Nikon D3100

pippuri

Onko kyseinen kamera hyvä??onko siinä hyvä kuvanlaatu yms. Kertokaa kaikki jotka omistatte tai olette omistaneet tämän kameran kiitus. Olen aloittelija joten en tiedä kameroista paljoa.

6

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan pippuri

      Onko kyseinen kamera hyvä?
      Kamera on hintaansa nähden erittäin hyvä aloittelijan järjestelmäkameraksi. D3100 on ilmeisesti helpoin jäejestelmäkameraaloittelijalle.

      ?onko siinä hyvä kuvanlaatu yms.
      Kuvanlaatu ei tämän kltaisissa kameroissaa riipu ollenkaan kamerasta vaan objektiivista ja osaamisesta.

      • Nikon D90

        Voihan pippuri on oikeassa, Objektiivi ja harjoittelu ovat pääosassa kuvan laadussa ja runko on vain avustava tekijä. Uskon sinun alkuun pärjäävän tuolla D3100 rungolla ja sen mukana myytävällä kittiputkella ja kun hieman opiskelet kuvaamista niin huomaat millaisia opiskoja tarvitset. Objektiivit, hyvät sellaiset ovat arvotavaraa niitä ei tarvitse vaihdella kuten runkoja vaan samat hyvät kelpaavat kunhan pysyt samassa merkissä runkojen puolella.

        Nykymaailmassa Nikonilla VR on todella hyvä ominaisuus objektiivissa, siitä kannattaa hieman maksaakin jos mahdollista.


    • voihan pippuri
      • D3100 täällä

        Viestisi on jo vuoden takainen, mutta tulkoon todetuksi tähänkin:

        Anttilan myymien D3100-tuplakittipakettien objektiivit ovat olleet vakaajattomia, ei-VR-tyyppiä. Kannattaa pitää mielessä eri liikkeiden tarjouksia vertailtaessa.

        Yksi voi antaa arvoa laajalle polttovälialueelle vähällä rahalla, toinen (kuten minä) kuvanvakaajan olemassaololle. Varsinkin telepuolella (55–200 mm) VR-kirjainten arvo korostuu terävämpien kuvien muodossa.


    • moihgf
      • D3100 täällä

        Näyttää siltä, ettei tuohon Gigantin tarjoukseen kuuluva kittiobjektiivi ole VR-tyyppiä.

        AF-S DX 18-55mm VR -objektiivillakin kameran pitäisi löytyä (ja löytyy) ne pakolliset kymmenet sentit alle 400 euron. Ainakin minä maksaisin mielelläni nuo 35 € kuvanvakaimesta. Sillä saa parin aukon verran pelivaraa huonommassa valossa, ja se pelivara on monesti ratkaiseva.

        Samalla rahalla saa myös monopodin eli teleskooppisen yksijalkaisen jalustan. Ei kannata jättää ostamatta! Minulle sellainen ei kuitenkaan ole VR-kirjainten korvike vaan täydennys. Molempi parempi.

        Omaan D3100 -kameraani olen ollut erittäin tyytyväinen vähän yli vuoden sellaista käytettyäni. Samaan rahaan ei ole tarjolla montakaan vaihtoehtoa ja yhtä hyvää ei lainkaan.

        Aloitusviesti on jo vuoden takainen mutta D3100 on erittäin ajankohtainen kamera edelleen. Hinta on tullut vuodessa satasen verran alaspäin, mutta se ei huononna kameraa yhtään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe