Pois viikonlopuksi

Huolehtia

Eli olen suunnitellut meneväni äitini luokse yökylään, ennen kun hän muuttaa vielä kauemmaksi.. Minulla on kuitenkin kotona kaksi aikuista kissaa, en ole ikinä jättänyt niitä yön yli kahdestaan... Olen miettinyt, että jos lähtisin n. kello 13-15 aikoihin ja tulisin seuraavana päivänä samoihin aikoihin takaisin. Jos aamun ja päivän ruokkisin kissoja, ennen kun lähden pistäisin ainakin 2 kuppiin vettä ja ainakin kaksi ruoka-annosta, niin pärjäisivätköhän kisut..? :/ Huolestuttaa, mutta haluaisin kyllä tavata äitiänikin.. Kysymykseni onkin, että oletteko jättäneet kissojanne yksin 24h tai kauemmaksi aikaa ja kuinka he ovat pärjänneet? ovatko osoittaneet kauheasti mieltään..?

11

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä pärjäävät

      Kissat voit jättää tuollaiseksi ajaksi yksin. Pärjäävät kyllä hyvin. Laita ruokaa ja vettä riitävästi sekä vaikka ylimääräinen pissa-astia. Itse jouduin yllättäen sairaalaan vuorokaudeksi ja omat kissani pärjäsivät ok.Luulin, että minulle osoitetaan mieltä seuraavan viikon ajan mutta tullessani kotiin kissat tulivat venytellen ja kehräten tervehtimään. Seuraavaksi mentiin keittiöön ja katsottiin tyyliin:palvelu on ihan hyvää mutta hidasta.

    • Samira52

      Ihan hyvin pärjäävät varmasti. Mielellään ylimääräinen hiekka-astia ja tosiaan useampi vesiastia ja kuivamuonaa niin ei niillä ole mitään hätää!

    • Reissuun vain!!

      hyvin pärjäävät keskenään parikin vuorokautta.
      meillä 4 kissaa pärjää usei pe 15.00 - su 21.00 välisen ajan
      Eikä mieltä ole osoitettu muuten kuin matot on rullattu.. :D
      Kissat kun on semmosia että jos ne huomaa olevansa yksin, ne ensin odottelevat jonkin aikaa kuuluuko isäntää, jos ei niin sitten laitetaan matot rullalle..
      Hiekkabokseja kannattaa tosissaan olla useampi kuin yksi. Meillä on 3 ja ne kyllä on riittänyt.

      Mutta jos meianat vain vuorokauden olla niin riittää kyllä yksi boksi, kunhan on puhdasta hiekkaa. :)

    • ei kahta vuorokautta

      Kissan vointi tulee tarkistaa kerran vuorokaudessa, samalla puhdistetaan hiekkalaatikot, vaihdetaan raikasta vettä ja ruokaa. Yhdeksi yöksi kissan voi siis jättää, mutta jos on viikonlopun poissa (kuten aiempi kirjottaja), jonkun tulisi käydä ainakin kerran katsomassa kissaa. Aina on myös riski, että kissa sairastuu äkillisesti.

    • kissamestari

      Ja etenkin nuorien kissojen vointia tulisi tarkistaa useammankin kerran kuin kerran päivässä. Nuori kissa liikkuu paljon ja saattaa saada vaikka minkälaista tuhoa aikaan..

    • jo vain

      Loistavasti pärjäävät. Minä aikoinaan jätin kissan torstai-illasta sunnuntaihin ja hyvin meni. Pari hiekkalaatikkoa, vettä ja ruokaa useisiin astioihin.

      • 6+33

        Syyllistyit siis kissan heitteillejättöön. Lue lakitekstistä jos et muuten usko!


      • Ei kiinnosta.
        6+33 kirjoitti:

        Syyllistyit siis kissan heitteillejättöön. Lue lakitekstistä jos et muuten usko!

        Ei sitten pätkääkään kiinnosta. Järjestely toimi mainiosti.


      • Kiinnostaa
        Ei kiinnosta. kirjoitti:

        Ei sitten pätkääkään kiinnosta. Järjestely toimi mainiosti.

        Vai sitä taas provoillaan ja vielä ennen Joulua! Eipä tuo pukki lahjoja tuollaiselle.


    • voi kamalaa

      Toivottavasti saat nukuttua ensi yönä järkytykseltäsi.

    • maikki

      Ihme touhua, oikein vielä elvistellään kuinka moneksi päiväksi kissat on jätetty yksin.
      Eläimet pois moisilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe