Nella on KOIRAN NIMI. Miksi ihmeessä te annatte lapsellenne kaiken maailman koirien ja hamstereiden nimiä? Ja vielä tuollaisia ällömakean kuuloisia nimiä. Hyi!
Vastaukset 24
- ongelma??
Koirilla on nykyään paljon myös ihmisten nimiä kuten
Alma, Eetu, Viivi, Siiri, Elsa, Onni, Toivo, Hilla, Heta, Roosa, Taavi - Ettäs silleen
Koira on meidän perheessä yhtä arvokas kuin ihmisjäsen ja hänellä on ihan ihmisen nimi AADA. Että silleen!
- diie...
Meillä on Nella ja mielestäni se on kaunis nimi. Voihan jonkun koiran nimi olla ihmisen nimi, mutta se ei tee siitä koiran nimeä.
- koira on koira
Koira voi olla yhtä arvokas kuin kuka tahansa perheenjäsen, kunhan vaan muistaa, että koira on kuitenkin aina koira.
Meilläkin on koira, ja todella arvokas perheenjäsen sekin ja nimenomaan SE, ei hän. Koiramme siis tietää olevansa koira - ehkä se siksi on niin tyytyväinen , uskollinen ja tottelevainen.
Niin, ja sillä on ihmisen nimi, Kalle.
- dfhz
Nella nimisiä koiria on tullu vastaan niin kauan kuin muistan. Lapselle ko. nimeä on alettu antamaan vasta viime vuosina. Tästä voikin siis päätellä, että lapsille on jostain syystä alettu antamaan nimeksi koiran nimeä.
Sitä paitsi onhan se paljon ymmärrettävämpää, että eläimille annetaan ihmisten nimiä kuin että ihmisille annetaan eläinten nimiä.
Kaiken lisäksi Nellahan on ihan kamala nimi. Koirallekin- diie...
Nella on nätti nimi. Ja mielestäni se kuulostaa enemmän ihmisen kuin koiran nimeltä. Eikä vain siksi, koska meillä on tytär Nella vaan muutenkin. Ja eläimille annetaan paljon ihmisten nimiä.
- Täti
Väestörekisterikeskuksen mukaan Nella-nimeä on annettu (ihmisille) jo vuodesta 1899 lähtien.
- Anonyymi
Kiitos t: Nella
- Anonyymi
Ehkäpä vaan et tykkää tuttusi lapsesta jonka nimi on Nella tai olet jollekkin Nellalle kateellinen ja siksi räkytät?
Mielipiteestäsi päätellen sinä olet aivan kamala tyyppi.
Nella on ihana nimi
- ¤¤¤¤¤¤¤
On hyvin yleistä, että koirille annetaan samoja nimiä kuin lapsillekin.
Voisi käyttää mielikuvitusta ja keksiä koiralle tai muille kotieläimille nimi, joka ei ole selkeästi ihmisnimi.
Käytännössä on usein huomattu, että oma suosikkinimi on jo käytössä naapurien koirilla tai lehmillä jne.
Nella on nätti tytön nimi. - NimeTär
Se ei vähennä nimen "arvoa" mitenkään, jos nimi sattuisi olemaan naapurin navetan lehmällä tai hepalla.Tai, jos antaa "kuninkaallisen" nimen jälkikasvulleen, ei se nimenanto tee siniveriseksi. Näin se menee.Nimi on nimi!
- En käsitä.
Ihmisiltä Nella-nimi on alunperin keksitty. Mielestäni enemmän Musti ja Rekku ja Tassu on koiran nimiä kuin Nella.
- Tosca nimenä ja Dara
Niina-tyttäremme päiväkodissa on Tosca-niminen tyttö. Ja hänen pikkusiskonsa on Dara. Koirahullun päiväkirja-sarjassahan on sen päähenkilön, Ullan, koira nimeltään Dara. Ja en ole aikaisemmin Toscaakaan ihmisillä kuullut.
Näihin verrattuna Nella on kyllä todellakin ihmisen nimi :)- Anonyymi
Toska ja Paska - vatipäiset vanhemmat noilla penskoilla....
- Anonyymi
Onpas ilkeää juntteilua perusnimen antaneella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toska ja Paska - vatipäiset vanhemmat noilla penskoilla....
Vähänkin erikoinen häiritsee.. Hyvä ettei kaikki ole Erkkejä ja Sannoja.
- Anonyymi
NELLA EI OLE KOIRAN NIMI MUN NIMI ON NELLA ENKÄ OLE KOSKAAN KUULLUT ETTÄ KENEKÄÄN KOORAN NIMI OISI OLLUT NELLA!!!!
- Anonyymi
Elä piittaa nimien mollaajista. Vähä-älyisen touhua.
- Anonyymi
Vasta kysymys:Viljo, Anu, Bella,ovat ihmisen nimiä. Miksi te ihmiset annatte Koiralle ihmisen nimet?
- Anonyymi
Mitä se haittaa? Jos nimi omistajaa miellyttää hittooko se muille kuuluu?
- Anonyymi
Nella ei ole koiran nimi! Se on ihmisen nimi missä muutkin. Nella on kyllä ihana koirankin nimi mutta musta on älytöntä että se on joidenkin mielestä automaattisesti VAIN koiran nimi!
- Anonyymi
Jokainen antakoot sen nimen minkä maistraatin raamien mukaan saa antaa ja mikä itseä miellyttää. Miks arvosteltava? Toinen tykkää, joku ei. Tarviiko sitä huudella?
Ei nimi miestä pahenna mutta mies nimensä, hyvinkin helposti. - Anonyymi
Niin sanoppa muuta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681236
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22605Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61531Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32531Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475