Nella on KOIRAN NIMI. Miksi ihmeessä te annatte lapsellenne kaiken maailman koirien ja hamstereiden nimiä? Ja vielä tuollaisia ällömakean kuuloisia nimiä. Hyi!
Nella
24
2386
Vastaukset
- ongelma??
Koirilla on nykyään paljon myös ihmisten nimiä kuten
Alma, Eetu, Viivi, Siiri, Elsa, Onni, Toivo, Hilla, Heta, Roosa, Taavi - Ettäs silleen
Koira on meidän perheessä yhtä arvokas kuin ihmisjäsen ja hänellä on ihan ihmisen nimi AADA. Että silleen!
- diie...
Meillä on Nella ja mielestäni se on kaunis nimi. Voihan jonkun koiran nimi olla ihmisen nimi, mutta se ei tee siitä koiran nimeä.
- koira on koira
Koira voi olla yhtä arvokas kuin kuka tahansa perheenjäsen, kunhan vaan muistaa, että koira on kuitenkin aina koira.
Meilläkin on koira, ja todella arvokas perheenjäsen sekin ja nimenomaan SE, ei hän. Koiramme siis tietää olevansa koira - ehkä se siksi on niin tyytyväinen , uskollinen ja tottelevainen.
Niin, ja sillä on ihmisen nimi, Kalle.
- dfhz
Nella nimisiä koiria on tullu vastaan niin kauan kuin muistan. Lapselle ko. nimeä on alettu antamaan vasta viime vuosina. Tästä voikin siis päätellä, että lapsille on jostain syystä alettu antamaan nimeksi koiran nimeä.
Sitä paitsi onhan se paljon ymmärrettävämpää, että eläimille annetaan ihmisten nimiä kuin että ihmisille annetaan eläinten nimiä.
Kaiken lisäksi Nellahan on ihan kamala nimi. Koirallekin- diie...
Nella on nätti nimi. Ja mielestäni se kuulostaa enemmän ihmisen kuin koiran nimeltä. Eikä vain siksi, koska meillä on tytär Nella vaan muutenkin. Ja eläimille annetaan paljon ihmisten nimiä.
- Täti
Väestörekisterikeskuksen mukaan Nella-nimeä on annettu (ihmisille) jo vuodesta 1899 lähtien.
- Anonyymi
Kiitos t: Nella
- Anonyymi
Ehkäpä vaan et tykkää tuttusi lapsesta jonka nimi on Nella tai olet jollekkin Nellalle kateellinen ja siksi räkytät?
Mielipiteestäsi päätellen sinä olet aivan kamala tyyppi.
Nella on ihana nimi
- ¤¤¤¤¤¤¤
On hyvin yleistä, että koirille annetaan samoja nimiä kuin lapsillekin.
Voisi käyttää mielikuvitusta ja keksiä koiralle tai muille kotieläimille nimi, joka ei ole selkeästi ihmisnimi.
Käytännössä on usein huomattu, että oma suosikkinimi on jo käytössä naapurien koirilla tai lehmillä jne.
Nella on nätti tytön nimi. - NimeTär
Se ei vähennä nimen "arvoa" mitenkään, jos nimi sattuisi olemaan naapurin navetan lehmällä tai hepalla.Tai, jos antaa "kuninkaallisen" nimen jälkikasvulleen, ei se nimenanto tee siniveriseksi. Näin se menee.Nimi on nimi!
- En käsitä.
Ihmisiltä Nella-nimi on alunperin keksitty. Mielestäni enemmän Musti ja Rekku ja Tassu on koiran nimiä kuin Nella.
- Tosca nimenä ja Dara
Niina-tyttäremme päiväkodissa on Tosca-niminen tyttö. Ja hänen pikkusiskonsa on Dara. Koirahullun päiväkirja-sarjassahan on sen päähenkilön, Ullan, koira nimeltään Dara. Ja en ole aikaisemmin Toscaakaan ihmisillä kuullut.
Näihin verrattuna Nella on kyllä todellakin ihmisen nimi :)- Anonyymi
Toska ja Paska - vatipäiset vanhemmat noilla penskoilla....
- Anonyymi
Onpas ilkeää juntteilua perusnimen antaneella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toska ja Paska - vatipäiset vanhemmat noilla penskoilla....
Vähänkin erikoinen häiritsee.. Hyvä ettei kaikki ole Erkkejä ja Sannoja.
- Anonyymi
NELLA EI OLE KOIRAN NIMI MUN NIMI ON NELLA ENKÄ OLE KOSKAAN KUULLUT ETTÄ KENEKÄÄN KOORAN NIMI OISI OLLUT NELLA!!!!
- Anonyymi
Elä piittaa nimien mollaajista. Vähä-älyisen touhua.
- Anonyymi
Vasta kysymys:Viljo, Anu, Bella,ovat ihmisen nimiä. Miksi te ihmiset annatte Koiralle ihmisen nimet?
- Anonyymi
Mitä se haittaa? Jos nimi omistajaa miellyttää hittooko se muille kuuluu?
- Anonyymi
Nella ei ole koiran nimi! Se on ihmisen nimi missä muutkin. Nella on kyllä ihana koirankin nimi mutta musta on älytöntä että se on joidenkin mielestä automaattisesti VAIN koiran nimi!
- Anonyymi
Jokainen antakoot sen nimen minkä maistraatin raamien mukaan saa antaa ja mikä itseä miellyttää. Miks arvosteltava? Toinen tykkää, joku ei. Tarviiko sitä huudella?
Ei nimi miestä pahenna mutta mies nimensä, hyvinkin helposti. - Anonyymi
Niin sanoppa muuta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1718907Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1413298Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve22251- 1702212
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1011856Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741786Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801667- 1391341
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,251281Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1151054