.
Ai niin. Aikanaan, kännykkäaikana jo, asuin aikani rajanpinnassa. Piti olla todella tarkka, että pääsi suomenpuolelle tolppaan kännykällä. Muuten se puhelu kiersi ruotsin kautta ja lasku olisi sitten ollut sen mukainen.
Että tarkkana pitääpi olla aina.
=DW=
Sivusta.
Oli kokeiluilussa kotona IPad aikanaan. Hauska laitehan se on. Mutta kun ei ollut kerrassaan mitään käyttöä. Ihan sama kuin aikanaan miniläpppäri, ei sitä kukaan käyttänyt. Se mulla edeelleen juu, jossain tossa tarpeettomia tai rikkinäiviä tietokoneita sisältävässä kasassa.
Mä nyt kirjoitin aiheesta omasta mielestäni ansiokkaan ja syvällisen kommentin, jonnekin se vaan taas häipyi.
Mun mielestä IPad sopii hyvin pefletiksi ihmisille, joilla ei ole liian suuri takamus:D
=DW=
Älykänny ilman älykästä käyttäjää voi tulla aika kalliiksi :)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10280822
:))
T&oi oli tosi älykäs puhelin teki itselleen 600 euron laskun ihan itsekseen. Pitäisköhän käyttäjien älykkyys testata ensiksi ja sitten vasta jos läpäisee testin älypuhelinta saa käyttää?
Liityn porukkaan kuhan saan keksittyä pätevän syyn vaimolle jotta voin hassata rahojani sellaseen hilavitkuttimeen.
En mä sitä välttämättä tarvii mut mua kiinostaa kaikki mikä vilkkuu ja piipittää.
Määki ostaisin älypuhelimen, jos sen keralla saisin 5 metriä puuttuvastani älystäni.
Katsos, olen lyhyt älykääpä, maton alle mahtuva. :))
Mummuni sanoisi, enpä kehtaa edes sanoa, mitä.
Ei ole ihme, että kaatopaikat komistuvat, krääsästä.
Osta omat liikennevalot, sisälle, vaikka vessan sisäänkäyntiin!
Led-valoin varustetut.
Mun ukko saa ostaa mitä haluaa, vaikka nakin nakkarilta.
Ostin kuukausi sitten. Siihen tuli myös nettiliittymä.
On helppo ja vaivaton käyttää kunhan vähän perehtyy. Sama periaate tässä on kuin muissakin, käyttö on nopeampaa ja helpompaa. Voi myös surffailla netissä 4 euron kuukausimaksulla niin paljon kuin haluaa.
En kadu ostostani.
Terve vaan kaikille. Oma kokemukseni noista "äly"puhelimista: Olen myös käyttänyt aina nokialaista. Voi olla, etä nokia on näissä älylaitteissa jäänyt muista vähän jälkeen. Mutta käyttö on uskaltaisin sanoa helpompaa oppia, kuin muilla merkeillä. Niissä se logiikka on vanhaa tuttua. Ei tarvii opetella jenkki tai japsi tyylillä ajattelemaan. Kokeilin kahdenlaista vehjettä. Ja tulin siihen tulokseen, että malli jossa on näppäimistö on mukavempi käyttää. Jos on pelkkä kosketusnäyttö, niin herkästi tulee virhe painalluksia. Nettisurffailu toimii mukavasti alueilla, joissa on 3g-verkko. Eikä tule yllätyksiä laskuun, kun ottaa kiinteähintaisen sopimuksen.
Mnaah.
Nokia siirtyy (onneksi) windowsiin. Saadaan pelastetuksi se kapulamerkki. Mutta uuteen puhelimeen siirtyminen vanhasta Nokiasta ei ole enää samanlaista kuin ennen.
Ne on nämät käyttöjärjestelmät. Tietsikkapuolella kaikki tottuneet, milloin on Nintendo, Amiga, dos, Mac os, Windows, milloin mikäkin versio. Kännykkäpuolella tyrkyllä win, android, symbiam, ties mitä.
