Onko kokemuksia ruuan aiheuttamista vatsan"puruista"?

teräsvatsa

Olen lähdössä Aasiaan lomalle, lähinnä maaseudulle. Ja nyt haluisinkin kuulla kommentteja mm. veden puhdistustableteista ja esim. raakojen kasvisten syönnistä.

Sanomattakin selvää, että pilaantuneen oloista ruokaa en söisi, mutta entä salaattia ym. Kotona en juurikaan hysteerisesti pese salaattikimppuja tai tomaatteja, joten mitä eri basillia voisin aasialaisesta salaatista saada?
Vedenpuhdistuskapseleihinkin suhtaudun varauksella; onko ne vain liian desinfioidun "länkkärin" herkälle vatsalle kohdistettu markkinoinnin tuote vaiko oikeasti tarpeen?

Olen reissannut paljon, mutta en juurikaan aasian maaseuduilla. Tähän saakka ainoat vatsanpurut ovat tulleet Lontoosta mäkkäristä ja Helsingin keskustan kahvilasta.
Hyvää matkatuuriako siis?

Kuulisin mielelläni kommentteja aiheesta!

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelbag

      Aasiassa en ole kaynyt, Afrikassa kyllakin. Nyrkkisaantoni oli, vihannekset ja hedelmat kaikki pitaa joko pesta tai kuoria, ennen syomista. Ruoka pitaa olla hyvin kuumennettu.
      Itse olen myos tata koulua, etten joskus pese hedelmia vaan kylla se kannattaa kaukomailla ollessa. Bakteerikanta on siella erilainen.

      Mukanani oli aiemmin aina naita vedenpuhdistus tabletteja, joita en koskaan kayttanyt. Neuvoisin juomaan aina pullotettua vetta. Kerran join kraanavetta vaikka minua kiellettiin, ja tuloksena oli kauhea 2 paivan kestava ripuli oksennus yms. Ei kannattanut.
      Toivon etta neuvoni jotenkin auttoivat.

      • 19+2

        Ruokalan emäntä sai salmonellan aasian reissultaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      3
      3098
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2138
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      114
      1755
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1086
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      986
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      764
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      53
      723
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      665
    Aihe