Pois viikonlopuksi

Huolehtia

Eli olen suunnitellut meneväni äitini luokse yökylään, ennen kun hän muuttaa vielä kauemmaksi.. Minulla on kuitenkin kotona kaksi aikuista kissaa, en ole ikinä jättänyt niitä yön yli kahdestaan... Olen miettinyt, että jos lähtisin n. kello 13-15 aikoihin ja tulisin seuraavana päivänä samoihin aikoihin takaisin. Jos aamun ja päivän ruokkisin kissoja, ennen kun lähden pistäisin ainakin 2 kuppiin vettä ja ainakin kaksi ruoka-annosta, niin pärjäisivätköhän kisut..? :/ Huolestuttaa, mutta haluaisin kyllä tavata äitiänikin.. Kysymykseni onkin, että oletteko jättäneet kissojanne yksin 24h tai kauemmaksi aikaa ja kuinka he ovat pärjänneet? ovatko osoittaneet kauheasti mieltään..?

11

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä pärjäävät

      Kissat voit jättää tuollaiseksi ajaksi yksin. Pärjäävät kyllä hyvin. Laita ruokaa ja vettä riitävästi sekä vaikka ylimääräinen pissa-astia. Itse jouduin yllättäen sairaalaan vuorokaudeksi ja omat kissani pärjäsivät ok.Luulin, että minulle osoitetaan mieltä seuraavan viikon ajan mutta tullessani kotiin kissat tulivat venytellen ja kehräten tervehtimään. Seuraavaksi mentiin keittiöön ja katsottiin tyyliin:palvelu on ihan hyvää mutta hidasta.

    • Samira52

      Ihan hyvin pärjäävät varmasti. Mielellään ylimääräinen hiekka-astia ja tosiaan useampi vesiastia ja kuivamuonaa niin ei niillä ole mitään hätää!

    • Reissuun vain!!

      hyvin pärjäävät keskenään parikin vuorokautta.
      meillä 4 kissaa pärjää usei pe 15.00 - su 21.00 välisen ajan
      Eikä mieltä ole osoitettu muuten kuin matot on rullattu.. :D
      Kissat kun on semmosia että jos ne huomaa olevansa yksin, ne ensin odottelevat jonkin aikaa kuuluuko isäntää, jos ei niin sitten laitetaan matot rullalle..
      Hiekkabokseja kannattaa tosissaan olla useampi kuin yksi. Meillä on 3 ja ne kyllä on riittänyt.

      Mutta jos meianat vain vuorokauden olla niin riittää kyllä yksi boksi, kunhan on puhdasta hiekkaa. :)

    • ei kahta vuorokautta

      Kissan vointi tulee tarkistaa kerran vuorokaudessa, samalla puhdistetaan hiekkalaatikot, vaihdetaan raikasta vettä ja ruokaa. Yhdeksi yöksi kissan voi siis jättää, mutta jos on viikonlopun poissa (kuten aiempi kirjottaja), jonkun tulisi käydä ainakin kerran katsomassa kissaa. Aina on myös riski, että kissa sairastuu äkillisesti.

    • kissamestari

      Ja etenkin nuorien kissojen vointia tulisi tarkistaa useammankin kerran kuin kerran päivässä. Nuori kissa liikkuu paljon ja saattaa saada vaikka minkälaista tuhoa aikaan..

    • jo vain

      Loistavasti pärjäävät. Minä aikoinaan jätin kissan torstai-illasta sunnuntaihin ja hyvin meni. Pari hiekkalaatikkoa, vettä ja ruokaa useisiin astioihin.

      • 6+33

        Syyllistyit siis kissan heitteillejättöön. Lue lakitekstistä jos et muuten usko!


      • Ei kiinnosta.
        6+33 kirjoitti:

        Syyllistyit siis kissan heitteillejättöön. Lue lakitekstistä jos et muuten usko!

        Ei sitten pätkääkään kiinnosta. Järjestely toimi mainiosti.


      • Kiinnostaa
        Ei kiinnosta. kirjoitti:

        Ei sitten pätkääkään kiinnosta. Järjestely toimi mainiosti.

        Vai sitä taas provoillaan ja vielä ennen Joulua! Eipä tuo pukki lahjoja tuollaiselle.


    • voi kamalaa

      Toivottavasti saat nukuttua ensi yönä järkytykseltäsi.

    • maikki

      Ihme touhua, oikein vielä elvistellään kuinka moneksi päiväksi kissat on jätetty yksin.
      Eläimet pois moisilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      119
      4039
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      72
      3307
    3. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      1
      2929
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2744
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      21
      2446
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      40
      2417
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2367
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2311
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2246
    Aihe