Vaikka kaikilla käyttöjärjestelmillä tehdään aina samoja asioita, ällistyttävän paljon ongelmia loppukäyttäjillä on ihan perusasioissa. Hah, ite en aina kiinnitä huomiota tietsikan käyttikseen. Mutta ihan muutama päivä sitten piti oikein ihmetellä, miten win7:llä poltetaan romppu. Mäkissä aikanaan riitti, että nappas toasterin päälle ja hiirellä hinasi poltettavat tiedostot sinne. Ja kun oli vanhoissa wineissä erikseen poltto-ohjelmat, niitä osasi automaattisesti käyttää. Nyt piti vanhan närdienkin vilkaista helppiä, että miten ihmeessä tää toimii :DD
Sama vika kännyköissä. Mun mielestä niitten pitää olla täysin selkeitä perustoiminnoilla. Mä en tosiaan käytä puhelimella nettiä. Hitto, aivan liian pieni näyttö ja aibvan liian pienet näppylät. Eikä pätkääkään kiinnosta opetella mitään käyttöjärjestelmiä.
Kosketusnäyttö muuten vanhan graafikon mielestä saaatanasta. Hitto, ruutuhan se tärkein työväline on, eikä siihen saa koskea sormin, sitä pitää varjella ja tarvittaessa hellävaraisesti puhdistaa tarkoitukseen tarkoitetuilla aineilla ja välineillä. mutta herrannenaika, tökkiä nyt sormella näyttöön. Kosketusnäyttö ajatuksena mulle suunnilleen sama, kuin itsemurhaan tai pedofiiliaan yllyttäminen, ei sellaista saa tehdä.
=DW=
Näyttöön saa uuden pinnan 6€ kpl.
Minulla on sellainen jossa avautuu sivusta näppäimistö, muuten on hipaisulla.
Mietipä aivan rehellisesti, osaatko käyttää hyväksesi nykyisen puhelimesi kaikki mahdollisuudet.
Ei riitä selitykseksi, etten tervitse kaikkia ominaisuuksia. OSAATKO.
Uusi äly-hölötin tuo ulottuvillesi sata kertaisesti uusia mahdollisuuksia, joita ei tavallinen taavi tarvitse koskaan.
Säästä hermojsi, kadehdi rauhassa ja anna kavereittesi pelata.
Jos hieman leuhkivat moisilla ominaisuuksilla, niin pyydä järjestämään joku puhelimen mahdollistama palvelu. Harva osaa.
Pelaavat ja näyttelevät rikasta, älykästä, menevää, vaikka heidän duuninsa ei olekaan muuttunut mihinkään. Samoja pälliäisiä ovat, mitä ennen Äly-hälinääkin olivat.
Niin olet sinäkin. Jatka samaan malliin.
Olet oma itsesi, etkä mikään joukon mukana peesaaja.
Pian ne niiltä muiltakin pelihalut häviää.
Yleensä opettelen uusia asioita tarpeen mukaan. On mun kännyssä juttuja joita en osaa enkä käytä, mutta en osaa siksi koska en tarvitse niitä. Yleensä meillä menee varmaan ihan samoin kuin kaikissa muissakin vastaavissa perheissä joissa ei ole paikalla asuvaa teknikkoa: mä tarvin oppia käyttämään jotain jota en osaa, soitan pojalle joka tulee neuvomaan tai poikkean tyttären luona joka opettaa.
Näin se varmaan menisi mun älypuhelimen kanssa myös. Tytär osti hiljakkoin Samsung Galaxyn ja on kovin tyytyväinen ostokseensa.
Periaatteessa ole tietenkin oikeassa, tase. Tää on sellanen oikku, päähänpisto, ei niin kauheesti kateutta vaa enemmän haaste. Ehkä kantsii jättää väliin nyt ja miettiä asiaa enemmän.
Joskus on kuitenkin mukavaa, kun laitteessa on mahdollisuuksia. Itse en esimerkiksi pelaa edes tietsikalla. Mutta on mukavaa lukea vaikka uutisia mökillä kännystä, vaikka näyttö pieni onkin. Mutta ei tarvii raahata sinne mitään kannettavaakaan mukaansa.