Onko kokemuksia ruuan aiheuttamista vatsan"puruista"?

teräsvatsa

Olen lähdössä Aasiaan lomalle, lähinnä maaseudulle. Ja nyt haluisinkin kuulla kommentteja mm. veden puhdistustableteista ja esim. raakojen kasvisten syönnistä.

Sanomattakin selvää, että pilaantuneen oloista ruokaa en söisi, mutta entä salaattia ym. Kotona en juurikaan hysteerisesti pese salaattikimppuja tai tomaatteja, joten mitä eri basillia voisin aasialaisesta salaatista saada?
Vedenpuhdistuskapseleihinkin suhtaudun varauksella; onko ne vain liian desinfioidun "länkkärin" herkälle vatsalle kohdistettu markkinoinnin tuote vaiko oikeasti tarpeen?

Olen reissannut paljon, mutta en juurikaan aasian maaseuduilla. Tähän saakka ainoat vatsanpurut ovat tulleet Lontoosta mäkkäristä ja Helsingin keskustan kahvilasta.
Hyvää matkatuuriako siis?

Kuulisin mielelläni kommentteja aiheesta!

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelbag

      Aasiassa en ole kaynyt, Afrikassa kyllakin. Nyrkkisaantoni oli, vihannekset ja hedelmat kaikki pitaa joko pesta tai kuoria, ennen syomista. Ruoka pitaa olla hyvin kuumennettu.
      Itse olen myos tata koulua, etten joskus pese hedelmia vaan kylla se kannattaa kaukomailla ollessa. Bakteerikanta on siella erilainen.

      Mukanani oli aiemmin aina naita vedenpuhdistus tabletteja, joita en koskaan kayttanyt. Neuvoisin juomaan aina pullotettua vetta. Kerran join kraanavetta vaikka minua kiellettiin, ja tuloksena oli kauhea 2 paivan kestava ripuli oksennus yms. Ei kannattanut.
      Toivon etta neuvoni jotenkin auttoivat.

      • 19+2

        Ruokalan emäntä sai salmonellan aasian reissultaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      66
      5180
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      57
      4617
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4569
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1897
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1523
    6. 92
      1484
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1370
    8. 323
      1097
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      971
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      903
    Aihe